BDAR
Spausdinti
Etiopija (Ethiopia) Etiopija
Aktualu: 2024-04-20
Atnaujinta: 2024-03-01
Skubios pagalbos telefono numeris: 911
Valstybė yra šalių, į kurias vykstant rekomenduojama atkreipti dėmesį į kelionės saugumą, sąraše. Visi šiame puslapyje pateikti patarimai yra tik rekomendacinio pobūdžio. Ar vykti į konkrečią valstybę, keliautojas turi nuspręsti pats.

Rekomenduojama nevykti į šalį

Rekomenduojame susilaikyti nuo bet kokių nebūtinų kelionių į Etiopiją dėl trapios saugumo padėties, aukšto nusikalstamumo bei išaugusios terorizmo ir pagrobimų rizikos. Amharos regione įvesta nepaprastoji padėtis dėl susirėmimų tarp Etiopijos kariuomenės ir Amharos regiono sukarintų pajėgų.

Rekomenduojama nevykti į Tigrėjaus regioną bei pasienio teritoriją, besiribojančią su Eritrėja, dėl galimų neramumų, išaugusio nusikalstamumo ir neapibrėžtos saugumo padėties po 2 metus trukusio karo. Taip pat, patariama vengti nebūtinų kelionių į Oromijos bei Somali, Afar, Gambella regionus ir į pasienio teritorijas, besiribojančias su Somaliu dėl išaugusios įtampos tarp valstybių bei Pietų Sudanu dėl pagrobimų ir susirėmimų rizikos, galimų nesprogusių sausumos minų. Etiopijos Somali regione vis dažniau vykdomi Al-Shabaab kovotojų, kurie bando įsitvirtinti Somalio kaimyninėse šalyse, įskaitant Etiopiją, išpuoliai. Adis Abeboje ir kituose Etiopijos regionuose kartais vyksta didelio masto demonstracijos, kurio sgali virsti smurtinėmis, ypač per valstybines ar religines šventes. Patariama vengti protestų, streikų ir didesnių žmonių susibūrimų, sekti vietos valdžios skelbiamą informaciją.

2023 m. balandžio 15 d. prasidėjo karinis konfliktas Sudane, padaugėjo žmonių ieškančių prieglobsčio Etiopijoje, galimi neramumai pasienyje. Rekomenduojama sekti vietinę žiniasklaidą, nevykti į teritorijas, besiribojančias su Sudanu.

2023 m. buvo pranešama vis daugiau pagrobimų atvejų, ypač Oromijos regione. Keliaujantiems tarp miestų Etiopijoje primygtinai rekomenduojama, kur įmanoma, keliauti lėktuvu.

Po dvejus metus trukusio konflikto 2022 m. lapkričio 2 d. Etiopijos Vyriausybė pasirašė taiko susitarimą su Tigrėjaus liaudies išlaisvinimo frontu (TPLF). Šalyje padėtis nuosekliai gerėja, tačiau saugumo situacija tam tikruose Etiopijos regionuose išlieka itin sudėtinga. Saugumo situacija ypač trapi Amhara, Oromia ir Tigray regionuose. Humanitarinė padėtis itin prasta, daugiau negu 20 milijonų gyventojų reikalinga humanitarinė pagalba, ypač šalies šiaurėje, konflikto paveiktose teritorijose, apie 1.8 mln. žmonių yra perkelti šalies viduje dėl vykusio konflikto.

Etiopijoje dažniausiai atsiskaitoma grynaisiais pinigais. Kredito kortelėmis galima atsiskaityti keliuose Adis Abeboje esančiuose prekybos centruose. Sostinėje didžiausių bankų bankomatai taip pat priima tarptautines bankines debeto korteles, tačiau už Adis Abebos ribų galimybės pasinaudoti bankų paslaugomis, įskaitant bankomatų paslaugas ir atsiskaitymus banko kortele, yra labai ribotos. Dar būdami sostinėje įsitikinkite, kad turite pakankamą grynųjų pinigų sumą, reikalingą kelionei po šalį už sostinės ribų.

Lyginant su kitais Afrikos miestais, Etiopijos sostinėje Adis Abeboje ir kituose didžiuosiuose Etiopijos miestuose yra sąlyginai saugu, bet išlieka didelis vagysčių ir užpuolimų gatvėje, siekiant apiplėšti, atvejų skaičius. Būkite atsargūs, jei nepažįstami asmenys, galimai apsimetę ligoniais, vargstančiais gatvėje, prašytų Jūsų pagalbos ar išmaldos. Tai dažna kriminalinių gaujų dėmesio nukreipimo technika, siekiant apvogti ar apiplėšti. Gausiai vietinių ir užsieniečių lankomose vietose, nacionalinių ar vietinių švenčių, festivalių, sporto renginių metu išlikite budrūs ir atsargūs.

Etiopijoje taikomos griežtos bausmės už dramblio kaulo turėjimą, įskaitant dramblio kaulo inkrustacijas papuošaluose. Griežtai draudžiama fotografuoti karinius ir pramoninius objektus, policijos ir kariuomenės personalą, valdžios pastatus, infrastruktūrą (kelius, tiltus, užtvankas, oro uostus).

Draudžiama duoti pinigų ar pirkti ką nors iš žmonių, kurie prekiauja prie šviesoforų automobiliams sustojus. Tiek transporto priemonės vairuotojas, tiek pardavėjas ar išmaldos prašytojas gali būti nubausti solidžiomis baudomis.

Interneto ryšys šalyje, taip pat mobiliųjų duomenų perdavimas, nėra pastovus. Galimi elektros tiekimo sutrikimai. Vietos valdžia interneto ryšį gali išjungti be atskiro įspėjimo.

Etiopija pasižymi itin didele skirtingų tautybių, etninių grupių, religinių bendruomenių įvairove. Rekomenduojama laikytis šalies įstatymų, religinių ir pasaulietinių vietos papročių, gerbti vietines tradicijas. Savo veikimu ar neveikimu neįžeiskite vietinių, ypač šventojo musulmonų pasninko mėnesio Ramadano metu arba Etiopijos ortodoksų bažnyčios šventose vietose. Etiopijos įstatymai draudžia tos pačios lyties asmenų santykius.

Sveikatos priežiūros įstaigose trūksta vaistų, įrangos, personalo. Amharos regione išaugęs choleros ir maliarijos atvejų skaičius. Greitosios medicinos pagalbos paslaugos yra ribotos ir nepatikimos. Sunkios ligos ar rimto susižeidimo atveju gali prireikti evakuotis į kitą valstybę, dėl to rekomenduojama pasirūpinti sveikatos draudimu, apimančiu gydymo užsienyje ir medicininės evakuacijos išlaidas.


Planuojantiems kelionę Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susipažinti su kelionės rekomendacijomis bei atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis, galinčiomis turėti įtakos keliaujančiųjų planams ir kelionės saugumui.

Pažymėtina, jog sąlygos ir saugumo situacija užsienio valstybėse bet kuriuo metu gali radikaliai pasikeisti, todėl patariame užsiregistruoti Užsienio reikalų ministerijos kelionių registracijos sistemoje bei, jei informaciją sekate tik kompiuteryje, parsisiųsti programėlę Keliauk saugiai ir gauti aktualią konsulinę informaciją, ministerijos pranešimus apie padėtį užsienio šalyje: iOS, Android, bendra nuoroda.

Keliaujant rekomenduojame įsigyti Jūsų poreikius atitinkantį draudimą. Pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikatos, turto bei dokumentų draudimu kelionės metu. 

Lietuvos piliečiai pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos atstovybių ne darbo laiku gali gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444 ir el. paštu pilieciai@urm.lt.

Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai

  • Lietuvos Respublikos pasas

Vizos reikia

Lietuvos Respublikos piliečiams vizos reikia. Informacijos dėl vizų ir įvažiavimo sąlygų rekomenduojame teirautis artimiausioje šalies atstovybėje ar kompetentingose institucijose.

Pastaba

Dėl Etiopijos vizos išdavimo reikia kreiptis į Etiopijos Federacinės Demokratinės Respublikos ambasadą Berlyne.

Skiepai

Informacija apie reikalingus skiepus – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pateiktose
rekomendacijose dėl užkrečiamųjų ligų profilaktikos keliaujant į užsienio šalis.


Kitų valstybių diplomatinės atstovybės, atstovaujančios Lietuvos Respublikai:

Konsulinė pagalba Lietuvos Respublikos piliečiams

Kiekvienas Europos Sąjungos pilietis Europos Sąjungai nepriklausančioje šalyje, kurioje jo šalis neturi atstovybės, dėl konsulinės pagalbos turi teisę kreiptis į bet kurios kitos Europos Sąjungos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą pagal Europos Tarybos direktyvą 2015/637.

Europos Sąjungos valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų sąrašas.

Šalies diplomatinės atstovybės, akredituotos Lietuvos Respublikai:

Pasirinkite šalį ar teritoriją
Afganistanas Afganistanas
Airija Airija
Albanija Albanija
Alžyras Alžyras
Andora Andora
Angilija Angilija
Angola Angola
Antigva ir Barbuda Antigva ir Barbuda
Argentina Argentina
Armėnija Armėnija
Aruba Aruba
Australija Australija
Austrija Austrija
Azerbaidžanas Azerbaidžanas
Bahamos Bahamos
Bahreinas Bahreinas
Baltarusija Baltarusija
Bangladešas Bangladešas
Barbadosas Barbadosas
Belgija Belgija
Belizas Belizas
Beninas Beninas
Bermuda Bermuda
Bisau Gvinėja Bisau Gvinėja
Bolivija Bolivija
Bosnija ir Hercegovina Bosnija ir Hercegovina
Botsvana Botsvana
Brazilija Brazilija
Brunėjus Brunėjus
Bulgarija Bulgarija
Burkina Fasas Burkina Fasas
Burundis Burundis
Butanas Butanas
Čadas Čadas
Čekija Čekija
Centrinės Afrikos Respublika Centrinės Afrikos Respublika
Čilė Čilė
Danija Danija
Dominika Dominika
Dominikos Respublika Dominikos Respublika
Dramblio Kaulo Krantas Dramblio Kaulo Krantas
Džersis Džersis
Džibutis Džibutis
Egiptas Egiptas
Ekvadoras Ekvadoras
Eritrėja Eritrėja
Estija Estija
Esvatinis Esvatinis
Etiopija Etiopija
Farerų Salos Farerų Salos
Fidžis Fidžis
Filipinai Filipinai
Folklando salos Folklando salos
Gabonas Gabonas
Gajana Gajana
Gambija Gambija
Gana Gana
Gernsis Gernsis
Gibraltaras Gibraltaras
Graikija Graikija
Grenada Grenada
Grenlandija Grenlandija
Gvatemala Gvatemala
Gvinėja Gvinėja
Haitis Haitis
Hondūras Hondūras
Honkongas Honkongas
Indija Indija
Indonezija Indonezija
Irakas Irakas
Iranas Iranas
Islandija Islandija
Ispanija Ispanija
Italija Italija
Izraelis Izraelis
Jamaika Jamaika
Japonija Japonija
Jemenas Jemenas
Jordanija Jordanija
Jungtinė Karalystė Jungtinė Karalystė
Jungtinės Amerikos Valstijos Jungtinės Amerikos Valstijos
Jungtiniai Arabų Emyratai Jungtiniai Arabų Emyratai
Juodkalnija Juodkalnija
Kambodža Kambodža
Kamerūnas Kamerūnas
Kanada Kanada
Kataras Kataras
Kazachstanas Kazachstanas
Kenija Kenija
Kinija Kinija
Kipras Kipras
Kirgizija Kirgizija
Kiribatis Kiribatis
Kiurasao Kiurasao
Kolumbija Kolumbija
Komorai Komorai
Kongo Demokratinė Respublika Kongo Demokratinė Respublika
Kongo Respublika Kongo Respublika
Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika (Šiaurės Korėja) Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika (Šiaurės Korėja)
Korėjos Respublika (Pietų Korėja) Korėjos Respublika (Pietų Korėja)
Kosovas Kosovas
Kosta Rika Kosta Rika
Kroatija Kroatija
Kuba Kuba
Kuveitas Kuveitas
Laosas Laosas
Latvija Latvija
Lenkija Lenkija
Lesotas Lesotas
Libanas Libanas
Liberija Liberija
Libija Libija
Lichtenšteinas Lichtenšteinas
Liuksemburgas Liuksemburgas
Madagaskaras Madagaskaras
Makao Makao
Malaizija Malaizija
Malavis Malavis
Maldyvai Maldyvai
Malis Malis
Malta Malta
Marokas Marokas
Maršalo salos Maršalo salos
Martinika Martinika
Mauricijus Mauricijus
Mauritanija Mauritanija
Meksika Meksika
Meno sala Meno sala
Mergelių Salos (Didžiosios Britanijos) Mergelių Salos (Didžiosios Britanijos)
Mianmaras Mianmaras
Mikronezija Mikronezija
Moldova Moldova
Monakas Monakas
Mongolija Mongolija
Mozambikas Mozambikas
Namibija Namibija
Naujoji Kaledonija Naujoji Kaledonija
Naujoji Zelandija Naujoji Zelandija
Nauru Nauru
Nepalas Nepalas
Nigerija Nigerija
Nigeris Nigeris
Nikaragva Nikaragva
Norvegija Norvegija
Nyderlandai Nyderlandai
Omanas Omanas
Pakistanas Pakistanas
Palau Palau
Palestina Palestina
Panama Panama
Papua Naujoji Gvinėja Papua Naujoji Gvinėja
Paragvajus Paragvajus
Peru Peru
Pietų Afrikos Respublika Pietų Afrikos Respublika
Pietų Sudanas Pietų Sudanas
Portugalija Portugalija
Prancūzija Prancūzija
Prancūzijos Gviana Prancūzijos Gviana
Prancūzijos Polinezija Prancūzijos Polinezija
Puerto Rikas Puerto Rikas
Pusiaujo Gvinėja Pusiaujo Gvinėja
Ruanda Ruanda
Rumunija Rumunija
Rusija Rusija
Rytų Timoras Rytų Timoras
Sakartvelas Sakartvelas
Saliamono Salos Saliamono Salos
Salvadoras Salvadoras
Samoa Samoa
San Marinas San Marinas
San Tomė ir Prinsipė San Tomė ir Prinsipė
Saudo Arabija Saudo Arabija
Seišeliai Seišeliai
Sen Martenas Sen Martenas
Sen Pjeras ir Mikelonas Sen Pjeras ir Mikelonas
Senegalas Senegalas
Sent Kitsas ir Nevis Sent Kitsas ir Nevis
Sent Lusija Sent Lusija
Sent Vinsentas ir Grenadinai Sent Vinsentas ir Grenadinai
Serbija Serbija
Šiaurės Makedonija Šiaurės Makedonija
Siera Leonė Siera Leonė
Singapūras Singapūras
Sint Martenas Sint Martenas
Sirija Sirija
Slovakija Slovakija
Slovėnija Slovėnija
Somalis Somalis
Šri Lanka Šri Lanka
Sudanas Sudanas
Suomija Suomija
Surinamas Surinamas
Švedija Švedija
Šveicarija Šveicarija
Šventasis Sostas Šventasis Sostas
Tadžikistanas Tadžikistanas
Tailandas Tailandas
Taivanas Taivanas
Tanzanija Tanzanija
Togas Togas
Tokelau Tokelau
Tonga Tonga
Trinidadas ir Tobagas Trinidadas ir Tobagas
Tunisas Tunisas
Turkija Turkija
Turkmėnistanas Turkmėnistanas
Tuvalu Tuvalu
Uganda Uganda
Ukraina Ukraina
Urugvajus Urugvajus
Uzbekistanas Uzbekistanas
Vanuatu Vanuatu
Venesuela Venesuela
Vengrija Vengrija
Vietnamas Vietnamas
Vokietija Vokietija
Žaliasis Kyšulys Žaliasis Kyšulys
Zambija Zambija
Zimbabvė Zimbabvė
Pasirinkite šalį ar teritoriją *
Neteisingas