Atnaujinta: 2024-09-02
Rekomenduojama nevykti į šalį
Saugumo situacija šalyje yra labai trapi. Dėl aukšto terorizmo ir nusikalstamumo lygio bei pagrobimų rizikos rekomenduojama nevykti į Somalį. Konsulinė pagalba Somalyje gali būti teikiama tik itin ribota apimtimi arba iš viso neteikiama.
Esantiems šalyje rekomenduojama vengti vykti į pasienio su Etiopija teritorijas bei sekti vietinę žiniasklaidą, laikytis vietos valdžios rekomendacijų. Kenijos – Somalio sienos kirtimo punktai uždaryti, vyksta diskusijos dėl sienos atidarymo. Sostinėje esantis Mogadishu Aden Adde tarptautinis oro uostas be įspėjimo gali būti uždarytas dėl susirėmimų ar teroristinio išpuolio grėsmės.
Dėl 2024 m. sausio 1 d. Somalilando ir Etiopijos pasirašyto susitarimo įtampa tarp Etiopijos ir Somalio yra išaugusi. Įtampa šalies viduje gali peraugti į smurtinius susirėmimus, gali būti įvestos papildomos saugumo priemonės tvarkai palaikyti. Rekomenduojama sekti naujausią informaciją apie saugumo padėtį šalyje, kuri gali be įspėjimo pablogėti.
Dalį Somalio teritorijos tebekontroliuoja teroristinė grupuotė „Al-Shabaab“, veikianti prieš oficialią Somalio valdžią ir jos užsienio partnerius. Sostinėje Mogadiše bei kitose šalies vietose „Al-Shabaab“ ir kitos ją palaikančios grupuotės vykdo teroristinius išpuolius, ypač suaktyvėjusios atakos pasienyje su Etiopija. Teroristiniais išpuoliais taikomasi ne tik į oficialias Somalio institucijas ar pareigūnus, tačiau ir į Somalyje veikiančias tarptautines, humanitarines organizacijas bei jų darbuotojus, žurnalistus, Somalyje gyvenančius, dirbančius užsienio valstybių piliečius. Iki šių metų pabaigos Afrikos Sąjungos misijos (ATMIS) kariai turėtų palikti Somalį, atkreiptinas dėmesys į trapią saugumo padėtį ir galimą jos pablogėjimą. Rekomenduojama vengti susibūrimo vietų, demonstracijų, protestų ir sekti vietinę žiniasklaidą.
Teritoriniuose Somalio vandenyse ir kiek toliau esančiuose tarptautiniuose vandenyse, taip pat Adeno įlankoje bei vakarinėje Indijos vandenyno dalyje išlieka didelė rizika dėl galimų piratų vykdomų jūrinių nusikaltimų ir atakų.
Šalyje veikia daug vietinių ginkluotų grupuočių, todėl ir jų vykdomų nusikalstamų veikų skaičius nemažas. Tarp pačių grupuočių vyksta ginkluoti susirėmimai, kurių metu naudojama sunkioji ginkluotė, todėl nuolat pranešama ir apie civilių žūtis.
Somalilandas (savarankiškai pasiskelbusi respublika, siekianti nepriklausomybės) ir Puntlandas (administracinis regionas šiaurės rytuose) yra stabilesni nei kitos šalies dalys, tačiau pasitaiko smurtinių išpuolių, ypač pastaruoju metu yra išaugusi įtampa tarp regionų, vis daugiau pranešama apie susirėmimus, išpuolius. 2023 m. sausio 2 d. per Somalilande vykusius protestus žuvo 20 žmonių. 2023 m. kovo pradžioje buvo pranešama jau apie 200 nužudytų žmonių per susirėmimus tarp Somalilando armijos ir klanų milicijos. Situacija yra itin trapi ir gali dar labiau pablogėti artimiausiu metu. Somalilande prezidento rinkimai numatyti 2024 m. lapkričio 13 d. Rekomenduojama stebėti vietinę žiniasklaidą ir vengti didelių susibūrimų, protestų.
Dėl sausros humanitarinė pagalba reikalinga daugiau kaip 7 milijonams Somalio gyventojų. Maisto ir vandens trūkumas nulėmė tūkstančių žmonių migraciją ir perkėlimą šalies viduje. Tai prisideda prie nusikalstamumo augimo šalyje, siekiant užsitikrinti bent minimalų maisto gavimą. Gali pasitaikyti vandens, elektros tiekimo sutrikimų. Interneto prieiga ribota, gali nebūti telefoninio ryšio nutolus nuo sostinės.
Somalyje veikiama pagal šariato įstatymus. Visuomenė yra konservatyvi, dėl to svarbu gerbti vietinius papročius ir įstatymus, vengti viešo romantiškų jausmų demonstravimo. Homoseksualūs santykiai yra neteisėti.
Narkotikų vartojimas, prekyba, laikymas yra laikomi rimtu nusikaltimu, taikomos griežtos bausmės.
Medicinos įstaigų pajėgumai Somalyje yra riboti, o kai kuriuose miestuose ir kaimo vietovėse medicinos įstaigų apskritai nėra, todėl rekomenduojame būtinai pasirūpinti sveikatos draudimu, kuris padengtų visas galimas gydymo užsienyje išlaidas.
Nusprendus vis dėlto vykti į Somalį, rekomenduojame susipažinti su naujausiais atvykimo į šalį taikomais reikalavimais bei pasikonsultuoti su kelionės operatoriumi.
Planuojantiems kelionę Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susipažinti su kelionės rekomendacijomis bei atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis, galinčiomis turėti įtakos keliaujančiųjų planams ir kelionės saugumui.
Pažymėtina, jog sąlygos ir saugumo situacija užsienio valstybėse bet kuriuo metu gali radikaliai pasikeisti, todėl patariame užsiregistruoti Užsienio reikalų ministerijos kelionių registracijos sistemoje bei, jei informaciją sekate tik kompiuteryje, parsisiųsti programėlę Keliauk saugiai ir gauti aktualią konsulinę informaciją, ministerijos pranešimus apie padėtį užsienio šalyje: iOS, Android, bendra nuoroda.
Keliaujant rekomenduojame įsigyti Jūsų poreikius atitinkantį draudimą. Pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikatos, turto bei dokumentų draudimu kelionės metu.
Lietuvos piliečiai pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos atstovybių ne darbo laiku gali gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444 ir el. paštu [email protected].
Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai
- Lietuvos Respublikos pasas
Vizos reikia
Pastaba
Informacija apie vizas - Somalio imigracijos tarnybos tinklapyje.
Pasas turi galioti bent 6 mėnesius nuo atvykimo į šalį.
Skiepai
Šalyje Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės nėra
Artimiausia Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė yra
8.00-16.30 (VII: 8.00-16.30)
Nedirba
12.00-12.30
Kitų valstybių diplomatinės atstovybės, atstovaujančios Lietuvos Respublikai:
Konsulinė pagalba Lietuvos Respublikos piliečiams
Kiekvienas Europos Sąjungos pilietis Europos Sąjungai nepriklausančioje šalyje, kurioje jo šalis neturi atstovybės, dėl konsulinės pagalbos turi teisę kreiptis į bet kurios kitos Europos Sąjungos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą pagal Europos Tarybos direktyvą 2015/637.
Europos Sąjungos valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų sąrašas.