
Atnaujinta: 2023-05-18
Rekomenduojama imtis atsargumo priemonių
Planuojantiems kelionę Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susipažinti su kelionės rekomendacijomis bei atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis, galinčiomis turėti įtakos keliaujančiųjų planams ir kelionės saugumui.
Rekomendacijos skelbiamos vadovaujantis užsienio šalies kompetentingų institucijų pateikta oficialia informacija. Užsienio reikalų ministerija neteikia išaiškinimų dėl šalies nustatytų reikalavimų. Dėl papildomos informacijos rekomenduojame kreiptis į tos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą.
Pažymėtina, jog sąlygos ir saugumo situacija užsienio valstybėse bet kuriuo metu gali pasikeisti, todėl patariame užsiregistruoti Užsienio reikalų ministerijos kelionių registracijos sistemoje bei parsisiųsti programėlę Keliauk saugiai ir gauti aktualią konsulinę informaciją bei ministerijos pranešimus apie padėtį užsienio šalyje: iOS, Android, bendra nuoroda.
Atkreipiame dėmesį, kad Lietuvos piliečiai pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos atstovybių ne darbo laiku gali gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444 ir el. paštu [email protected].
Pietų Afrikos Respublikos elektros energijos gamybos sektorius nepajėgia pakankamai ir stabiliai aprūpinti vartotojų elektros energija, todėl valstybinis elektros energijos gamintojas Eskom nuolat taiko elektros perdavimo tinklų apkrovimo mažinimo priemones, taip vadinamus "Load shedding", kuomet būna visiškai atjungiamas elektros tiekimas didelėms teritorijoms.
Keliaujant Pietų Afrikos Respublikoje rekomenduojama turėti įkrautus mobiliuosius telefonus, išorinę bateriją ("power bank") ar kitą atsarginį maitinimo šaltinį.
Šalis pasižymi itin aukštu nusikalstamumo lygiu. Rekomenduojama ypač saugotis dažnai pasitaikančių nusikaltimų - ginkluotų apiplėšimų, ginkluotų automobilių grobimų, nužudymų, vagysčių iš namų ar automobilių. Dėl smurtinių nusikaltimų prieš moteris masto šalis žiniasklaidoje įvardinama "Femicide nation". Nepaisant to, kad didžiajai daugumai organizuotų turistų Pietų Afrikos Respublikoje pavyksta išvengti bet kokių incidentų, rekomenduojama, nepriklausomai nuo paros laiko ir vietovės, išlikti itin budriais. Smurtiniai nusikaltimai dažniausiai įvykdomi didžiųjų miestų pakraščiuose, kitose labiau nuošaliose vietovėse, miesteliuose (townships), kuriuose lankytis nerekomenduojama be patikimo gido ir tinkamos apsaugos. Atsižvelgiant į esamą kriminogeninę situaciją, keliaujantiems į Pietų Afrikos Respubliką ypač rekomenduojama atkreipti dėmesį į nusikalstamumo situaciją konkrečioje provincijoje ir vietovėje. Interneto svetainėje skelbiama nusikalstamumo statistika šalies provincijose.
- Nerekomenduojama vaikščioti tamsiu paros metu, būtina išlikti budriems bet kuriuo paros metu lankantis ne tik didžiųjų miestų centriniuose verslo rajonuose (Central business districts – CBD‘s), bet ir kitose vietovėse. Rekomenduojama būti budriems naudojantis bankomatais. Niekada nepriimkite jokių staiga šalia atsiradusių "geradarių" pagalbos pasiūlymų, venkite grynųjų pinigų išėmimo iš bankomatų atokesnėse vietose. Saugiau yra naudotis bankomatais prekybos centruose. Suvedant banko kortelės PIN kodą, įsitikinkite, kad jo nepastebės aplinkiniai.
- Nedėvėkite brangenybių ir nedemonstruokite turimų vertingų daiktų.
- Nesinaudokite mikroautobusų ir nežinomų įmonių taksi paslaugomis.
- Venkite viešojo transporto ir jo stočių. Išimtys: greitaeigis traukinys Gautrain ir MyCiTi autobusai Keiptaune.
- Patekus į pavojingą situaciją visada elkitės ramiai, siekiant išvengti agresyvių reakcijų, pakluskite reikalavimams ir nebandykite perimti iniciatyvos.
Informacija keliaujantiems su vaikais
- Nuo 2019 m. lapkričio mėn. Pietų Afrikos Respublikoje yra pakeistos nepilnamečių keliavimo į ir iš šalies taisyklės. Jos skelbiamos Vidaus reikalų departamento interneto svetainėje. Šios taisyklės galioja visiems nepilnamečiams ir jų tėvams (teisėtiems globėjams), nepriklausomai nuo jų pilietybės.
- Nepilnamečiui keliaujant su abiem tėvais, PAR pareigūnai primygtinai rekomenduoja turėti ir, jiems pareikalavus, pateikti nepilnamečio išsamų gimimo liudijimą (birth certificate), kuriame būtų įrašyta informacija apie tėvus. Lietuvos Respublikos išduodamas gimimo liudijimas arba gimimo įrašą liudijantis išrašas atitinka šį reikalavimą, tačiau patartina turėti šio dokumento vertimą į anglų kalbą.
- Nepilnamečiui keliaujant su vienu iš tėvų, be minėto gimimo liudijimo turi būti pateiktas kartu nekeliaujančio tėvo/motinos notariškai patvirtintas sutikimas. Sutikimas turi būti ne senesnis kaip 4 mėnesiai, su vertimu į anglų kalbą. Taip pat turi būti pateikiama nekeliaujančio tėvo/motinos paso kopija.
- Nepilnamečiui keliaujant su vienu iš tėvų, kai tėvai išsituokę arba niekuomet nebuvo susituokę, bet gyvena skyriumi, be išsamaus gimimo liudijimo turi būti pateiktas teismo sprendimas su vertimu į anglų kalbą, kuriuo vaiko globa suteikiama kartu keliaujančiam tėvui.
- Nepilnamečiui keliaujant su vienu iš tėvų, kai kitas yra miręs, be išsamaus vaiko gimimo liudijimo turi būti pateikiamas ir mirusiojo tėvo/motinos mirties liudijimas.
Informacija ir patarimai vairuojantiems
- Pietų Afrikos Respublikoje transporto eismas vyksta kairiąja puse (daugiau informacijos galite rasti kelių pagalbos tarnybos AA interneto svetainėje). Kelių būklė šalyje iš esmės yra gera, bet šalutiniuose keliuose reikėtų saugotis duobių, netikėtai į važiuojamąją dalį galinčių išbėgti gyvūnų. PAR pasižymi ypatingai aukštu autoįvykių skaičiumi. Dėl to rekomenduojame vairuoti atsargiai, saugotis tamsiu paros metu be atšvaitų kelkraščiu einančių pėsčiųjų ar keliu važiuojančių dviratininkų.
- Policija gali pareikalauti lietuviško vairuotojo pažymėjimo vertimo į anglų kalbą.
- Važiuojant ilgą atstumą, dėl galimai reto degalinių išsidėstymo, rekomenduojama iš anksto planuoti degalų papildymą.
- Dalis kelių PAR yra mokami (daugiau informacijos - kelių mokesčių skaičiuoklėje), todėl važiuojant tokiais keliais būtina turėti grynųjų pinigų mokesčiams.
- Būkite budrūs vairuodami automobilį. Vairuojant, didžiausias vagystės ar apiplėšimo pavojus kyla sankryžose, prie šviesoforų ar spūstyse. Automobilio langai visuomet turi būti uždaryti. Automobilio salone, ant sėdynės šalia ar ant keleivio kelių neturėtų būti laikomos kuprinės, krepšiai ir kiti vertingi daiktai.
- Automobilį palikus stovėjimo aikštelėje, salone neturi likti jokių vagių dėmesį galinčių patraukti daiktų.
- Užrakinus automobilį nuotoliniu būdu, rekomenduojame visuomet patikrinti, ar durelės tikrai užrakintos, nes dažnai pasitaiko nuotolinio užrakto blokavimo atvejų.
- Kelionę rekomenduojama planuoti taip, kad nereiktų vairuoti tamsiu paros metu. Nestabdykite automobilio, kai aplinkiniai signalizuoja gedimą.
- Stabdant policijai, kilus abejonių, ar tai tikrai policija, galima nestoti ir, įjungus avarinį signalą, važiuoti į artimiausią policijos nuovadą.
Bendroji informacija ir patarimai
- Policijos telefonas nelaimės atveju - 112 (skambinant mobiliuoju telefonu) arba 10111 (skambinant laidiniu telefonu).
- Šalies šiaurės rytinė dalis (Kruger'io nacionalinis parkas ir kitos šalia Mozambiko esančios teritorijos) yra nuolatinėje rizikos susirgti maliarija zonoje. Daugiau informacijos - PAR Sveikatos departamento interneto svetainėje.
- Rekomenduojama laikytis griežtos maisto ir asmeninės higienos, nevartoti termiškai neapdorotų gyvulinės kilmės produktų. Patariama vadovautis Pasaulio Sveikatos Organizacijos
- Privati sveikatos apsauga PAR yra gero lygio. Esant galimybei, visuomeninėmis ligoninėmis rekomenduojama nesinaudoti. Su savimi patartina visuomet turėti sveikatos draudimo polisą.
- Griežtai laikykitės saugumo taisyklių ir rekomendacijų gyvūnų parkuose ir vandenyne. Parkuose pasitaiko plėšriųjų gyvūnų užpuolimų, o vandenyne reikėtų saugotis ryklių, medūzų ir labai stiprių povandeninių srovių.
- Būkite budrūs vykdami iš oro uostų. Dažnai pasitaiko apiplėšimų vykstant iš Johanesburgo oro uosto, kai nusikaltėliai paseka atvykusiuosius ir apiplėšia oro uosto prieigose, prie viešbučio ar namų.
- Nuolat su savimi, atskirai nuo pinigų, turėkite savo paso ir kitų pagrindinių dokumentų kopijas.
- Venkite dažnai pasitaikančių demonstracijų, eitynių ar kitų masinių susibūrimų.
Nors Pietų Afrikos Respublika nėra tarp pagrindinių terorizmo taikinių, tačiau teroristinių atakų tikimybė išlieka, todėl savo atvykimą į šią šalį verta užregistruoti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje esančioje kelionių registracijoje. Taip pat naudinga į savo išmanųjį įrenginį įsidiegti aplikaciją "Keliauk saugiai". Rekomenduojame nuolat sekti vietos valdžios nurodymus, būti itin budriems ir atsargiems masinio žmonių susibūrimo vietose, pvz. dideliuose prekybos centruose bei viešojo transporto stotyse.
Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai
- Lietuvos Respublikos pasas
Vizos reikia
Pastaba:
Kelionės dokumento galiojimas
Vykstant į Pietų Afrikos Respubliką, Lietuvos Respublikos pasas turi galioti mažiausiai 30 dienų nuo planuojamo išvykimo iš šalies dienos. Detalesnė informacija skelbiama šioje interneto svetainėje.
Vizų išdavimo tvarka
Lietuvos Respublikos piliečiai, vykstantys į Pietų Afrikos Respubliką turizmo ar verslo tikslais, turi gauti elektroninę vizą. Paraišką trumpalaikei vizai galima užpildyti Pietų Afrikos Respublikos vidaus reikalų ministerijos e-vizos elektroninėje platformoje. Elektroninė viza atsiunčiama el. paštu.
Lietuvos Respublikos piliečiams, turintiems diplomatinius ar tarnybinius pasus, vizos nereikia vykstant ne ilgiau kaip 30 (trisdešimt) dienų per vieną ar kelis kartus per 12 (dvylikos) mėnesių laikotarpį. Turimų diplomatinių ar tarnybinių pasų galiojimo terminas turi būti ne trumpesnis kaip 3 (trys) mėnesiai po numatomo išvykimo iš šalies teritorijos dienos.
Planuodami kelionę iš Pietų Afrikos Respublikos į kitas Afrikos šalis, iš anksto pasirūpinkite tiek šių šalių vizomis, tiek daugkartine Pietų Afrikos Respublikos viza.
Prieš vykstant tranzitu, net ir neišeinant iš oro uosto, įsitikinkite, ar nereikės vizos, kadangi Pietų Afrikos Respublikos sienos kirtimo punktuose vizos neišduodamos. Daugiau informacijos rasite čia.
Kita informacija
Skiepai
Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos:

Lietuvos Respublikos garbės konsulai:

Šalies diplomatinės atstovybės, akredituotos Lietuvos Respublikai:
