Atnaujinta: 2024-11-18
Rekomenduojama nevykti į šalį
- Rekomenduojama nevykti į šalį, o ten esančius – išvykti dėl neapibrėžtos saugumo padėties, gaujų vykdomo smurto, pagrobimų rizikos. Galimybės gauti konsulinę pagalbą Haityje yra labai ribotos, nes užsienio valstybių, tarp jų ir Europos Sąjungos šalių, ambasados uždarytos.
- Š. m. kovo mėn. pradžioje buvo pranešama apie nusikaltėlių gaujų bandymus užimti Haičio kalėjimus ir sostinės oro uostą. Gegužės mėnesį po 3 mėnesių uždarymo buvo vėl atidarytos mokyklos, oro uostas. Kovo 3 d. šalyje paskelbta nepaprastoji padėtis ir komendanto valanda. Situacija nestabili ir pavojinga, atvykus į Haitį galimybių išvykti nėra. Pranešama apie tūkstančius žuvusiųjų ar sužeistų gyventojų.
- Nuo sausio mėnesio labai išaugo gaujų nusikalstamumas net ir tokiose vietovėse, kurios buvo laikomos saugiomis Port o Prense ir už jo ribų. Per 2023 m. pirmąjį ketvirtį smurtinių nusikaltimų (žmogžudysčių, išžaginimų, pagrobimų, linčiavimo) skaičius išaugo daugiau nei dvigubai (nuo 692 iki 1647 nusikaltimų per tą patį laikotarpį, lyginant su praėjusiais metais). Itin išaugo seksualinio smurto atvejų skaičius prieš moteris ir mergaites. Vaikai grobiami, žudomi ir prievartaujami, apšaudomi mokyklose. Mokyklos uždaromos dėl nesaugumo.
- Dažni pagrobimai – nors dažniausiai taikomasi į vietinius haitiečius, pasitaiko ir pagrobtų užsieniečių. Teisėsauga nepajėgia kovoti su nusikalstamomis grupuotėmis, kurios konkuruoja dėl teritorijų. Jungtinių Tautų duomenimis, 2022 metais Haityje nužudyta 1400 asmenų ir daugiau negu 1000 asmenų pagrobta.
- Policijos pagalbos nesulaukiantys gyventojai patys pradeda kovoti su ginkluotomis gaujomis, žudo gaujų narius.
- Vyksta protestai, vykdomi išpuoliai prieš valdžios institucijas, mokyklas, diplomatines ir konsulines atstovybes, tarptautines organizacijas, nevyriausybinių organizacijų biurus ir maisto sandėlius, blokuojami keliai. Demonstracijos, protestai ir kelių blokados gali būti neprognozuojami ir pratrūkti smurtu. Jei nepaisant URM rekomendacijos vykstate į Haitį, stebėkite vietos žiniasklaidą, pasirenkite planą, kaip elgtis nenumatytais atvejais.
- Nusikalstamumas dar labiau padidėja šventiniu laikotarpiu gruodžio mėnesį, Karnavalo metu (vasarį-kovą) ir mokslų metų pradžioje (vėlyvą rugpjūtį-ankstyvą rugsėjį).
- Trūksta kuro, todėl nesistemingai teikiamos bazinės paslaugos, stinga maisto, elektra tiekiama nestabiliai, sutrikę transporto ir medicinos paslaugos.
- Komendanto valanda ir naujos saugumo taisyklės gali būti paskelbtos iš anksto neperspėjus. Jei vis dėlto esate Haityje, venkite demonstracijų ir susibūrimų, remkitės vietos valdžios nurodymais.
- Siena tarp Haičio ir Dominikos Respublikos yra uždaryta. 2023 m. spalio 30 d. Dominikos vyriausybė paskelbė apie oro susisiekimo atnaujinimą. Sienos statusas gali keistis, todėl sekite vietos žiniasklaidą.Įvairūs nusikaltimai (vagystės, pagrobimai už išpirką, ginkluoti apiplėšimai, nužudymai ir kt.) įvykdomi net šviesiu paros metu, tačiau rizika išauga naktį nuošaliose vietovėse. Kategoriškai nerekomenduojama keliauti vieniems ir tamsiu paros metu. Rekomenduojama imtis visų atsargumo priemonių esant Port o Prenso centre, kur aktyviai veikia įvairios gaujos. Patariama būti atsargiems vykstant iš ar į Toussaint Louverture tarptautinį oro uostą. Vietos valdžios institucijoms ir policijai trūksta pajėgų užtikrinti tvarką ir saugumą, todėl galimybės nukentėjus gauti pagalbą yra ribotos.
- Rekomenduojama nesinešioti su savimi didelių pinigų sumų, vertingų daiktų, brangių papuošalų, nedemonstruoti elektroninių prietaisų, nesilankyti lūšnynų rajonuose, ypač sostinės Petion-Ville, Carrefour, Cite Soleil, Martissant ir Bel Air. Tapus apiplėšimo taikiniu rekomenduojama fiziškai nesipriešinti. Vairuojant patariama užrakinti automobilį, uždaryti langus, automobilį statyti kuo arčiau kelionės tikslo, uždarose ir saugomose stovėjimo aikštelėse. Spūstyse vienos automobiliu keliaujančios moterys neretai tampa ginkluotų užpuolikų taikiniu.
- Vairuojant dažnai nesilaikoma kelių eismo taisyklių, mažai kelio ženklų. Naudotis viešuoju transportu yra nesaugu, rekomenduojama vykti nuosavu automobiliu arba viešbučio taksi. Prieš atvykstant į šalį rekomenduojama iš anksto pasirūpinti viešbučio rezervacija ir transportu iš oro uosto.
- Naudokitės tik bankomatais, esančiais banko padaliniuose, prekybos centruose arba viešbučiuose.
- Patariama turėti savo asmens ir kelionės dokumentų kopijas.
- Už narkotinių medžiagų vartojimą, gabenimą ir prekybą jais numatytos itin griežtos bausmės. Rekomenduojame daiktus susidėti bei gabenti patiems, taip užtikrinant, jog jokios narkotinės medžiagos nebus jums įdėtos be jūsų žinios.
- Nors tos pačios lyties žmonių santykiai Haityje yra legalūs, dėl konservatyvaus vietinių požiūrio, rodydami jausmus galite pritraukti nepageidaujamą dėmesį.
- Šalyje galimi žemės drebėjimai – kai kurie jų itin galingi ir nusineša šimtus tūkstančių žmonių gyvybių.
- Uraganų sezonas trunka nuo birželio iki lapkričio mėnesio. Po liūčių prasideda potvyniai, nuošliaužos. Visada atidžiai išklausykite orų prognozes ir oficialius pranešimus, kuriuose gali būti skelbiama informacija dėl evakuacijos.
- Sveikatos apsaugos infrastruktūra šalyje yra itin ribota. Haityje nėra centralizuotų skubiosios pagalbos paslaugų. Sostinėje normaliai veikia tik 20 proc. medicinos įstaigų. Ligoninėse tikimasi, kad už suteiktas paslaugas iš karto atsiskaitysite grynaisiais pinigais, net jei esate apdrausti.
- Šalyje nemenka infekcinių ligų grėsmė, todėl patariama laikytis griežtų higienos normų, valgyti tik tinkamai paruoštą maistą ir gerti į butelius išpilstytą geriamąjį vandenį.
- Haityje rizikuojama užsikrėsti cholera. Liūčių laikotarpiu (balandžio – spalio mėnesiais) ir iš karto po jo padidėja rizika užsikrėsti čikungunijos virusu. Virusą platina uodai, todėl reikia saugotis jų įkandimų. Ligos požymiai – karščiavimas, galvos skausmas, nuovargis, pykinimas, vėmimas, raumenų ir sąnarių skausmai. Paprastai geriau pasijuntama per savaitę, tačiau skausmai gali tęstis kelis mėnesius ar net metus.
- Iš Haičio keliaujant į kitas Lotynų Amerikos ir Karibų šalis arba iš jų keliaujant į Haitį, gali prireikti skiepų. Prieš kelionę rekomenduojama pasidomėti reikalingais skiepais ir tarptautiniais jų pažymėjimais, net jei jie nėra privalomi keliaujant iš Lietuvos.
- Pasaulio sveikatos organizacija perspėja dėl Zika viruso, kuris yra labai pavojingas besilaukiančioms moterims. Plačiau skaitykite čia.
- Šalyje užfiksuoti maliarijos atvejai. Įmanoma užsikrėsti Dengės karštlige.Dėl saugumo padėties Haityje pagalbos tarnybos gali nespėti sureaguoti arba gali tekti ilgai delsti, kol jus pasieks. Greitoji pagalba: 116; gaisrinė: 115; policija: 122.
Lietuva neturi diplomatinės atstovybės Haityje, šios kelionių rekomendacijos informacijos šaltiniai – Jungtinės Karalystės ir Kanados Vyriausybių patarimai keliautojams bei pasaulio žiniasklaida.
Planuojantiems kelionę Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susipažinti su kelionės rekomendacijomis bei atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis, galinčiomis turėti įtakos keliaujančiųjų planams ir kelionės saugumui.
Pažymėtina, jog sąlygos ir saugumo situacija užsienio valstybėse bet kuriuo metu gali radikaliai pasikeisti, todėl patariame užsiregistruoti Užsienio reikalų ministerijos kelionių registracijos sistemoje bei, jei informaciją sekate tik kompiuteryje, parsisiųsti programėlę Keliauk saugiai ir gauti aktualią konsulinę informaciją, ministerijos pranešimus apie padėtį užsienio šalyje: iOS, Android, bendra nuoroda.
Keliaujant rekomenduojame įsigyti Jūsų poreikius atitinkantį draudimą. Pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikatos, turto bei dokumentų draudimu kelionės metu.
Lietuvos piliečiai pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos atstovybių ne darbo laiku gali gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444 ir el. paštu [email protected].
Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai
- Lietuvos Respublikos pasas
Vizos nereikia
Pastaba
Kelionės dokumento galiojimas
Vykstant į Haitį, Lietuvos Respublikos pasas turi galioti mažiausiai 6 mėnesius.
Lietuvos Respublikos piliečiai be vizos Haityje gali būti 90 dienų.
Skiepai
Šalyje Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės nėra
Artimiausia Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė yra
8.30-16.30
8.30-16.30
Kitų valstybių diplomatinės atstovybės, atstovaujančios Lietuvos Respublikai:
Konsulinė pagalba Lietuvos Respublikos piliečiams
Kiekvienas Europos Sąjungos pilietis Europos Sąjungai nepriklausančioje šalyje, kurioje jo šalis neturi atstovybės, dėl konsulinės pagalbos turi teisę kreiptis į bet kurios kitos Europos Sąjungos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą pagal Europos Tarybos direktyvą 2015/637.
Europos Sąjungos valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų sąrašas.
Lietuvos Respublikos garbės konsulai:
Visa Haičio Respublikos teritorija
Garbės konsulas