Atnaujinta: 2024-11-26
Rekomenduojama nevykti į šalį
Rekomenduojame susilaikyti nuo bet kokių nebūtinų kelionių į Etiopiją dėl trapios saugumo padėties, aukšto nusikalstamumo bei išaugusios terorizmo ir pagrobimų rizikos. Konsulinė pagalba Etiopijoje gali būti teikiama tik itin ribota apimtimi arba iš viso neteikiama.
Rekomenduojama nevykti į Tigray, Benishangul-Gumuz, Amhara, Gambella, Sidama, Oromia regionus bei pasienio teritorijas, besiribojančias su Eritrėja, Somaliu, Pietų Sudanu, Sudanu dėl galimų neramumų, išaugusio nusikalstamumo, pagrobimų rizikos ir neapibrėžtos saugumo padėties. Etiopijos Somali regione vis dažniau vykdomi Al-Shabaab kovotojų, kurie bando įsitvirtinti Somalio kaimyninėse šalyse, įskaitant Etiopiją, išpuoliai. Politinė padėtis šalyje įtempta. Adis Abeboje ir kituose Etiopijos regionuose kartais vyksta didelio masto demonstracijos, kurios gali virsti smurtinėmis, ypač per valstybines ar religines šventes. Patariama vengti protestų, streikų ir didesnių žmonių susibūrimų, sekti vietos valdžios skelbiamą informaciją.
2023 m. prasidėjus kariniam konfliktui Sudane, padaugėjo žmonių ieškančių prieglobsčio Etiopijoje. Galimi neramumai pasienyje. Rekomenduojama stebėti vietinę žiniasklaidą, nevykti į teritorijas, besiribojančias su Sudanu.
Išaugęs pagrobimų atvejų skaičius. Keliaujantiems tarp miestų Etiopijoje primygtinai rekomenduojama, kur įmanoma, keliauti lėktuvu. Būkite atsargūs turistų lankomose vietose: stotyse, restoranuose, baruose, turguose.
Po dvejus metus trukusio konflikto 2022 m. lapkričio 2 d. Etiopijos Vyriausybė pasirašė taiko susitarimą su Tigrėjaus liaudies išlaisvinimo frontu (TPLF). Šalyje padėtis nuosekliai gerėja, tačiau saugumo situacija tam tikruose Etiopijos regionuose išlieka itin sudėtinga. Saugumo situacija ypač trapi Amhara, Oromia ir Tigray regionuose. Humanitarinė padėtis itin prasta, daugiau negu 21 milijonui gyventojų reikalinga humanitarinė pagalba, ypač šalies šiaurėje, konflikto paveiktose teritorijose, apie 4.4 mln. žmonių yra perkelti šalies viduje.
Etiopijoje dažniausiai atsiskaitoma grynaisiais pinigais. Kredito kortelėmis galima atsiskaityti keliuose Adis Abeboje esančiuose prekybos centruose. Sostinėje didžiausių bankų bankomatai taip pat priima tarptautines bankines debeto korteles, tačiau už Adis Abebos ribų galimybės pasinaudoti bankų paslaugomis, įskaitant bankomatų paslaugas ir atsiskaitymus banko kortele, yra labai ribotos. Dar būdami sostinėje įsitikinkite, kad turite pakankamą grynųjų pinigų sumą, reikalingą kelionei po šalį už sostinės ribų.
Lyginant su kitais Afrikos miestais, Etiopijos sostinėje Adis Abeboje ir kituose didžiuosiuose Etiopijos miestuose yra sąlyginai saugu, bet išlieka didelis vagysčių ir užpuolimų gatvėje, siekiant apiplėšti, atvejų skaičius. Būkite atsargūs, jei nepažįstami asmenys, galimai apsimetę ligoniais, vargstančiais gatvėje, prašytų Jūsų pagalbos ar išmaldos. Tai dažna kriminalinių gaujų dėmesio nukreipimo technika, siekiant apvogti ar apiplėšti. Gausiai vietinių ir užsieniečių lankomose vietose, nacionalinių ar vietinių švenčių, festivalių, sporto renginių metu išlikite budrūs ir atsargūs.
Etiopijoje taikomos griežtos bausmės už dramblio kaulo turėjimą, įskaitant dramblio kaulo inkrustacijas papuošaluose. Griežtai draudžiama fotografuoti karinius ir pramoninius objektus, policijos ir kariuomenės personalą, valdžios pastatus, infrastruktūrą (kelius, tiltus, užtvankas, oro uostus).
Draudžiama duoti pinigų ar pirkti ką nors iš žmonių, kurie prekiauja prie šviesoforų automobiliams sustojus. Tiek transporto priemonės vairuotojas, tiek pardavėjas ar išmaldos prašytojas gali būti nubausti solidžiomis baudomis.
Interneto ryšys šalyje, taip pat mobiliųjų duomenų perdavimas, nėra pastovus. Galimi elektros tiekimo sutrikimai. Vietos valdžia interneto ryšį gali išjungti be atskiro įspėjimo.
Etiopija pasižymi itin didele skirtingų tautybių, etninių grupių, religinių bendruomenių įvairove. Rekomenduojama laikytis šalies įstatymų, religinių ir pasaulietinių vietos papročių, gerbti vietines tradicijas. Savo veikimu ar neveikimu neįžeiskite vietinių, ypač šventojo musulmonų pasninko mėnesio Ramadano metu arba Etiopijos ortodoksų bažnyčios šventose vietose. Etiopijos įstatymai draudžia tos pačios lyties asmenų santykius.
Sveikatos priežiūros įstaigose trūksta vaistų, įrangos, personalo. Amharos regione išaugęs choleros ir maliarijos atvejų skaičius. Greitosios medicinos pagalbos paslaugos yra ribotos ir nepatikimos. Sunkios ligos ar rimto susižeidimo atveju gali prireikti evakuotis į kitą valstybę, dėl to rekomenduojama pasirūpinti sveikatos draudimu, apimančiu gydymo užsienyje ir medicininės evakuacijos išlaidas.
Planuojantiems kelionę Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susipažinti su kelionės rekomendacijomis bei atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis, galinčiomis turėti įtakos keliaujančiųjų planams ir kelionės saugumui.
Pažymėtina, jog sąlygos ir saugumo situacija užsienio valstybėse bet kuriuo metu gali radikaliai pasikeisti, todėl patariame užsiregistruoti Užsienio reikalų ministerijos kelionių registracijos sistemoje bei, jei informaciją sekate tik kompiuteryje, parsisiųsti programėlę Keliauk saugiai ir gauti aktualią konsulinę informaciją, ministerijos pranešimus apie padėtį užsienio šalyje: iOS, Android, bendra nuoroda.
Keliaujant rekomenduojame įsigyti Jūsų poreikius atitinkantį draudimą. Pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikatos, turto bei dokumentų draudimu kelionės metu.
Lietuvos piliečiai pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos atstovybių ne darbo laiku gali gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444 ir el. paštu [email protected].
Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai
- Lietuvos Respublikos pasas
Vizos reikia
Pastaba
Dėl Etiopijos vizos išdavimo reikia kreiptis į Etiopijos Federacinės Demokratinės Respublikos ambasadą Berlyne.
Skiepai
Šalyje Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės nėra
Artimiausia Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė yra
8.00-16.30 (VII: 8.00-16.30)
Nedirba
12.00-12.30
Kitų valstybių diplomatinės atstovybės, atstovaujančios Lietuvos Respublikai:
Konsulinė pagalba Lietuvos Respublikos piliečiams
Kiekvienas Europos Sąjungos pilietis Europos Sąjungai nepriklausančioje šalyje, kurioje jo šalis neturi atstovybės, dėl konsulinės pagalbos turi teisę kreiptis į bet kurios kitos Europos Sąjungos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą pagal Europos Tarybos direktyvą 2015/637.
Europos Sąjungos valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų sąrašas.