Pirminė konsultacija skubios konsulinės pagalbos Konsuline pagalba nelaimės atveju tel nr visa parą
BDAR
Spausdinti
Somalis (Somalia) Somalis
Aktualu: 2024-06-13
Atnaujinta: 2024-06-03
Skubios pagalbos telefono numeris: 555
Valstybė yra šalių, į kurias vykstant rekomenduojama atkreipti dėmesį į kelionės saugumą, sąraše. Visi šiame puslapyje pateikti patarimai yra tik rekomendacinio pobūdžio. Ar vykti į konkrečią valstybę, keliautojas turi nuspręsti pats.

Rekomenduojama nevykti į šalį

Saugumo situacija šalyje yra labai trapi. Dėl aukšto terorizmo ir nusikalstamumo lygio bei pagrobimų rizikos rekomenduojama į Somalį nevykti. Konsulinė pagalba Somalyje gali būti teikiama tik itin ribota apimtimi arba iš viso neteikiama.

2024 m. sausio 1 d. Somalilandas ir Etiopija pasirašė susitarimą dėl Etiopijos prieigos prie jūros. Šiuo susitarimu Somalilandas leidžia Etiopijai naudoti 20 km ruožą 50 metų. Somalis išsiuntė Etiopijos ambasadorių iš šalies ir nurodė uždaryti du konsulatus.Tai sukėlė įtampą tarp Somalio centrinės valdžios ir Somalilando, Etiopijos. Sostinėje prasidėjo protestai. Įtampa šalies viduje gali peraugti į smurtinius susirėmimus, gali būti įvestos papildomos saugumo priemonės tvarkai palaikyti. Taip pat, Somalyje veikia Al-Shabaab teroristai, kurie gali pasinaudoti šia padėtimi ir netrukdomi vykdyti atakas prieš gyventojus. Rekomenduojama sekti naujausią informaciją apie saugumo padėtį šalyje, kuri gali be įspėjimo pablogėti.

Esantiems šalyje rekomenduojama vengti vykti į pasienio su Etiopija teritorijas bei sekti vietinę žiniasklaidą, laikytis vietos valdžios rekomendacijų. Kenijos – Somalio sienos kirtimo punktai uždaryti, vyksta diskusijos dėl sienos atidarymo. Sostinėje esantis Mogadishu Aden Adde tarptautinis oro uostas dažnai be įspėjimo būna uždarytas dėl susirėmimų ar teroristinio išpuolio grėsmės.

Pastaruoju metu labai suaktyvėjusios teroristinės atakos šalyje (išpuoliai vykdomi ir pačioje sostinėje gausiai žmonių lankomose vietose) bei vykdomos antiteroristinės operacijos. Užsienio keliautojams, įskaitant žurnalistus, žmogaus teisių aktyvistus, humanitarinės pagalbos darbuotojus, gresia didelė rizika būti pagrobtiems ar suimtiems. Pilietiniai neramumai gali peraugti į smurtinius, riboti medicinos įstaigų pajėgumai, dar vis išliekanti piratavimo problema tarptautiniuose vandenyse prie Somalio, dėl to esantiems šalyje rekomenduojama būti itin atsargiems ir išvykti iš šalies.

Dalį Somalio teritorijos tebekontroliuoja teroristinė grupuotė „Al-Shabaab“, veikianti prieš oficialią Somalio valdžią ir jos užsienio partnerius. Sostinėje Mogadiše bei kitose šalies vietose „Al-Shabaab“ ir kitos ją palaikančios grupuotės vykdo teroristinius išpuolius, ypač suaktyvėjusios atakos pasienyje su Etiopija. Teroristiniais išpuoliais taikomasi ne tik į oficialias Somalio institucijas ar pareigūnus, tačiau ir į Somalyje veikiančias tarptautines, humanitarines organizacijas bei jų darbuotojus, žurnalistus, Somalyje gyvenančius, dirbančius užsienio valstybių piliečius. Iki šių metų pabaigos Afrikos Sąjungos misijos (ATMIS) kariai turėtų palikti Somalį, atkreiptinas dėmesys į trapią saugumo padėtį ir galimą jos pablogėjimą. Rekomenduojama vengti susibūrimo vietų, demonstracijų, protestų ir sekti vietinę žiniasklaidą.

Atkreipiame dėmesį į tai, kad dėl sudėtingos situacijos šalyje konsulinė pagalba Somalyje gali būti teikiama tik labai ribota apimtimi arba visai neteikiama.

Teritoriniuose Somalio vandenyse ir kiek toliau esančiuose tarptautiniuose vandenyse, taip pat Adeno įlankoje bei vakarinėje Indijos vandenyno dalyje išlieka didelė rizika dėl galimų piratų vykdomų jūrinių nusikaltimų ir atakų.

Šalyje veikia daug vietinių ginkluotų grupuočių, todėl ir jų vykdomų nusikalstamų veikų skaičius nemažas. Tarp pačių grupuočių vyksta ginkluoti susirėmimai, kurių metu naudojama sunkioji ginkluotė, todėl nuolat pranešama ir apie civilių žūtis.

Somalilandas (savarankiškai pasiskelbusi respublika, siekianti nepriklausomybės) ir Puntlandas (administracinis regionas šiaurės rytuose) yra stabilesni nei kitos šalies dalys, tačiau pasitaiko smurtinių išpuolių, ypač pastaruoju metu yra išaugusi įtampa tarp regionų, vis daugiau pranešama apie susirėmimus, išpuolius. 2023 m. sausio 2 d. per Somalilande vykusius protestus žuvo 20 žmonių. 2023 m. kovo pradžioje buvo pranešama jau apie 200 nužudytų žmonių per susirėmimus tarp Somalilando armijos ir klanų milicijos. Situacija yra itin trapi ir gali dar labiau pablogėti artimiausiu metu. Somalilandas atidėjo prezidento rinkimus kitiems metams, tai gali iššaukti daugiau protestų, visuomenės nepasitenkinimą, rekomenduojama stebėti vietinę žiniasklaidą ir vengti didelių susibūrimų.

Dėl sausros humanitarinė pagalba reikalinga daugiau kaip 7 milijonams Somalio gyventojų. Maisto ir vandens trūkumas nulėmė tūkstančių žmonių migraciją ir perkėlimą šalies viduje. Tai prisideda prie nusikalstamumo augimo šalyje, siekiant užsitikrinti bent minimalų maisto gavimą. Gali pasitaikyti vandens, elektros tiekimo sutrikimų. Interneto prieiga ribota, gali nebūti telefoninio ryšio nutolus nuo sostinės.

Somalyje veikiama pagal šariato įstatymus. Visuomenė yra konservatyvi, dėl to svarbu gerbti vietinius papročius ir įstatymus, vengti viešo romantiškų jausmų demonstravimo. Homoseksualūs santykiai yra neteisėti.

Narkotikų vartojimas, prekyba, laikymas yra laikomi rimtu nusikaltimu, taikomos griežtos bausmės.

Žemutinės Šabelės regione užfiksuoti diarėjos, Banadiro regione - choleros atvejai, todėl šalyje rekomenduojama gerti tik virintą vandenį, vengti valgyti neapdorotą maistą.

Medicinos įstaigų pajėgumai Somalyje yra riboti, o kai kuriuose miestuose ir kaimo vietovėse medicinos įstaigų apskritai nėra, todėl rekomenduojame būtinai pasirūpinti sveikatos draudimu, kuris padengtų visas galimas gydymo užsienyje išlaidas.

Nusprendus vis dėlto vykti į Somalį, rekomenduojame susipažinti su naujausiais atvykimo į šalį taikomais reikalavimais bei pasikonsultuoti su kelionės operatoriumi.


Planuojantiems kelionę Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susipažinti su kelionės rekomendacijomis bei atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis, galinčiomis turėti įtakos keliaujančiųjų planams ir kelionės saugumui.

Pažymėtina, jog sąlygos ir saugumo situacija užsienio valstybėse bet kuriuo metu gali radikaliai pasikeisti, todėl patariame užsiregistruoti Užsienio reikalų ministerijos kelionių registracijos sistemoje bei, jei informaciją sekate tik kompiuteryje, parsisiųsti programėlę Keliauk saugiai ir gauti aktualią konsulinę informaciją, ministerijos pranešimus apie padėtį užsienio šalyje: iOS, Android, bendra nuoroda.

Keliaujant rekomenduojame įsigyti Jūsų poreikius atitinkantį draudimą. Pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikatos, turto bei dokumentų draudimu kelionės metu. 

Lietuvos piliečiai pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos atstovybių ne darbo laiku gali gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444 ir el. paštu pilieciai@urm.lt.

Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai

  • Lietuvos Respublikos pasas

Vizos reikia

Lietuvos Respublikos piliečiams vizos reikia. Informacijos dėl vizų ir įvažiavimo sąlygų rekomenduojame teirautis artimiausioje šalies atstovybėje ar kompetentingose institucijose.

Pastaba

Informacija apie vizas - Somalio imigracijos tarnybos tinklapyje.

Pasas turi galioti bent 6 mėnesius nuo atvykimo į šalį.

Skiepai

Informacija apie reikalingus skiepus – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pateiktose
rekomendacijose dėl užkrečiamųjų ligų profilaktikos keliaujant į užsienio šalis.


Kitų valstybių diplomatinės atstovybės, atstovaujančios Lietuvos Respublikai:

Konsulinė pagalba Lietuvos Respublikos piliečiams

Kiekvienas Europos Sąjungos pilietis Europos Sąjungai nepriklausančioje šalyje, kurioje jo šalis neturi atstovybės, dėl konsulinės pagalbos turi teisę kreiptis į bet kurios kitos Europos Sąjungos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą pagal Europos Tarybos direktyvą 2015/637.

Europos Sąjungos valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų sąrašas.

Šalies diplomatinių atstovybių akredituotų Lietuvos Respublikai nėra.

Pasirinkite šalį ar teritoriją
Afganistanas Afganistanas
Airija Airija
Albanija Albanija
Alžyras Alžyras
Andora Andora
Angilija Angilija
Angola Angola
Antigva ir Barbuda Antigva ir Barbuda
Argentina Argentina
Armėnija Armėnija
Aruba Aruba
Australija Australija
Austrija Austrija
Azerbaidžanas Azerbaidžanas
Bahamos Bahamos
Bahreinas Bahreinas
Baltarusija Baltarusija
Bangladešas Bangladešas
Barbadosas Barbadosas
Belgija Belgija
Belizas Belizas
Beninas Beninas
Bermuda Bermuda
Bisau Gvinėja Bisau Gvinėja
Bolivija Bolivija
Bosnija ir Hercegovina Bosnija ir Hercegovina
Botsvana Botsvana
Brazilija Brazilija
Brunėjus Brunėjus
Bulgarija Bulgarija
Burkina Fasas Burkina Fasas
Burundis Burundis
Butanas Butanas
Čadas Čadas
Čekija Čekija
Centrinės Afrikos Respublika Centrinės Afrikos Respublika
Čilė Čilė
Danija Danija
Dominika Dominika
Dominikos Respublika Dominikos Respublika
Dramblio Kaulo Krantas Dramblio Kaulo Krantas
Džersis Džersis
Džibutis Džibutis
Egiptas Egiptas
Ekvadoras Ekvadoras
Eritrėja Eritrėja
Estija Estija
Esvatinis Esvatinis
Etiopija Etiopija
Farerų Salos Farerų Salos
Fidžis Fidžis
Filipinai Filipinai
Folklando salos Folklando salos
Gabonas Gabonas
Gajana Gajana
Gambija Gambija
Gana Gana
Gernsis Gernsis
Gibraltaras Gibraltaras
Graikija Graikija
Grenada Grenada
Grenlandija Grenlandija
Gvatemala Gvatemala
Gvinėja Gvinėja
Haitis Haitis
Hondūras Hondūras
Honkongas Honkongas
Indija Indija
Indonezija Indonezija
Irakas Irakas
Iranas Iranas
Islandija Islandija
Ispanija Ispanija
Italija Italija
Izraelis Izraelis
Jamaika Jamaika
Japonija Japonija
Jemenas Jemenas
Jordanija Jordanija
Jungtinė Karalystė Jungtinė Karalystė
Jungtinės Amerikos Valstijos Jungtinės Amerikos Valstijos
Jungtiniai Arabų Emyratai Jungtiniai Arabų Emyratai
Juodkalnija Juodkalnija
Kambodža Kambodža
Kamerūnas Kamerūnas
Kanada Kanada
Kataras Kataras
Kazachstanas Kazachstanas
Kenija Kenija
Kinija Kinija
Kipras Kipras
Kirgizija Kirgizija
Kiribatis Kiribatis
Kiurasao Kiurasao
Kolumbija Kolumbija
Komorai Komorai
Kongo Demokratinė Respublika Kongo Demokratinė Respublika
Kongo Respublika Kongo Respublika
Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika (Šiaurės Korėja) Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika (Šiaurės Korėja)
Korėjos Respublika (Pietų Korėja) Korėjos Respublika (Pietų Korėja)
Kosovas Kosovas
Kosta Rika Kosta Rika
Kroatija Kroatija
Kuba Kuba
Kuveitas Kuveitas
Laosas Laosas
Latvija Latvija
Lenkija Lenkija
Lesotas Lesotas
Libanas Libanas
Liberija Liberija
Libija Libija
Lichtenšteinas Lichtenšteinas
Liuksemburgas Liuksemburgas
Madagaskaras Madagaskaras
Makao Makao
Malaizija Malaizija
Malavis Malavis
Maldyvai Maldyvai
Malis Malis
Malta Malta
Marokas Marokas
Maršalo salos Maršalo salos
Martinika Martinika
Mauricijus Mauricijus
Mauritanija Mauritanija
Meksika Meksika
Meno sala Meno sala
Mergelių Salos (Didžiosios Britanijos) Mergelių Salos (Didžiosios Britanijos)
Mianmaras Mianmaras
Mikronezija Mikronezija
Moldova Moldova
Monakas Monakas
Mongolija Mongolija
Mozambikas Mozambikas
Namibija Namibija
Naujoji Kaledonija Naujoji Kaledonija
Naujoji Zelandija Naujoji Zelandija
Nauru Nauru
Nepalas Nepalas
Nigerija Nigerija
Nigeris Nigeris
Nikaragva Nikaragva
Norvegija Norvegija
Nyderlandai Nyderlandai
Omanas Omanas
Pakistanas Pakistanas
Palau Palau
Palestina Palestina
Panama Panama
Papua Naujoji Gvinėja Papua Naujoji Gvinėja
Paragvajus Paragvajus
Peru Peru
Pietų Afrikos Respublika Pietų Afrikos Respublika
Pietų Sudanas Pietų Sudanas
Portugalija Portugalija
Prancūzija Prancūzija
Prancūzijos Gviana Prancūzijos Gviana
Prancūzijos Polinezija Prancūzijos Polinezija
Puerto Rikas Puerto Rikas
Pusiaujo Gvinėja Pusiaujo Gvinėja
Ruanda Ruanda
Rumunija Rumunija
Rusija Rusija
Rytų Timoras Rytų Timoras
Sakartvelas Sakartvelas
Saliamono Salos Saliamono Salos
Salvadoras Salvadoras
Samoa Samoa
San Marinas San Marinas
San Tomė ir Prinsipė San Tomė ir Prinsipė
Saudo Arabija Saudo Arabija
Seišeliai Seišeliai
Sen Martenas Sen Martenas
Sen Pjeras ir Mikelonas Sen Pjeras ir Mikelonas
Senegalas Senegalas
Sent Kitsas ir Nevis Sent Kitsas ir Nevis
Sent Lusija Sent Lusija
Sent Vinsentas ir Grenadinai Sent Vinsentas ir Grenadinai
Serbija Serbija
Šiaurės Makedonija Šiaurės Makedonija
Siera Leonė Siera Leonė
Singapūras Singapūras
Sint Martenas Sint Martenas
Sirija Sirija
Slovakija Slovakija
Slovėnija Slovėnija
Somalis Somalis
Šri Lanka Šri Lanka
Sudanas Sudanas
Suomija Suomija
Surinamas Surinamas
Švedija Švedija
Šveicarija Šveicarija
Šventasis Sostas Šventasis Sostas
Tadžikistanas Tadžikistanas
Tailandas Tailandas
Taivanas Taivanas
Tanzanija Tanzanija
Togas Togas
Tokelau Tokelau
Tonga Tonga
Trinidadas ir Tobagas Trinidadas ir Tobagas
Tunisas Tunisas
Turkija Turkija
Turkmėnistanas Turkmėnistanas
Tuvalu Tuvalu
Uganda Uganda
Ukraina Ukraina
Urugvajus Urugvajus
Uzbekistanas Uzbekistanas
Vanuatu Vanuatu
Venesuela Venesuela
Vengrija Vengrija
Vietnamas Vietnamas
Vokietija Vokietija
Žaliasis Kyšulys Žaliasis Kyšulys
Zambija Zambija
Zimbabvė Zimbabvė
Pasirinkite šalį ar teritoriją *
Neteisingas