Pirminė konsultacija skubios konsulinės pagalbos Konsuline pagalba nelaimės atveju tel nr visa parą
BDAR
Spausdinti
Pietų Sudanas (South Sudan) Pietų Sudanas
Aktualu: 2024-06-16
Atnaujinta: 2024-04-18
Skubios pagalbos telefono numeris: 999
Valstybė yra šalių, į kurias vykstant rekomenduojama atkreipti dėmesį į kelionės saugumą, sąraše. Visi šiame puslapyje pateikti patarimai yra tik rekomendacinio pobūdžio. Ar vykti į konkrečią valstybę, keliautojas turi nuspręsti pats.

Rekomenduojama nevykti į šalį

Rekomenduojame nevykti į Pietų Sudaną dėl aukšto nusikalstamumo, pagrobimų rizikos ir nepastovios saugumo padėties, vykstančių ginkluotų susirėmimų, etninio smurto. Pietų Sudane yra tik kelių Europos Sąjungos valstybių diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos, todėl galimybės gauti konsulinę pagalbą yra ribotos arba jų iš viso nėra.

2024 m. sausio 1 d. buvo pranešama apie 6 žuvusius žmones Abyei regione. Tai ginčytina teritorija tarp Sudano ir Pietų Sudano daugiau nei dešimtmetį. Regionas yra turtingas nafta dėl to dažnai įvyksta susirėmimai tarp etninių grupių. 2023 m. lapkritį per etninius susirėmimus žuvo dešimtys žmonių. Rekomenduoja nevykti į šį regioną dėl didelės susirėmimų rizikos, prastos saugumo situacijos.

2024 m. gruodžio mėn. turėtų įvykti prezidento rinkimai. Tai bus pirmieji rinkimai šalyje nuo 2011 m., kai šalis paskelbė nepriklausomybę. Dabartinis prezidentas Salva Kiir paskelbė dalyvausiantis rinkimuose. Prieš rinkimus gali padaugėti smurto atvejų, išaugti nusikalstamumas.

2023 m. balandžio 15 d. prasidėjo karinis konfliktas Sudane, todėl rekomenduojama vengti bet kokių nebūtinų kelionių į pasienio teritoriją, besiribojančią su Sudanu. Dėl didelio pabėgėlių srauto iš kaimyninio Sudano humanitarinė padėtis dar labiau blogėja. Valstybės sienos gali būti uždarytos be įspėjimo, tad rekomenduojama sekti vietinę žiniasklaidą. Nors buvo pasirašytas taikos susitarimas, užbaigęs septynerius metus trukusį pilietinį karą, ir sudaryta nacionalinės vienybės vyriausybė, saugumo padėtis išlieka labai trapi ir gali pablogėti dėl sudėtingos ekonominės bei humanitarinės padėties. 

Šalyje tebevyksta kariniai konfliktai tarp įvairių politinių ir etninių grupių, daug žmonių turi ginklus, grėsmę kelia minos, galimi teroristiniai išpuoliai. Šalyje, įskaitant sostinę Džubą, vyrauja aukštas nusikalstamumo lygis (paplitę įprastinės vagystės ir apgavystės, vagystės iš automobilių, žmonių ir automobilių grobimas, ginkluoti apiplėšimai, pasalos, susišaudymai, prievartavimai, seksualinė prievarta  ir žudymas etniniu pagrindu), ypač nesaugu naktį. Nusikaltėliai dažnai yra ginkluoti, dėl lengvo ginklų prieinamumo šalyje, vilki karines ar saugumo tarnybų uniformas, organizuoja nelegalius patikros punktus. Galimas degalų trūkumas paaštrėjus situacijai tarp Pietų Sudano ir Sudano.

Visoje šalies teritorijoje reikia elgtis labai atsargiai, ypač už miestų ribų ir pasienio teritorijose. Patartina vengti masinio susibūrimo vietų, nedalyvauti demonstracijose, protestuose ar politinėse akcijose, nevaikščioti naktį, pavieniui, nedemonstruoti grynųjų pinigų ir vertingų daiktų, rengtis konservatyviai, visada keliauti užrakintomis automobilio durimis ir uždarytais langais, turėti paso ir vizos kopijas, o asmens dokumentų originalus laikyti saugioje vietoje.

Dėl tarpvalstybinių nesutarimų ypač nesaugu pasienyje su Sudanu, dėl etninio pobūdžio susirėmimų ir smurto – Džonglei valstijoje. Kelionės pagrindiniais keliais iš Džubos į Kongo DR (Džuba-Yei) ir Ugandą (Džuba-Nimule) yra ypač pavojingos dėl dažnų ginkluotų išpuolių, prastos kelių būklės ir dažnų kelių eismo įvykių. Rekomenduojama nedelsiant palikti Unity ir Upper Nile valstijas dėl vykstančio konflikto tarp vyriausybės ir ginkluotų opozicijos pajėgų. Mobilusis ryšys nėra patikimas, nėra fiksuoto telefoninio ryšio. Patartina vengti didžiausios rizikos zonų, keliauti ne mažiau kaip 2 automobiliais, turėti būtiniausias automobilio atsargines dalis, ryšio ir medicinos priemones. Esant aukštai įtampai tarp Pietų Sudano ir Sudano gali atsirasti degalų trūkumas.

Norint viešai fotografuoti ar filmuoti, įskaitant iš automobilio, būtina gauti Vidaus reikalų ministerijos leidimą. Draudžiama fotografuoti karines ir saugumo pajėgas, karinius, valstybinius, infrastruktūros objektus, būtina atsiklausti fotografuojant žmones. Konfliktinių situacijų priežastimi gali tapti kontraversiškai interpretuoti  duomenys socialinėje žiniasklaidoje, foto ir vaizdo įrangoje, kompiuteriuose  ar kitose elektroninėse laikmenose.

Pietų Sudane yra itin sudėtingos sąlygos nevyriausybinėms organizacijoms ir verslui veikti. Pietų Sudanas yra viena pavojingiausių vietų pagalbos darbuotojams ir žurnalistams. Nors per atakas žuvusių pagalbos darbuotojų skaičius sumažėjo, tačiau vis pasirodo pranešimų apie smurto, bauginimo, sulaikymo, pagrobimo bei žurnalistų persekiojimo atvejus. Nuo 2023 m. pradžios buvo nužudyti 24 humanitarinės pagalbos darbuotojai.

Liūčių sezono metu (nuo balandžio iki spalio/lapkričio mėnesio) dauguma kelių už Džubos ribų tampa nepravažiuojami, o kai kurios šalies dalys nepasiekiamos. Visoje šalyje buvo įrengta daug saugumo patikros punktų, todėl keliauti keliais tapo sudėtinga, transporto priemonės reguliariai stabdomos ir apieškomos, pasitaiko smurtinių susirėmimų. Galimos minos ir nesprogę sprogstamieji užtaisai keliuose. Nuo potvynių šiais metais nukentėjo beveik 1 milijonas gyventojų.

Homoseksualūs santykiai šalyje yra nelegalūs ir netoleruojami. LGBTI+ asmenys visuomenėje yra diskriminuojami ir gali iššaukti patyčias bei smurtą.

Liepos pradžioje buvo pranešta apie tymų protrūkį. Vyriausybė ir nevyriausybinės organizacijos pradėjo vakcinacijos kampaniją siekiant suvaldyti ligos plitimą. Pietų Sudane yra didelė rizika užsikrėsti cholera, viduriavimo ligomis, hepatitu A, maliarija, meningokokine infekcija, vidurių šiltine, geltonuoju drugiu, ŽIV/AIDS, pasiutlige. Prieš vykstant į šalį rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju dėl skiepų ir apsaugos priemonių nuo šių ar kitų infekcinių ligų. Patartina naudoti uodų repelentus, miegant naudoti insekticidais impregnuotus tinklelius nuo uodų, gerti tik virintą ar pirktinį į butelius išpilstytą vandenį, vengti ledukų gėrimuose, laikytis kitų užkrečiamųjų ligų prevencijos priemonių.

Sveikatos priežiūros įstaigų yra labai nedaug visame Pietų Sudane. Dėl rimtų sveikatos problemų ar nelaimingų atsitikimų gali tekti evakuotis į kitas šalis. Reikia atkreipti dėmesį, kad liūčių sezono metu skrydžiai gali būti atšaukti. Rekomenduojama turėti galiojantį sveikatos draudimą bei papildomų lėšų, kad padengtumėte gydymo užsienyje ar evakuacijos išlaidas.


Planuojantiems kelionę Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susipažinti su kelionės rekomendacijomis bei atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis, galinčiomis turėti įtakos keliaujančiųjų planams ir kelionės saugumui.

Pažymėtina, jog sąlygos ir saugumo situacija užsienio valstybėse bet kuriuo metu gali radikaliai pasikeisti, todėl patariame užsiregistruoti Užsienio reikalų ministerijos kelionių registracijos sistemoje bei, jei informaciją sekate tik kompiuteryje, parsisiųsti programėlę Keliauk saugiai ir gauti aktualią konsulinę informaciją, ministerijos pranešimus apie padėtį užsienio šalyje: iOS, Android, bendra nuoroda.

Keliaujant rekomenduojame įsigyti Jūsų poreikius atitinkantį draudimą. Pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikatos, turto bei dokumentų draudimu kelionės metu. 

Lietuvos piliečiai pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos atstovybių ne darbo laiku gali gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444 ir el. paštu pilieciai@urm.lt.

Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai

  • Lietuvos Respublikos pasas

Vizos reikia

Lietuvos Respublikos piliečiams vizos reikia. Informacijos dėl vizų ir įvažiavimo sąlygų rekomenduojame teirautis artimiausioje šalies atstovybėje ar kompetentingose institucijose.

Skiepai

Informacija apie reikalingus skiepus – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pateiktose
rekomendacijose dėl užkrečiamųjų ligų profilaktikos keliaujant į užsienio šalis.


Kitų valstybių diplomatinės atstovybės, atstovaujančios Lietuvos Respublikai:

Konsulinė pagalba Lietuvos Respublikos piliečiams

Kiekvienas Europos Sąjungos pilietis Europos Sąjungai nepriklausančioje šalyje, kurioje jo šalis neturi atstovybės, dėl konsulinės pagalbos turi teisę kreiptis į bet kurios kitos Europos Sąjungos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą pagal Europos Tarybos direktyvą 2015/637.

Europos Sąjungos valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų sąrašas.

Šalies diplomatinių atstovybių akredituotų Lietuvos Respublikai nėra.

Pasirinkite šalį ar teritoriją
Afganistanas Afganistanas
Airija Airija
Albanija Albanija
Alžyras Alžyras
Andora Andora
Angilija Angilija
Angola Angola
Antigva ir Barbuda Antigva ir Barbuda
Argentina Argentina
Armėnija Armėnija
Aruba Aruba
Australija Australija
Austrija Austrija
Azerbaidžanas Azerbaidžanas
Bahamos Bahamos
Bahreinas Bahreinas
Baltarusija Baltarusija
Bangladešas Bangladešas
Barbadosas Barbadosas
Belgija Belgija
Belizas Belizas
Beninas Beninas
Bermuda Bermuda
Bisau Gvinėja Bisau Gvinėja
Bolivija Bolivija
Bosnija ir Hercegovina Bosnija ir Hercegovina
Botsvana Botsvana
Brazilija Brazilija
Brunėjus Brunėjus
Bulgarija Bulgarija
Burkina Fasas Burkina Fasas
Burundis Burundis
Butanas Butanas
Čadas Čadas
Čekija Čekija
Centrinės Afrikos Respublika Centrinės Afrikos Respublika
Čilė Čilė
Danija Danija
Dominika Dominika
Dominikos Respublika Dominikos Respublika
Dramblio Kaulo Krantas Dramblio Kaulo Krantas
Džersis Džersis
Džibutis Džibutis
Egiptas Egiptas
Ekvadoras Ekvadoras
Eritrėja Eritrėja
Estija Estija
Esvatinis Esvatinis
Etiopija Etiopija
Farerų Salos Farerų Salos
Fidžis Fidžis
Filipinai Filipinai
Folklando salos Folklando salos
Gabonas Gabonas
Gajana Gajana
Gambija Gambija
Gana Gana
Gernsis Gernsis
Gibraltaras Gibraltaras
Graikija Graikija
Grenada Grenada
Grenlandija Grenlandija
Gvatemala Gvatemala
Gvinėja Gvinėja
Haitis Haitis
Hondūras Hondūras
Honkongas Honkongas
Indija Indija
Indonezija Indonezija
Irakas Irakas
Iranas Iranas
Islandija Islandija
Ispanija Ispanija
Italija Italija
Izraelis Izraelis
Jamaika Jamaika
Japonija Japonija
Jemenas Jemenas
Jordanija Jordanija
Jungtinė Karalystė Jungtinė Karalystė
Jungtinės Amerikos Valstijos Jungtinės Amerikos Valstijos
Jungtiniai Arabų Emyratai Jungtiniai Arabų Emyratai
Juodkalnija Juodkalnija
Kambodža Kambodža
Kamerūnas Kamerūnas
Kanada Kanada
Kataras Kataras
Kazachstanas Kazachstanas
Kenija Kenija
Kinija Kinija
Kipras Kipras
Kirgizija Kirgizija
Kiribatis Kiribatis
Kiurasao Kiurasao
Kolumbija Kolumbija
Komorai Komorai
Kongo Demokratinė Respublika Kongo Demokratinė Respublika
Kongo Respublika Kongo Respublika
Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika (Šiaurės Korėja) Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika (Šiaurės Korėja)
Korėjos Respublika Korėjos Respublika
Kosovas Kosovas
Kosta Rika Kosta Rika
Kroatija Kroatija
Kuba Kuba
Kuveitas Kuveitas
Laosas Laosas
Latvija Latvija
Lenkija Lenkija
Lesotas Lesotas
Libanas Libanas
Liberija Liberija
Libija Libija
Lichtenšteinas Lichtenšteinas
Liuksemburgas Liuksemburgas
Madagaskaras Madagaskaras
Makao Makao
Malaizija Malaizija
Malavis Malavis
Maldyvai Maldyvai
Malis Malis
Malta Malta
Marokas Marokas
Maršalo salos Maršalo salos
Martinika Martinika
Mauricijus Mauricijus
Mauritanija Mauritanija
Meksika Meksika
Meno sala Meno sala
Mergelių Salos (Didžiosios Britanijos) Mergelių Salos (Didžiosios Britanijos)
Mianmaras Mianmaras
Mikronezija Mikronezija
Moldova Moldova
Monakas Monakas
Mongolija Mongolija
Mozambikas Mozambikas
Namibija Namibija
Naujoji Kaledonija Naujoji Kaledonija
Naujoji Zelandija Naujoji Zelandija
Nauru Nauru
Nepalas Nepalas
Nigerija Nigerija
Nigeris Nigeris
Nikaragva Nikaragva
Norvegija Norvegija
Nyderlandai Nyderlandai
Omanas Omanas
Pakistanas Pakistanas
Palau Palau
Palestina Palestina
Panama Panama
Papua Naujoji Gvinėja Papua Naujoji Gvinėja
Paragvajus Paragvajus
Peru Peru
Pietų Afrikos Respublika Pietų Afrikos Respublika
Pietų Sudanas Pietų Sudanas
Portugalija Portugalija
Prancūzija Prancūzija
Prancūzijos Gviana Prancūzijos Gviana
Prancūzijos Polinezija Prancūzijos Polinezija
Puerto Rikas Puerto Rikas
Pusiaujo Gvinėja Pusiaujo Gvinėja
Ruanda Ruanda
Rumunija Rumunija
Rusija Rusija
Rytų Timoras Rytų Timoras
Sakartvelas Sakartvelas
Saliamono Salos Saliamono Salos
Salvadoras Salvadoras
Samoa Samoa
San Marinas San Marinas
San Tomė ir Prinsipė San Tomė ir Prinsipė
Saudo Arabija Saudo Arabija
Seišeliai Seišeliai
Sen Martenas Sen Martenas
Sen Pjeras ir Mikelonas Sen Pjeras ir Mikelonas
Senegalas Senegalas
Sent Kitsas ir Nevis Sent Kitsas ir Nevis
Sent Lusija Sent Lusija
Sent Vinsentas ir Grenadinai Sent Vinsentas ir Grenadinai
Serbija Serbija
Šiaurės Makedonija Šiaurės Makedonija
Siera Leonė Siera Leonė
Singapūras Singapūras
Sint Martenas Sint Martenas
Sirija Sirija
Slovakija Slovakija
Slovėnija Slovėnija
Somalis Somalis
Šri Lanka Šri Lanka
Sudanas Sudanas
Suomija Suomija
Surinamas Surinamas
Švedija Švedija
Šveicarija Šveicarija
Šventasis Sostas Šventasis Sostas
Tadžikistanas Tadžikistanas
Tailandas Tailandas
Taivanas Taivanas
Tanzanija Tanzanija
Togas Togas
Tokelau Tokelau
Tonga Tonga
Trinidadas ir Tobagas Trinidadas ir Tobagas
Tunisas Tunisas
Turkija Turkija
Turkmėnistanas Turkmėnistanas
Tuvalu Tuvalu
Uganda Uganda
Ukraina Ukraina
Urugvajus Urugvajus
Uzbekistanas Uzbekistanas
Vanuatu Vanuatu
Venesuela Venesuela
Vengrija Vengrija
Vietnamas Vietnamas
Vokietija Vokietija
Žaliasis Kyšulys Žaliasis Kyšulys
Zambija Zambija
Zimbabvė Zimbabvė
Pasirinkite šalį ar teritoriją *
Neteisingas