Pirminė konsultacija skubios konsulinės pagalbos Konsuline pagalba nelaimės atveju tel nr visa parą
BDAR
Spausdinti
Mozambikas (Mozambique) Mozambikas
Aktualu: 2024-07-13
Atnaujinta: 2024-05-02
Skubios pagalbos telefono numeris: 198
Valstybė yra šalių, į kurias vykstant rekomenduojama atkreipti dėmesį į kelionės saugumą, sąraše. Visi šiame puslapyje pateikti patarimai yra tik rekomendacinio pobūdžio. Ar vykti į konkrečią valstybę, keliautojas turi nuspręsti pats.

Rekomenduojama įvertinti būtinybę keliauti

Rekomenduojama įvertinti būtinybę keliauti į Mozambiką dėl aukšto nusikalstamumo lygio, pagrobimų rizikos, terorizmo šalyje. Susilaikykite nuo bet kokių nebūtinų kelionių į Cabo Delgado provinciją dėl aukštos ekstremistinių grupuočių išpuolių grėsmės. Nusprendus vykti į šį regioną, rekomenduojama būti itin atsargiems ir griežtai laikytis vietos tarnybų nurodymų, nuolat sekti pranešimus apie saugumo situaciją.

2024 m. rudenį numatyti rinkimai šalyje. Rekomenduojama išlikti itin budriems bei vengti protestų, demonstracijų, didesnių susibūrimų. Per 2023 m. spalio mėn. vykusius savivaldos rinkimus protestų metu žuvo 2 žmonės, 70 – sulaikytų. Saugumo situacija gali greitai pasikeisti, dėl to patartina sekti vietinę žiniasklaidą.

Mozambike, o ypač Maputo, Beira ir Cabo Delgado provincijose, egzistuoja pagrobimo ir kitų smurtinių nusikaltimų tikimybė. Venkite vaikščioti naktį gatvėse ir turistų lankytinose vietovėse, atokių paplūdimių teritorijose. Nors bendras Mozambiko nusikalstamumo lygis nėra itin aukštas, vis dėlto rekomenduojama išlikti budriais visos kelionės metu, nedėvėti brangenybių ir nedemonstruoti vertingų daiktų, izoliuotose vietovėse nebūti vieniems. Pastaruoju metu pastebimas apiplėšimų padažnėjimas, todėl jei yra galimybė, naudokite viešbučio seifą. Venkite grynintis pinigus iš bankomatų naktį. Tamsiuoju paros metu siūlome vengti bet kokio vairavimo ar pasivaikščiojimų. Mozambike vyksta teroristiniai išpuoliai.

Už narkotikų laikymą, naudojimą ar prekybą, skiriamos griežtos bausmės. Tikėtinas kalėjimo nuosprendis ir didelės baudos. Rekomenduojama nepirkti laukinių gyvūnų produktų, tokių kaip dramblio kaulai. Draudžiama juos įsigyti ar jais prekiauti be specialaus leidimo. Be leidimo taip pat draudžiama fotografuoti valdžios institucijas bei karinius pastatus, uostus, oro uostus. Mapute neleidžiama vaikščioti keliais, kurie nutiesti aplink prezidento rūmus ir karinius įrenginius. Importuoti arba eksportuoti vietinę valiutą draudžia įstatymas.

Mozambike būtina visuomet su savimi turėti pasą ir kelionės dokumentus. Pasitaiko atvejų, jog policija gatvėje stabdo atsitiktinius asmenis ir sulaiko tuos, kurie su savimi neturi asmens tapatybės dokumentų. Mozambike eismas vyksta kairiąja kelio puse. Privaloma su savimi turėti tarptautinį vairuotojo pažymėjimą. Mokamuose keliuose būtina turėti grynųjų pinigų kelių mokesčiams sumokėti. Degalinių ir bankomatų tinklas, ypač Mozambiko provincijose, nėra pakankamai išvystytas.

Daugumos Mozambiko kelių kokybė nėra gera, dažni eismo įvykiai, vairuotojai ir pėstieji elgiasi neatsargiai. Keliaujant automobiliu patariama užrakinti automobilio dureles. Rekomenduojama vairuoti ypač atsargiai ir griežtai laikytis kelių eismo taisyklių. Mozambike pasitaiko, kad policija baudžia vairuotojus už menkiausius nusižengimus. Žinomi atvejai, kai policija reikalauja sumokėti baudą už nepadarytą pažeidimą ir tiesiog pasiima ją sau. Visais atvejais būtina prašyti pareigūnų oficialaus baudos apmokėjimo kvito.

Mozambike pasitaiko stiprių ciklonų ir dėl to kylančių potvynių. Potvyniai kyla ir upių užimamose teritorijose, ypač Zambezi upės pakrantėse. Lietingojo sezono metu (lapkričio – balandžio mėnesiais) reguliariai užtvindomos teritorijos aplink dideles upes, todėl daugelis kelių tampa nepravažiuojami. Dėl didelio vėjo kartais sutrinka laivų transportas į turistų pamėgtas salas (Inhaca, Bazaruto, Portugalų salas). Rekomenduojama prieš vykstant pasitikrinti kelių situaciją, laikytis vietos valdžios nurodymų, sekti žiniasklaidos pranešimus. Š. m. kovo mėn. tropinis ciklonas Freddy nusiaubė centrinę Mozambiko dalį, mažiausiai 67 žmonės žuvo bei sutriko telekomunikacijų veikla, medicininės pagalbos teikimas, bazinės paslaugos. Būkite itin budrūs, stebėkite vietinę žiniasklaidą, orų prognozes. Lietaus sezonas tęsiasi nuo lapkričio mėnesio iki balandžio mėnesio. Dėl sezoninių potvynių keliai gali būti nepravažiuojami, tiltai – apgadinti.

Mozambike yra didelis pavojus susirgti maliarija, užsikrėsti žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV). Apie 1.2 milijono šalies gyventojų serga ŽIV/AIDS. Paplitusi cholera, vidurių šiltinė, hepatitas, tuberkuliozė ir kitos ligos. Rekomenduojama gerti tik virintą arba buteliuose parduodamą vandenį bei vengti termiškai neapdoroto maisto. Balandžio mėn. užfiksuoti 28 tūkst. choleros atvejų – dešimt kartų daugiau, nei buvo vasario mėnesį. Po tropinio ciklono sukeltų vandens tiekimo ir higienos paslaugų sutrikdymo, liga sparčiai plinta, ypač centrinėje šalies dalyje. Daugiau informacijos apie rekomenduojamus skiepus skaitykite Nacionalinio visuomenės sveikatos centro interneto svetainėje.

Medicininių paslaugų kokybė žema. Mozambiko gydymo įstaigose dažnai trūksta medikamentų. Patyrus rimtą traumą ar susirgus gali tekti evakuotis tolimesniam gydymui, pavyzdžiui, į Pietų Afrikos Respubliką ar kitas šalis. Rekomenduojama pasirūpinti sveikatos draudimu, apimančiu bet kokio gydymo užsienyje išlaidas. Prieš vykstant į šalį, susipažinkite su atvykimui į šalį taikomais reikalavimais.


Planuojantiems kelionę Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susipažinti su kelionės rekomendacijomis bei atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis, galinčiomis turėti įtakos keliaujančiųjų planams ir kelionės saugumui.

Pažymėtina, jog sąlygos ir saugumo situacija užsienio valstybėse bet kuriuo metu gali radikaliai pasikeisti, todėl patariame užsiregistruoti Užsienio reikalų ministerijos kelionių registracijos sistemoje bei, jei informaciją sekate tik kompiuteryje, parsisiųsti programėlę Keliauk saugiai ir gauti aktualią konsulinę informaciją, ministerijos pranešimus apie padėtį užsienio šalyje: iOS, Android, bendra nuoroda.

Keliaujant rekomenduojame įsigyti Jūsų poreikius atitinkantį draudimą. Pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikatos, turto bei dokumentų draudimu kelionės metu. 

Lietuvos piliečiai pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos atstovybių ne darbo laiku gali gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444 ir el. paštu pilieciai@urm.lt.

Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai

  • Lietuvos Respublikos pasas

Vizos reikia

Lietuvos Respublikos piliečiams vizos reikia. Informacijos dėl vizų ir įvažiavimo sąlygų rekomenduojame teirautis artimiausioje šalies atstovybėje ar kompetentingose institucijose.

Pastaba

Mozambiko vizą būtina gauti prieš vykstant į šalį.

Informacija apie Mozambiko vizų išdavimą - Mozambiko ambasados Berlyne tinklapyje.

Kita informacija

Vykstant į Mozambiką iš Pietų Afrikos Respublikos automobiliu, būtina pasidomėti atvykimo į Pietų Afriką reikalavimais (pavyzdžiui, PAR viza turėtų leisti įvažiuoti daug kartų, reikėtų turėti vaiko gimimo liudijimą ir jo vertimą į anglų kalbą, pase turėtų būti 2 tušti lapai išvažiuojant iš Mozambiko ir t. t.), pasienio punktų darbo valandomis.

Vykstant iš Pietų Afrikos automobilių į Maputą EN4 keliu būtina turėti grynųjų pinigų kelio mokesčiams (priimami PAR randai bei JAV doleriai). Taip pat būtina turėti automobilio registracijos dokumentus, draudimą, 2 raudonus perspėjimo trikampius, atsispindinti švarką. Pasienyje užpildytą importo formą reikia saugoti viso vizito šalyje metu. PAR nuomotam automobiliui nuomos įmonė turi parašyti sutikimą vairuoti Mozambike.

Skiepai

Informacija apie reikalingus skiepus – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pateiktose
rekomendacijose dėl užkrečiamųjų ligų profilaktikos keliaujant į užsienio šalis.


Kitų valstybių diplomatinės atstovybės, atstovaujančios Lietuvos Respublikai:

Konsulinė pagalba Lietuvos Respublikos piliečiams

Kiekvienas Europos Sąjungos pilietis Europos Sąjungai nepriklausančioje šalyje, kurioje jo šalis neturi atstovybės, dėl konsulinės pagalbos turi teisę kreiptis į bet kurios kitos Europos Sąjungos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą pagal Europos Tarybos direktyvą 2015/637.

Europos Sąjungos valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų sąrašas.


Atstovauja Lietuvos Respublikai išduodant Šengeno vizas

  • Portugalijos Respublikos generalinis konsulatas Maputu

Adresas: Av Mao Tsé Tung, 519, Maputo, Moçambique

Telefonas: +21490150/1/5/7

El. paštas: consulado.maputo@mne.pt

Svetainė: https://www.cgportugalemmaputo.com/

Lietuvos Respublikos garbės konsulai:

Jurisdikcija
Visa Mozambiko Republikos teritorija
Pareigos:
Garbės konsulas
+285 21 485387

Šalies diplomatinių atstovybių akredituotų Lietuvos Respublikai nėra.

Pasirinkite šalį ar teritoriją
Afganistanas Afganistanas
Airija Airija
Albanija Albanija
Alžyras Alžyras
Andora Andora
Angilija Angilija
Angola Angola
Antigva ir Barbuda Antigva ir Barbuda
Argentina Argentina
Armėnija Armėnija
Aruba Aruba
Australija Australija
Austrija Austrija
Azerbaidžanas Azerbaidžanas
Bahamos Bahamos
Bahreinas Bahreinas
Baltarusija Baltarusija
Bangladešas Bangladešas
Barbadosas Barbadosas
Belgija Belgija
Belizas Belizas
Beninas Beninas
Bermuda Bermuda
Bisau Gvinėja Bisau Gvinėja
Bolivija Bolivija
Bosnija ir Hercegovina Bosnija ir Hercegovina
Botsvana Botsvana
Brazilija Brazilija
Brunėjus Brunėjus
Bulgarija Bulgarija
Burkina Fasas Burkina Fasas
Burundis Burundis
Butanas Butanas
Čadas Čadas
Čekija Čekija
Centrinės Afrikos Respublika Centrinės Afrikos Respublika
Čilė Čilė
Danija Danija
Dominika Dominika
Dominikos Respublika Dominikos Respublika
Dramblio Kaulo Krantas Dramblio Kaulo Krantas
Džersis Džersis
Džibutis Džibutis
Egiptas Egiptas
Ekvadoras Ekvadoras
Eritrėja Eritrėja
Estija Estija
Esvatinis Esvatinis
Etiopija Etiopija
Farerų Salos Farerų Salos
Fidžis Fidžis
Filipinai Filipinai
Folklando salos Folklando salos
Gabonas Gabonas
Gajana Gajana
Gambija Gambija
Gana Gana
Gernsis Gernsis
Gibraltaras Gibraltaras
Graikija Graikija
Grenada Grenada
Grenlandija Grenlandija
Gvatemala Gvatemala
Gvinėja Gvinėja
Haitis Haitis
Hondūras Hondūras
Honkongas Honkongas
Indija Indija
Indonezija Indonezija
Irakas Irakas
Iranas Iranas
Islandija Islandija
Ispanija Ispanija
Italija Italija
Izraelis Izraelis
Jamaika Jamaika
Japonija Japonija
Jemenas Jemenas
Jordanija Jordanija
Jungtinė Karalystė Jungtinė Karalystė
Jungtinės Amerikos Valstijos Jungtinės Amerikos Valstijos
Jungtiniai Arabų Emyratai Jungtiniai Arabų Emyratai
Juodkalnija Juodkalnija
Kambodža Kambodža
Kamerūnas Kamerūnas
Kanada Kanada
Kataras Kataras
Kazachstanas Kazachstanas
Kenija Kenija
Kinija Kinija
Kipras Kipras
Kirgizija Kirgizija
Kiribatis Kiribatis
Kiurasao Kiurasao
Kolumbija Kolumbija
Komorai Komorai
Kongo Demokratinė Respublika Kongo Demokratinė Respublika
Kongo Respublika Kongo Respublika
Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika (Šiaurės Korėja) Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika (Šiaurės Korėja)
Korėjos Respublika Korėjos Respublika
Kosovas Kosovas
Kosta Rika Kosta Rika
Kroatija Kroatija
Kuba Kuba
Kuveitas Kuveitas
Laosas Laosas
Latvija Latvija
Lenkija Lenkija
Lesotas Lesotas
Libanas Libanas
Liberija Liberija
Libija Libija
Lichtenšteinas Lichtenšteinas
Liuksemburgas Liuksemburgas
Madagaskaras Madagaskaras
Makao Makao
Malaizija Malaizija
Malavis Malavis
Maldyvai Maldyvai
Malis Malis
Malta Malta
Marokas Marokas
Maršalo salos Maršalo salos
Martinika Martinika
Mauricijus Mauricijus
Mauritanija Mauritanija
Meksika Meksika
Meno sala Meno sala
Mergelių Salos (Didžiosios Britanijos) Mergelių Salos (Didžiosios Britanijos)
Mianmaras Mianmaras
Mikronezija Mikronezija
Moldova Moldova
Monakas Monakas
Mongolija Mongolija
Mozambikas Mozambikas
Namibija Namibija
Naujoji Kaledonija Naujoji Kaledonija
Naujoji Zelandija Naujoji Zelandija
Nauru Nauru
Nepalas Nepalas
Nigerija Nigerija
Nigeris Nigeris
Nikaragva Nikaragva
Norvegija Norvegija
Nyderlandai Nyderlandai
Omanas Omanas
Pakistanas Pakistanas
Palau Palau
Palestina Palestina
Panama Panama
Papua Naujoji Gvinėja Papua Naujoji Gvinėja
Paragvajus Paragvajus
Peru Peru
Pietų Afrikos Respublika Pietų Afrikos Respublika
Pietų Sudanas Pietų Sudanas
Portugalija Portugalija
Prancūzija Prancūzija
Prancūzijos Gviana Prancūzijos Gviana
Prancūzijos Polinezija Prancūzijos Polinezija
Puerto Rikas Puerto Rikas
Pusiaujo Gvinėja Pusiaujo Gvinėja
Ruanda Ruanda
Rumunija Rumunija
Rusija Rusija
Rytų Timoras Rytų Timoras
Sakartvelas Sakartvelas
Saliamono Salos Saliamono Salos
Salvadoras Salvadoras
Samoa Samoa
San Marinas San Marinas
San Tomė ir Prinsipė San Tomė ir Prinsipė
Saudo Arabija Saudo Arabija
Seišeliai Seišeliai
Sen Martenas Sen Martenas
Sen Pjeras ir Mikelonas Sen Pjeras ir Mikelonas
Senegalas Senegalas
Sent Kitsas ir Nevis Sent Kitsas ir Nevis
Sent Lusija Sent Lusija
Sent Vinsentas ir Grenadinai Sent Vinsentas ir Grenadinai
Serbija Serbija
Šiaurės Makedonija Šiaurės Makedonija
Siera Leonė Siera Leonė
Singapūras Singapūras
Sint Martenas Sint Martenas
Sirija Sirija
Slovakija Slovakija
Slovėnija Slovėnija
Somalis Somalis
Šri Lanka Šri Lanka
Sudanas Sudanas
Suomija Suomija
Surinamas Surinamas
Švedija Švedija
Šveicarija Šveicarija
Šventasis Sostas Šventasis Sostas
Tadžikistanas Tadžikistanas
Tailandas Tailandas
Taivanas Taivanas
Tanzanija Tanzanija
Togas Togas
Tokelau Tokelau
Tonga Tonga
Trinidadas ir Tobagas Trinidadas ir Tobagas
Tunisas Tunisas
Turkija Turkija
Turkmėnistanas Turkmėnistanas
Tuvalu Tuvalu
Uganda Uganda
Ukraina Ukraina
Urugvajus Urugvajus
Uzbekistanas Uzbekistanas
Vanuatu Vanuatu
Venesuela Venesuela
Vengrija Vengrija
Vietnamas Vietnamas
Vokietija Vokietija
Žaliasis Kyšulys Žaliasis Kyšulys
Zambija Zambija
Zimbabvė Zimbabvė
Pasirinkite šalį ar teritoriją *
Neteisingas