SVARBU! Dėl plataus masto Rusijos karinės agresijos Užsienio reikalų ministerija šiuo metu Ukrainoje esančius Lietuvos piliečius ragina savarankiškai išvykti iš šalies sausumos keliais. Sužinok daugiau.
Dėl atsinaujinusio plataus masto karinio konflikto Etiopijoje šalyje esantiems Lietuvos Respublikos piliečiams rekomenduojame nedelsiant išvykti iš šalies.
Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja atsižvelgti į valstybių taikomas ribojamąsias priemones viruso plitimo suvaldymui ir įvertinti būtinybę vykti į užsienio valstybes.
Jei yra poreikis neatidėliotinai kelionei, Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja prieš vykstant susipažinti su atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis ir kitomis šalyje bei valstybėse, per kurių teritoriją važiuojama tranzitu, taikomomis ribojamosiomis priemonėmis, kurios gali turėti įtakos keliaujančiųjų planams ir kelionės saugumui.
Užsienio valstybėse esantiems piliečiams rekomenduojama imtis būtinų atsargumo priemonių, atidžiai sekti vietos institucijų skelbiamas rekomendacijas bei nurodymus ir jų laikytis.
Rekomendacijos, susijusios su kelionių reikalavimais skelbiamos vadovaujantis užsienio šalies kompetentingų institucijų pateikta oficialia informacija. Užsienio reikalų ministerija neteikia išaiškinimų dėl nustatytų šalies reikalavimų. Situacijai dinamiškai kintant, nuolat atnaujinamą informaciją rekomenduojame sekti oficialiose šalies, į kurią ketinate vykti, institucijų interneto svetainėse arba dėl papildomos informacijos kreiptis į tos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą.
Rekomenduojame užsiregistruoti Užsienio reikalų ministerijos kelionių registracijos sistemoje.
Saugumo situacija tam tikruose Etiopijos regionuose išlieka sudėtinga.
Dėl įsisenėjusių tarpvalstybinių ir etninių konfliktų Etiopijoje nerekomenduojama vykti į Gambella regioną (Akobo, Wantawo, Jikawo ir Lare rajonus Nuer zonoje bei Jore rajoną Agnuak zonoje), Somali regioną (Nogob, Jarar, Shabelle, Korahe ir Dollo zonas), taip pat į pasienio zonas su Eritrėja (išskyrus pagrindinį kelią tarp Axum ir Adigrat bei turistines vietas šalia kelio), Pietų Sudanu, Sudanu ir Kenija. Nerekomenduojama lankytis zonoje, esančioje 100 km atstumu iki Somalio ir Kenijos sienų (Afder ir Liben zonose), taip pat visame Tigrėjaus regione dėl lapkričio mėn. prasidėjusio konflikto.
Rekomenduojame susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į visas kitas vietoves Etiopijos Somalio regione, įskaitant Siti, Fafano zonas (išskyrus pagrindinį kelią į Džibutį), Liben ir Afder zonas Somalio ir Kenijos pasieniuose. Taip pat be reikalo nevykti į Šiaurės Gonderos zonos Tsegede, Mirab Armacho ir Tach Armacho rajonus, Vakarų Wollega ir Qellen Wollega zonas Oromijos regione (išskyrus pagrindinį Adis Abeba-Gambela kelią), visą likusį Gambelos regioną (išskyrus pagrindinį Adis Abeba-Gambela kelią).
Nors 2018 m. rugsėjo mėnesį po beveik dviejų dešimtmečių buvo atidaryta Etiopijos Eritrėjos siena, tačiau pasienyje su Eritrėja išlieka ginkluotų susidūrimų rizika dėl ten esančios aukštos karinės parengties.
Etiopijoje taip pat išlieka teroristinių atakų rizika, ypač didelę grėsmę kelia teroristinė grupuotė Al-Shabaab iš Somalio, todėl rekomenduojama išlikti budriems gausiai užsieniečių lankomose vietose.
Šalyje taip pat galimi turistų užpuolimai ir pagrobimai (ypač Etiopijos Somalio regione, pietų sienos su Kenija regione), dažnos demonstracijos ir streikai (ypač sostinėje Adis Abeboje ir Pietinių Tautų regione), kurie gali virsti smurtiniais susirėmimais. Įtampa dėl galimų susirėmimų jaučiama ir Etiopijos Somali regione, taip pat besiribojančiose Somali ir Oromia regionų zonose, įskaitant Rytų ir Vakarų Harerge zonas, taip pat vietovėse aplink Moyale miestą pasienyje su Kenija. Rekomenduojama vengti masinio susibūrimo vietų, stebėti vietinės žiniasklaidos pranešimus.
Įvažiuojant į Etiopiją ir išvažiuojant iš šalies draudžiama turėti su savimi daugiau nei 1 tūkst. birų vietine valiuta (apie 34 JAV dolerius). Už tai gresia pinigų konfiskavimas ir įkalinimas. Taip pat muitinėje, įvažiuojant į šalį ir išvažiuojant iš Etiopijos, privaloma deklaruoti turimą grynųjų pinigų sumą (bet kuria užsienio valiuta), jeigu ji viršija 3 tūkst. JAV dolerių sumą. Išsikeitę savo atsivežtą užsienio valiutą į vietinę valiutą (birus), išsaugokite valiutos keitimo čekį, nes kelionės pabaigoje be minėto čekio negalėsite atgal išsikeisti turimo vietinės valiutos likučio į norimą užsienio valiutą.
Etiopijoje dažniausiai atsiskaitoma grynaisiais pinigais. Kredito kortelėmis galima atsiskaityti keliuose sostinės Adis Abebos prekybos centrų. Sostinėje Adis Abeboje didžiausių bankų bankomatai taip pat priima tarptautines bankines debeto korteles, tačiau už sostinės ribų galimybės pasinaudoti bankų paslaugomis, įskaitant bankomatų paslaugas ir atsiskaitymus banko kortele, yra labai ribotos. Todėl dar būdami sostinėje įsitikinkite, kad turite pakankamą grynųjų pinigų sumą, reikalingą kelionei po šalį, už sostinės ribų.
Lyginant su kitais Afrikos miestais, Etiopijos sostinėje Adis Abeboje ir kituose didžiuosiuose Etiopijos miestuose yra sąlyginai saugu, bet išlieka didelis vagysčių ir užpuolimų gatvėje, siekiant apiplėšti, atvejų skaičius. Būkite itin pastabūs, jei nepažįstami, galimai apsimetę ligoniais, vargstančiais gatvėje, prašytų Jūsų pagalbos ar išmaldos. Tai dažnai kriminalinių gaujų naudojama dėmesio nukreipimo technika, siekiant apvogti/apiplėšti. Gausiai vietinių ir/ar užsieniečių lankomose vietose, nacionalinių ar vietinių švenčių, festivalių, sporto renginių metu išlikite budrūs ir atsargūs.
Etiopijoje taikomos griežtos bausmės už dramblio kaulo turėjimą (įskaitant jo buvimą papuošaluose). Griežtai draudžiama fotografuoti karinius ir pramoninius objektus, policijos ir kariuomenės personalą, valdžios pastatus, infrastruktūrą (kelius, tiltus, užtvankas, oro uostus).
Jei į Etiopiją atvyksite iš Kongo, Etiopijos sostinės Adis Abebos oro uoste galimi papildomi kontroliniai patikrinimai dėl Ebolos viruso. Atkreiptinas dėmesys, kad Etiopijoje išlieka aukšta Zikos viruso rizika.
Interneto ryšys šalyje, taip pat mobiliųjų duomenų perdavimas, nėra pastovus.
Etiopija pasižymi itin didele skirtingų tautybių, etninių grupių, religinių bendruomenių įvairove. Rekomenduojama laikytis šalies įstatymų, religinių ir pasaulietinių vietos papročių, gerbti vietines tradicijas. Savo veikimu ar neveikimu neįžeiskite vietinių, ypač šventojo musulmonų pasninko mėnesio – Ramadano metu arba Etiopijos ortodoksų bažnyčios šventose vietose. Rekomenduojama nuosaiki ir kukli, pečius ir kojas dengianti apranga, ypač už sostinės Adis Abebos ribų, taip pat lankant religines vietas.
Dėl Etiopijos vizos išdavimo reikia kreiptis į Etiopijos ambasadą Briuselyje.
Konsulinė pagalba Lietuvos Respublikos piliečiams
Kiekvienas Europos Sąjungos pilietis Europos Sąjungai nepriklausančioje šalyje, kurioje jo šalis neturi atstovybės, dėl konsulinės pagalbos turi teisę kreiptis į bet kurios kitos Europos Sąjungos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą pagal Europos Tarybos direktyvą 2015/637.
Europos Sąjungos valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų sąrašas.