
Atnaujinta: 2023-06-08
Rekomenduojama imtis atsargumo priemonių
Planuojantiems kelionę Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susipažinti su kelionės rekomendacijomis bei atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis, galinčiomis turėti įtakos keliaujančiųjų planams ir kelionės saugumui.
Rekomendacijos skelbiamos vadovaujantis užsienio šalies kompetentingų institucijų pateikta oficialia informacija. Užsienio reikalų ministerija neteikia išaiškinimų dėl šalies nustatytų reikalavimų. Dėl papildomos informacijos rekomenduojame kreiptis į tos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą.
Pažymėtina, jog sąlygos ir saugumo situacija užsienio valstybėse bet kuriuo metu gali radikaliai pasikeisti, todėl patariame užsiregistruoti Užsienio reikalų ministerijos kelionių registracijos sistemoje bei parsisiųsti programėlę Keliauk saugiai ir gauti aktualią konsulinę informaciją, ministerijos pranešimus apie padėtį užsienio šalyje: iOS, Android, bendra nuoroda.
Atkreipiame dėmesį, kad Lietuvos piliečiai pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos atstovybių ne darbo laiku gali gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444 ir el. paštu [email protected].
Lesote nusikalstamumo lygis yra gana aukštas, todėl rekomenduojama išlikti budriais visos kelionės metu, nedėvėti brangenybių ir nedemonstruoti vertingų daiktų, izoliuotose vietovėse nebūti vieniems. Naudotis bankomatu patartina saugomose teritorijose – bankuose, prekybos centruose.
Gegužės 16 d. buvo įvesta komendanto valanda visoje šalyje dėl išaugusio nusikalstamumo ir smurto proveržių. Gyventojai negali būti lauke nuo 22 val. iki 4 val. Komendanto valanda galios iki atskiro valdžios pranešimo. Sekite vietinę žiniasklaidą.
Tamsiuoju paros metu rekomenduojama vengti bet kokio vairavimo ar pasivaikščiojimų (ypač Maseru centre). Šalyje dažnai pastebimas nusikaltimų skaičiaus padidėjimas atostogų sezono laikotarpiu, todėl tokiu metu patartina būti itin atsargiems.
Rekomenduojama vengti žmonių susibūrimų ir politinių demonstracijų. Vakarų Lesote esančiame Maseru mieste gali būti nemaža politinių demonstracijų tikimybė. Tokiu atveju patariama vengti demonstracijų, gatvių eitynių ir bet kokių politinių susibūrimų. Taip pat rekomenduojama sekti žiniasklaidą, skaityti pranešimus apie potencialius kylančius neramumus. Maseru, Maputsoe miestuose pastebimas padidėjęs kriminalinių nusikaltimų lygis, vagystės. Rekomenduojama vairuojant laikyti automobilio duris užrakintas, langus uždarytus, neimti pavėžėti keleivių, statyti automobilį tik gerai apšviestose vietose. Keliai, vedantys į oro uostą, pramonines zonas bei keliai sostinėje yra pakankamai geros būklės, tačiau už sostinės ribų kelių būklė gali būti prastesnė.
Keliaujant į Lesotą būtina pasidomėti ir Pietų Afrikos Respublikos (PAR) reikalavimais, apribojimais. Taip pat rekomenduojama atkreipti dėmesį į PAR ir Lesoto pasienio punktų darbo valandas, kurios gali būti apribotos, turėti grynųjų sumokėti įvažiavimo mokestį (priimami Pietų Afrikos randai). Lietuvos Respublikos piliečiams privaloma turėti Lesoto vizą.
Nepatartina naudotis viešuoju transportu. Taksi rekomenduojama užsisakyti per viešbučio administraciją.
Lesote už homoseksualius santykius yra numatyta baudžiamoji atsakomybė. Narkotinių medžiagų laikymas Lesoto Karalystėje traktuojamas kaip rimtas nusikaltimas. Fotografuoti(s) šalia karinių ar politinių institucijų pastatų draudžiama.
Stebint laukinę gamtą, patartina laikytis saugaus, įstatymuose nurodyto atstumo. Rekomenduojama naudotis profesionalių gidų ar turų paslaugomis ir laikytis lankomų parkų/vietovių taisyklių. Žiemos mėnesiais (birželio – rugpjūčio mėnesiais) kalnuose gali būti itin žema temperatūra ir gausiai sniego, dėl to gali būti uždaryti keliai ir kalnų perėjos.
Medicinos paslaugos yra ribotos. Ligos atveju užsienio šalių piliečiai dažniausiai vyksta į Pietų Afriką – į Blumfonteiną (esantį už ~150 km į vakarus nuo Lesoto sostinės Maseru) arba į Betliejų (šiauriau nuo Lesoto). Patariama iš anksto įsitikinti, ar turimas sveikatos draudimas padengtų tokios kelionės iš Lesoto į gretimą valstybę ir gydymo joje išlaidas. Atkreiptinas dėmesys, jog Lesote sergamumas ŽIV/AIDS ligomis yra labai aukštas, todėl patariama imtis atsargumo priemonių. Taip pat šalyje paplitusios kitos pavojingos ligos (tuberkuliozė, vidurių šiltinė, hepatitas, pasiutligė), tad keliautojams derėtų vengti plaukiojimo gėlame vandenyje, vengti termiškai neapdoroto maisto, dažnai plauti/dezinfekuoti rankas. Daugiau informacijos apie rekomenduojamus skiepus rasite Nacionalinio visuomenės sveikatos centro rekomendacijose.
Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai
- Lietuvos Respublikos pasas
Vizos reikia
Pastaba:
Informacija apie vizų išdavimą - Lesoto vizų išdavimo sistemoje.
Atvykstant į šalį pasas turi galioti bent 6 mėn.
Skiepai
Šalyje Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės nėra.
Artimiausia Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė yra:

Kitų valstybių diplomatinės atstovybės, atstovaujančios Lietuvos Respublikai:
Konsulinė pagalba Lietuvos Respublikos piliečiams
Kiekvienas Europos Sąjungos pilietis Europos Sąjungai nepriklausančioje šalyje, kurioje jo šalis neturi atstovybės, dėl konsulinės pagalbos turi teisę kreiptis į bet kurios kitos Europos Sąjungos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą pagal Europos Tarybos direktyvą 2015/637.
Europos Sąjungos valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų sąrašas.