Pirminė konsultacija skubios konsulinės pagalbos Konsuline pagalba nelaimės atveju tel nr visa parą
BDAR
Spausdinti
Pietų Afrikos Respublika (South Africa) Pietų Afrikos Respublika
Aktualu: 2024-07-13
Atnaujinta: 2024-01-24
Skubios pagalbos telefono numeris: 10111
Valstybė yra šalių, į kurias vykstant rekomenduojama atkreipti dėmesį į kelionės saugumą, sąraše. Visi šiame puslapyje pateikti patarimai yra tik rekomendacinio pobūdžio. Ar vykti į konkrečią valstybę, keliautojas turi nuspręsti pats.

Rekomenduojama imtis atsargumo priemonių

Pietų Afrikos Respublikos elektros energijos gamybos sektorius nepajėgia pakankamai ir stabiliai aprūpinti vartotojų elektros energija, todėl valstybinis elektros energijos gamintojas Eskom nuolat taiko elektros perdavimo tinklų apkrovimo mažinimo priemones, taip vadinamus "Load shedding", kuomet būna visiškai atjungiamas elektros tiekimas didelėms teritorijoms.

Keliaujant Pietų Afrikos Respublikoje rekomenduojama turėti įkrautus mobiliuosius telefonus, nešiojamą įkroviklį ("power bank") ar kitą atsarginį maitinimo šaltinį.

Šalis pasižymi itin aukštu nusikalstamumo lygiu. Rekomenduojama ypač saugotis dažnai pasitaikančių nusikaltimų - ginkluotų apiplėšimų, ginkluotų automobilių grobimų, nužudymų, vagysčių iš namų ar automobilių. Dėl smurtinių nusikaltimų prieš moteris masto šalis žiniasklaidoje įvardinama "Femicide nation". Nepaisant to, kad didžiajai daugumai organizuotų turistų Pietų Afrikos Respublikoje pavyksta išvengti bet kokių incidentų, rekomenduojama, nepriklausomai nuo paros laiko ir vietovės, išlikti itin budriais. Smurtiniai nusikaltimai dažniausiai įvykdomi didžiųjų  miestų pakraščiuose, kitose labiau nuošaliose vietovėse, miesteliuose (townships), kuriuose lankytis nerekomenduojama be patikimo gido ir tinkamos apsaugos. Atsižvelgiant į esamą kriminogeninę situaciją, keliaujantiems į Pietų Afrikos Respubliką ypač rekomenduojama atkreipti dėmesį į nusikalstamumo situaciją konkrečioje provincijoje ir vietovėje. Interneto svetainėje skelbiama nusikalstamumo statistika šalies provincijose.

 • Nerekomenduojama vaikščioti tamsiu paros metu, būtina išlikti budriems bet kuriuo paros metu lankantis ne tik didžiųjų miestų centriniuose verslo rajonuose (Central business districts – CBD‘s), bet ir kitose vietovėse. Rekomenduojama būti budriems naudojantis bankomatais. Niekada nepriimkite jokių staiga šalia atsiradusių "geradarių" pagalbos pasiūlymų, venkite grynųjų pinigų išėmimo iš bankomatų atokesnėse vietose. Saugiau yra naudotis bankomatais prekybos centruose. Suvedant banko kortelės PIN kodą, įsitikinkite, kad jo nepastebės aplinkiniai.
 • Nedėvėkite brangenybių ir nedemonstruokite turimų vertingų daiktų.
 • Nesinaudokite mikroautobusų ir nežinomų įmonių taksi paslaugomis.
 • Venkite viešojo transporto ir jo stočių. Išimtys: greitaeigis traukinys Gautrain ir MyCiTi autobusai Keiptaune.
 • Patekus į pavojingą situaciją visada elkitės ramiai, siekiant išvengti agresyvių reakcijų, pakluskite reikalavimams ir nebandykite perimti iniciatyvos.

Informacija keliaujantiems su vaikais

 • Nuo 2019 m. lapkričio mėn. Pietų Afrikos Respublikoje yra pakeistos nepilnamečių keliavimo į ir iš šalies taisyklės. Jos skelbiamos Vidaus reikalų departamento interneto svetainėje. Šios taisyklės galioja visiems nepilnamečiams ir jų tėvams (teisėtiems globėjams), nepriklausomai nuo jų pilietybės.
 • Nepilnamečiui keliaujant su abiem tėvais, PAR pareigūnai primygtinai rekomenduoja turėti ir, jiems pareikalavus, pateikti nepilnamečio išsamų gimimo liudijimą (birth certificate), kuriame būtų įrašyta informacija apie tėvus. Lietuvos Respublikos išduodamas gimimo liudijimas arba gimimo įrašą liudijantis išrašas atitinka šį reikalavimą, tačiau patartina turėti šio dokumento vertimą į anglų kalbą.
 • Nepilnamečiui keliaujant su vienu iš tėvų, be minėto gimimo liudijimo turi būti pateiktas kartu nekeliaujančio tėvo/motinos notariškai patvirtintas sutikimas. Sutikimas turi būti ne senesnis kaip 4 mėnesiai, su vertimu į anglų kalbą. Taip pat turi būti pateikiama nekeliaujančio tėvo/motinos paso kopija.
 • Nepilnamečiui keliaujant su vienu iš tėvų, kai tėvai išsituokę arba niekuomet nebuvo susituokę, bet gyvena skyriumi, be išsamaus gimimo liudijimo turi būti pateiktas teismo sprendimas su vertimu į anglų kalbą, kuriuo vaiko globa suteikiama kartu keliaujančiam tėvui.
 • Nepilnamečiui keliaujant su vienu iš tėvų, kai kitas yra miręs, be išsamaus vaiko gimimo liudijimo turi būti pateikiamas ir mirusiojo tėvo/motinos mirties liudijimas.

Informacija ir patarimai vairuojantiems

 • Pietų Afrikos Respublikoje transporto eismas vyksta kairiąja puse (daugiau informacijos galite rasti kelių pagalbos tarnybos AA interneto svetainėje). Kelių būklė šalyje iš esmės yra gera, bet šalutiniuose keliuose reikėtų saugotis duobių, netikėtai į važiuojamąją dalį galinčių išbėgti gyvūnų. PAR pasižymi ypatingai aukštu autoįvykių skaičiumi. Dėl to rekomenduojame vairuoti atsargiai, saugotis tamsiu paros metu be atšvaitų kelkraščiu einančių pėsčiųjų ar keliu važiuojančių dviratininkų.
 • Policija gali pareikalauti lietuviško vairuotojo pažymėjimo vertimo į anglų kalbą.
 • Važiuojant ilgą atstumą, dėl galimai reto degalinių išsidėstymo, rekomenduojama iš anksto planuoti degalų papildymą.
 • Dalis kelių PAR yra mokami (daugiau informacijos - kelių mokesčių skaičiuoklėje), todėl važiuojant tokiais keliais būtina turėti grynųjų pinigų mokesčiams.
 • Būkite budrūs vairuodami automobilį. Vairuojant, didžiausias vagystės ar apiplėšimo pavojus kyla sankryžose, prie šviesoforų ar spūstyse. Automobilio langai visuomet turi būti uždaryti. Automobilio salone, ant sėdynės šalia ar ant keleivio kelių neturėtų būti laikomos kuprinės, krepšiai ir kiti vertingi daiktai.
 • Automobilį palikus stovėjimo aikštelėje, salone neturi likti jokių vagių dėmesį galinčių patraukti daiktų.
 • Užrakinus automobilį nuotoliniu būdu, rekomenduojame visuomet patikrinti, ar durelės tikrai užrakintos, nes dažnai pasitaiko nuotolinio užrakto blokavimo atvejų.
 • Kelionę rekomenduojama planuoti taip, kad nereiktų vairuoti tamsiu paros metu. Nestabdykite automobilio, kai aplinkiniai signalizuoja gedimą.
 • Stabdant policijai, kilus abejonių, ar tai tikrai policija, galima nestoti ir, įjungus avarinį signalą, važiuoti į artimiausią policijos nuovadą.

Bendroji informacija ir patarimai

 • Policijos telefonas nelaimės atveju - 112 (skambinant mobiliuoju telefonu) arba 10111 (skambinant laidiniu telefonu).
 • Šalies šiaurės rytinė dalis (Kruger'io nacionalinis parkas ir kitos šalia Mozambiko esančios teritorijos) yra nuolatinėje rizikos susirgti maliarija zonoje. Daugiau informacijos - PAR Sveikatos departamento interneto svetainėje.
 • Rekomenduojama laikytis griežtos maisto ir asmeninės higienos, nevartoti termiškai neapdorotų gyvulinės kilmės produktų. Patariama vadovautis Pasaulio Sveikatos Organizacijos 
 • Privati sveikatos apsauga PAR yra gero lygio. Esant galimybei, visuomeninėmis ligoninėmis rekomenduojama nesinaudoti. Su savimi patartina visuomet turėti sveikatos draudimo polisą.
 • Griežtai laikykitės saugumo taisyklių ir rekomendacijų gyvūnų parkuose ir vandenyne. Parkuose pasitaiko plėšriųjų gyvūnų užpuolimų, o vandenyne reikėtų saugotis ryklių, medūzų ir labai stiprių povandeninių srovių.
 • Būkite budrūs vykdami iš oro uostų. Dažnai pasitaiko apiplėšimų vykstant iš Johanesburgo oro uosto, kai nusikaltėliai paseka atvykusiuosius ir apiplėšia oro uosto prieigose, prie viešbučio ar namų.
 • Nuolat su savimi, atskirai nuo pinigų, turėkite savo paso ir kitų pagrindinių dokumentų kopijas.
 • Venkite dažnai pasitaikančių demonstracijų, eitynių ar kitų masinių susibūrimų.

Nors Pietų Afrikos Respublika nėra tarp pagrindinių terorizmo taikinių, tačiau teroristinių atakų tikimybė išlieka, todėl savo atvykimą į šią šalį verta užregistruoti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje esančioje kelionių registracijoje. Taip pat naudinga į savo išmanųjį įrenginį įsidiegti aplikaciją  "Keliauk saugiai". Rekomenduojame nuolat sekti vietos valdžios nurodymus, būti itin budriems ir atsargiems masinio žmonių susibūrimo vietose, pvz. dideliuose prekybos centruose bei viešojo transporto stotyse.


Planuojantiems kelionę Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susipažinti su kelionės rekomendacijomis bei atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis, galinčiomis turėti įtakos keliaujančiųjų planams ir kelionės saugumui.

Pažymėtina, jog sąlygos ir saugumo situacija užsienio valstybėse bet kuriuo metu gali radikaliai pasikeisti, todėl patariame užsiregistruoti Užsienio reikalų ministerijos kelionių registracijos sistemoje bei, jei informaciją sekate tik kompiuteryje, parsisiųsti programėlę Keliauk saugiai ir gauti aktualią konsulinę informaciją, ministerijos pranešimus apie padėtį užsienio šalyje: iOS, Android, bendra nuoroda.

Keliaujant rekomenduojame įsigyti Jūsų poreikius atitinkantį draudimą. Pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikatos, turto bei dokumentų draudimu kelionės metu. 

Lietuvos piliečiai pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos atstovybių ne darbo laiku gali gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444 ir el. paštu pilieciai@urm.lt.

Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai

 • Lietuvos Respublikos pasas

Vizos reikia

Lietuvos Respublikos piliečiams vizos reikia. Informacijos dėl vizų ir įvažiavimo sąlygų rekomenduojame teirautis artimiausioje šalies atstovybėje ar kompetentingose institucijose.
Vykstant su diplomatiniu ar tarnybiniu pasu vizos trumpalaikiam buvimui nereikia.

Pastaba

Kelionės dokumento galiojimas

Vykstant į Pietų Afrikos Respubliką, Lietuvos Respublikos pasas turi galioti mažiausiai 30 dienų nuo planuojamo išvykimo iš šalies dienos. Detalesnė informacija skelbiama šioje interneto svetainėje.

Vizų išdavimo tvarka

Lietuvos Respublikos piliečiai, vykstantys į Pietų Afrikos Respubliką turizmo ar verslo tikslais, turi gauti elektroninę vizą. Paraišką trumpalaikei vizai galima užpildyti Pietų Afrikos Respublikos vidaus reikalų ministerijos e-vizos elektroninėje platformoje. Elektroninė viza atsiunčiama el. paštu.

Rekomenduojama ketinantiems vykti į Pietų Afrikos Respubliką elektroninės vizos prašymą per eVisa sistemą pateikti likus bent keliems mėnesiams iki kelionės pradžios. Pietų Afrikos Respublikos institucijos siūlo kreipiantis dėl elektroninės vizos teikti tik kelionės rezervacijos kopiją ir nepirkti kelionės bilietų, kol sprendimas dėl vizos nėra priimtas.

Lietuvos Respublikos piliečiams, turintiems diplomatinius ar tarnybinius pasus, vizos nereikia vykstant ne ilgiau kaip 30 (trisdešimt) dienų per vieną ar kelis kartus per 12 (dvylikos) mėnesių laikotarpį. Turimų diplomatinių ar tarnybinių pasų galiojimo terminas turi būti ne trumpesnis kaip 3 (trys) mėnesiai po numatomo išvykimo iš šalies teritorijos dienos.

Planuodami kelionę iš Pietų Afrikos Respublikos į kitas Afrikos šalis, iš anksto pasirūpinkite tiek šių šalių vizomis, tiek daugkartine Pietų Afrikos Respublikos viza.

Prieš vykstant tranzitu, net ir neišeinant iš oro uosto, įsitikinkite, ar nereikės vizos, kadangi Pietų Afrikos Respublikos sienos kirtimo punktuose vizos neišduodamos. Daugiau informacijos rasite čia.

Kita informacija

Skiepai

Informacija apie reikalingus skiepus – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pateiktose
rekomendacijose dėl užkrečiamųjų ligų profilaktikos keliaujant į užsienio šalis.


Lietuvos Respublikos garbės konsulai:

Jurisdikcija
Gautengo, Fristeito ir Kvazulu-Natalio provincijos
Pareigos:
Garbės konsulas
+27 11 4863650

Šalies diplomatinės atstovybės, akredituotos Lietuvos Respublikai:

+46 (0)8 24 39 50, +46 (0)8 660 76 93 (konsulinis skyrius)
Pasirinkite šalį ar teritoriją
Afganistanas Afganistanas
Airija Airija
Albanija Albanija
Alžyras Alžyras
Andora Andora
Angilija Angilija
Angola Angola
Antigva ir Barbuda Antigva ir Barbuda
Argentina Argentina
Armėnija Armėnija
Aruba Aruba
Australija Australija
Austrija Austrija
Azerbaidžanas Azerbaidžanas
Bahamos Bahamos
Bahreinas Bahreinas
Baltarusija Baltarusija
Bangladešas Bangladešas
Barbadosas Barbadosas
Belgija Belgija
Belizas Belizas
Beninas Beninas
Bermuda Bermuda
Bisau Gvinėja Bisau Gvinėja
Bolivija Bolivija
Bosnija ir Hercegovina Bosnija ir Hercegovina
Botsvana Botsvana
Brazilija Brazilija
Brunėjus Brunėjus
Bulgarija Bulgarija
Burkina Fasas Burkina Fasas
Burundis Burundis
Butanas Butanas
Čadas Čadas
Čekija Čekija
Centrinės Afrikos Respublika Centrinės Afrikos Respublika
Čilė Čilė
Danija Danija
Dominika Dominika
Dominikos Respublika Dominikos Respublika
Dramblio Kaulo Krantas Dramblio Kaulo Krantas
Džersis Džersis
Džibutis Džibutis
Egiptas Egiptas
Ekvadoras Ekvadoras
Eritrėja Eritrėja
Estija Estija
Esvatinis Esvatinis
Etiopija Etiopija
Farerų Salos Farerų Salos
Fidžis Fidžis
Filipinai Filipinai
Folklando salos Folklando salos
Gabonas Gabonas
Gajana Gajana
Gambija Gambija
Gana Gana
Gernsis Gernsis
Gibraltaras Gibraltaras
Graikija Graikija
Grenada Grenada
Grenlandija Grenlandija
Gvatemala Gvatemala
Gvinėja Gvinėja
Haitis Haitis
Hondūras Hondūras
Honkongas Honkongas
Indija Indija
Indonezija Indonezija
Irakas Irakas
Iranas Iranas
Islandija Islandija
Ispanija Ispanija
Italija Italija
Izraelis Izraelis
Jamaika Jamaika
Japonija Japonija
Jemenas Jemenas
Jordanija Jordanija
Jungtinė Karalystė Jungtinė Karalystė
Jungtinės Amerikos Valstijos Jungtinės Amerikos Valstijos
Jungtiniai Arabų Emyratai Jungtiniai Arabų Emyratai
Juodkalnija Juodkalnija
Kambodža Kambodža
Kamerūnas Kamerūnas
Kanada Kanada
Kataras Kataras
Kazachstanas Kazachstanas
Kenija Kenija
Kinija Kinija
Kipras Kipras
Kirgizija Kirgizija
Kiribatis Kiribatis
Kiurasao Kiurasao
Kolumbija Kolumbija
Komorai Komorai
Kongo Demokratinė Respublika Kongo Demokratinė Respublika
Kongo Respublika Kongo Respublika
Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika (Šiaurės Korėja) Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika (Šiaurės Korėja)
Korėjos Respublika Korėjos Respublika
Kosovas Kosovas
Kosta Rika Kosta Rika
Kroatija Kroatija
Kuba Kuba
Kuveitas Kuveitas
Laosas Laosas
Latvija Latvija
Lenkija Lenkija
Lesotas Lesotas
Libanas Libanas
Liberija Liberija
Libija Libija
Lichtenšteinas Lichtenšteinas
Liuksemburgas Liuksemburgas
Madagaskaras Madagaskaras
Makao Makao
Malaizija Malaizija
Malavis Malavis
Maldyvai Maldyvai
Malis Malis
Malta Malta
Marokas Marokas
Maršalo salos Maršalo salos
Martinika Martinika
Mauricijus Mauricijus
Mauritanija Mauritanija
Meksika Meksika
Meno sala Meno sala
Mergelių Salos (Didžiosios Britanijos) Mergelių Salos (Didžiosios Britanijos)
Mianmaras Mianmaras
Mikronezija Mikronezija
Moldova Moldova
Monakas Monakas
Mongolija Mongolija
Mozambikas Mozambikas
Namibija Namibija
Naujoji Kaledonija Naujoji Kaledonija
Naujoji Zelandija Naujoji Zelandija
Nauru Nauru
Nepalas Nepalas
Nigerija Nigerija
Nigeris Nigeris
Nikaragva Nikaragva
Norvegija Norvegija
Nyderlandai Nyderlandai
Omanas Omanas
Pakistanas Pakistanas
Palau Palau
Palestina Palestina
Panama Panama
Papua Naujoji Gvinėja Papua Naujoji Gvinėja
Paragvajus Paragvajus
Peru Peru
Pietų Afrikos Respublika Pietų Afrikos Respublika
Pietų Sudanas Pietų Sudanas
Portugalija Portugalija
Prancūzija Prancūzija
Prancūzijos Gviana Prancūzijos Gviana
Prancūzijos Polinezija Prancūzijos Polinezija
Puerto Rikas Puerto Rikas
Pusiaujo Gvinėja Pusiaujo Gvinėja
Ruanda Ruanda
Rumunija Rumunija
Rusija Rusija
Rytų Timoras Rytų Timoras
Sakartvelas Sakartvelas
Saliamono Salos Saliamono Salos
Salvadoras Salvadoras
Samoa Samoa
San Marinas San Marinas
San Tomė ir Prinsipė San Tomė ir Prinsipė
Saudo Arabija Saudo Arabija
Seišeliai Seišeliai
Sen Martenas Sen Martenas
Sen Pjeras ir Mikelonas Sen Pjeras ir Mikelonas
Senegalas Senegalas
Sent Kitsas ir Nevis Sent Kitsas ir Nevis
Sent Lusija Sent Lusija
Sent Vinsentas ir Grenadinai Sent Vinsentas ir Grenadinai
Serbija Serbija
Šiaurės Makedonija Šiaurės Makedonija
Siera Leonė Siera Leonė
Singapūras Singapūras
Sint Martenas Sint Martenas
Sirija Sirija
Slovakija Slovakija
Slovėnija Slovėnija
Somalis Somalis
Šri Lanka Šri Lanka
Sudanas Sudanas
Suomija Suomija
Surinamas Surinamas
Švedija Švedija
Šveicarija Šveicarija
Šventasis Sostas Šventasis Sostas
Tadžikistanas Tadžikistanas
Tailandas Tailandas
Taivanas Taivanas
Tanzanija Tanzanija
Togas Togas
Tokelau Tokelau
Tonga Tonga
Trinidadas ir Tobagas Trinidadas ir Tobagas
Tunisas Tunisas
Turkija Turkija
Turkmėnistanas Turkmėnistanas
Tuvalu Tuvalu
Uganda Uganda
Ukraina Ukraina
Urugvajus Urugvajus
Uzbekistanas Uzbekistanas
Vanuatu Vanuatu
Venesuela Venesuela
Vengrija Vengrija
Vietnamas Vietnamas
Vokietija Vokietija
Žaliasis Kyšulys Žaliasis Kyšulys
Zambija Zambija
Zimbabvė Zimbabvė
Pasirinkite šalį ar teritoriją *
Neteisingas