
Atnaujinta: 2023-01-17
Rekomenduojama nevykti į šalį
Planuojantiems kelionę Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susipažinti su kelionės rekomendacijomis bei atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis, galinčiomis turėti įtakos keliaujančiųjų planams ir kelionės saugumui.
Rekomendacijos skelbiamos vadovaujantis užsienio šalies kompetentingų institucijų pateikta oficialia informacija. Užsienio reikalų ministerija neteikia išaiškinimų dėl šalies nustatytų reikalavimų. Dėl papildomos informacijos rekomenduojame kreiptis į tos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą.
Pažymėtina, jog sąlygos ir saugumo situacija užsienio valstybėse bet kuriuo metu gali radikaliai pasikeisti, todėl patariame užsiregistruoti Užsienio reikalų ministerijos kelionių registracijos sistemoje bei parsisiųsti programėlę Keliauk saugiai ir gauti aktualią konsulinę informaciją, ministerijos pranešimus apie padėtį užsienio šalyje: iOS, Android, bendra nuoroda.
Atkreipiame dėmesį, kad Lietuvos piliečiai pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos atstovybių ne darbo laiku gali gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444 ir el. paštu [email protected].
Rekomenduojame nevykti į Pietų Sudaną dėl aukšto nusikalstamumo, pagrobimų rizikos ir nepastovios saugumo padėties, vykstančių ginkluotų susirėmimų, etninio smurto. Pietų Sudane yra tik kelių Europos Sąjungos valstybių diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos, todėl galimybės gauti konsulinę pagalbą yra ribotos.
Nors 2020 m. vasarį buvo pasirašytas taikos susitarimas, užbaigęs nuo 2013 m. trukusį pilietinį karą, ir sudaryta nacionalinės vienybės vyriausybė, saugumo padėtis išlieka labai trapi ir gali pablogėti dėl sudėtingos ekonominės bei humanitarinės padėties. 2022 m. rugpjūtį Pietų Sudano Prezidentas paskelbė, kad pereinamoji vyriausybė liks valdžioje dar du metus, taip atidėdama gruodį numatytus vykti rinkimus. Šalyje tebevyksta kariniai konfliktai tarp įvairių politinių ir etninių grupių, daug žmonių turi ginklus, grėsmę kelia minos, galimi teroristiniai išpuoliai. Šalyje, įskaitant sostinę Džubą, vyrauja aukštas nusikalstamumo lygis (paplitę įprastinės vagystės ir apgavystės, vagystės iš automobilių, žmonių ir automobilių grobimas, ginkluoti apiplėšimai, pasalos, susišaudymai, prievartavimai, seksualinė prievarta ir žudymas etniniu pagrindu), ypač nesaugu naktį. Nusikaltėliai dažnai yra ginkluoti, vilki karines ar saugumo tarnybų uniformas, organizuoja nelegalius patikros punktus. Galimas degalų trūkumas paaštrėjus situacijai tarp Pietų Sudano ir Sudano.
Šalyje itin prasta humanitarinė situacija. 60% populiacijos susiduria su maisto trūkumu. 8,3 milijono gyventojų reikalinga humanitarinė pagalba.
Visoje šalies teritorijoje reikia elgtis labai atsargiai, ypač už miestų ribų ir pasienio teritorijose. Patartina vengti masinio susibūrimo vietų, nedalyvauti demonstracijose, protestuose ar politinėse akcijose, nevaikščioti naktį, pavieniui, nedemonstruoti grynų pinigų ir vertingų daiktų, rengtis konservatyviai, visada keliauti užrakintomis automobilio durimis ir uždarytais langais, turėti paso ir vizos kopijas, o asmens dokumentų originalus laikyti saugioje vietoje.
Dėl tarpvalstybinių nesutarimų ypač nesaugu pasienyje su Sudanu, dėl etninio pobūdžio susirėmimų ir smurto – Džonglei valstijoje. Kelionės pagrindiniais keliais iš Džubos į Kongo DR (Džuba-Yei) ir Ugandą (Džuba-Nimule) yra ypač pavojingos dėl dažnų ginkluotų išpuolių, prastos kelių būklės ir dažnų kelių eismo įvykių. Mobilusis ryšys nėra patikimas, nėra fiksuoto telefoninio ryšio. Patartina vengti didžiausios rizikos zonų, keliauti ne mažiau kaip 2 automobiliais, turėti būtiniausias automobilio atsargines dalis, ryšio ir medicinos priemones.
Norint viešai fotografuoti ar filmuoti, įskaitant iš automobilio, būtina gauti Vidaus reikalų ministerijos leidimą. Draudžiama fotografuoti karines ir saugumo pajėgas, karinius, valstybinius, infrastruktūros objektus, būtina atsiklausti fotografuojant žmones. Konfliktinių situacijų priežastimi gali tapti kontraversiškai interpretuoti duomenys socialinėje žiniasklaidoje, foto ir vaizdo įrangoje, kompiuteriuose ar kitose elektroninėse laikmenose.
Pietų Sudane yra itin sudėtingos sąlygos nevyriausybinėms organizacijoms ir verslui veikti. Pietų Sudanas yra viena pavojingiausių vietų pagalbos darbuotojams ir žurnalistams. Nors per atakas žuvusių pagalbos darbuotojų skaičius sumažėjo, tačiau vis pasirodo pranešimų apie smurto, bauginimo, sulaikymo, pagrobimo bei žurnalistų persekiojimo atvejus. 2023 m. sausio 11 d. buvo nužudyti 3 humanitarinės pagalbos darbuotojai.
Liūčių sezono metu (nuo balandžio iki spalio/lapkričio mėnesio) dauguma kelių už Džubos ribų tampa nepravažiuojami, o kai kurios šalies dalys nepasiekiamos. Galimos minos ir nesprogę sprogstamieji užtaisai keliuose. Nuo potvynių šiais metais nukentėjo beveik 1 milijonas gyventojų.
Homoseksualūs santykiai šalyje yra nelegalūs, netoleruojami ir baudžiami iki 14 metų laisvės atėmimo. LGBTI+ asmenys visuomenėje yra diskriminuojami ir gali iššaukti patyčias bei smurtą.
Pietų Sudane yra didelė rizika užsikrėsti cholera, viduriavimo ligomis, hepatitu A, maliarija, meningokokine infekcija, vidurių šiltine, geltonuoju drugiu, ŽIV/AIDS, pasiutlige. Prieš vykstant į šalį rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju dėl skiepų ir apsaugos priemonių nuo šių ar kitų infekcinių ligų. Patartina naudoti uodų repelentus, miegant naudoti insekticidais impregnuotus tinklelius nuo uodų, gerti tik virintą ar pirktinį į butelius išpilstytą vandenį, vengti ledukų gėrimuose, laikytis kitų užkrečiamųjų ligų prevencijos priemonių.
Sveikatos priežiūros įstaigų yra labai nedaug visame Pietų Sudane. Dėl rimtų sveikatos problemų ar nelaimingų atsitikimų gali tekti evakuotis į kitas šalis. Reikia atkreipti dėmesį, kad liūčių sezono metu skrydžiai gali būti atšaukti. Rekomenduojama turėti galiojantį sveikatos draudimą bei papildomų lėšų, kad padengtumėte gydymo užsienyje ar evakuacijos išlaidas.
Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai
- Lietuvos Respublikos pasas
Vizos reikia
Pastaba:
Informacija apie vizas - Pietų Sudano ambasados Berlyne tinklapyje.
Skiepai
Šalyje Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės nėra.
Artimiausia Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė yra:

Kitų valstybių diplomatinės atstovybės, atstovaujančios Lietuvos Respublikai:
Konsulinė pagalba Lietuvos Respublikos piliečiams
Kiekvienas Europos Sąjungos pilietis Europos Sąjungai nepriklausančioje šalyje, kurioje jo šalis neturi atstovybės, dėl konsulinės pagalbos turi teisę kreiptis į bet kurios kitos Europos Sąjungos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą pagal Europos Tarybos direktyvą 2015/637.
Europos Sąjungos valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų sąrašas.