
Atnaujinta: 2023-09-22
Rekomenduojama nevykti į šalį
Sudane balandžio 15 dieną prasidėjus kariniams susirėmimams tarp Sudano kariuomenės ir sukarintų pajėgų (RFS), rekomenduojama į šalį nevykti dėl trapios saugumo padėties, o esantiems Sudane – imtis atsargumo priemonių (likti viešbutyje, namuose ar kitoje saugioje vietoje, nebūti prie langų, turėti būtiniausių atsargų, sekti žiniasklaidą, kad turėtumėte naujausią informaciją apie besikeičiančią situaciją, vadovautis vietos valdžios patarimais).
Kariniai veiksmai vyksta visoje šalyje, padėtis labai nenuspėjama ir nepastovi, ypač sostinėje ir West Darfur regione. Galimi elektros ir ryšio sutrikimai, įskaitant interneto paslaugas. Sostinėje daugelis ligoninių neveikia, trūksta medikamentų, humanitarinė padėtis šalyje yra itin prasta ir kasdien blogėjanti. Prieš pasidedant konfliktui 15 milijonų Sudano gyventojų susidūrė su maisto trūkumu. UNICEF duomenimis, 14 milijonų vaikų Sudane reikalinga humanitarinė pagalba, konfliktas gilina bado krizę.
Rugpjūčio 16 d. Sudano oro erdvė rytinėje šalies dalyje buvo atidaryta komerciniams skrydžiams. Šalies rytuose esančiame Port Sudano mieste buvo įkurtas alternatyvus oro navigacijos centras. Egipto prezidentas pranešė, kad nuo rugsėjo pradžios bus vykdomi tiesioginiai skrydžiai tarp Kairo ir Port Sudan miesto.
Sudano gyventojai ieško prieglobsčio kaimyninėse šalyse, ypač dideli žmonių srautai vyksta į kaimynines šalis. Daugiau kaip milijonas gyventojų jau paliko šalį. Čadas pranešė apie sienos su Sudanu uždarymą, tačiau priima nuo konflikto bėgančius gyventojus. Pasienyje situacija itin sudėtinga, galimi smurto proveržiai. Didelė konflikto eskalavimosi rizika į kaimynines valstybes. Kaimyninės valstybės gali be įspėjimo uždaryti sienos kirtimo punktus, todėl rekomenduojama sekti vietinę žiniasklaidą.
Sudane didelė ginkluotų apiplėšimų, pagrobimų rizika, dėl itin išaugusių maisto, transporto kainų padidėjo nusikalstamumas. Galimi smurtiniai susirėmimai pasienio teritorijose, besiribojančiose su Čadu, Pietų Sudanu, Egiptu. Konflikte žuvo mažiausiai 18 humanitarinės pagalbos darbuotojų. Užsienio šalių ambasados ir atstovybės laikinai sustabdė veiklą šalyje, evakavo savo piliečius iš Sudano. Saugumo situacija regione yra itin trapi, prasidėjo neramumai, susirėmimai Etiopijoje, Amharos regione, kuris ribojasi su Sudanu. Rekomenduojama įdėmiai sekti situaciją, kuri be įspėjimo gali eskaluotis. Sudane kovojančios pusės nesilaiko ugnies nutraukimo susitarimų, humanitariniai koridoriai nėra užtikrinami.
Šalyje dažnai vyksta didelio masto protestai, kurie išauga į smurtinius susirėmimus. Skaičiuojama, jog protestų metu jau žuvo 125 žmonės. Dėl neapibrėžtos politinės situacijos saugumo padėtis tiek sostinėje Chartume, tiek kituose šalies regionuose yra itin nenuspėjama ir pavojinga. Sudane išaugusi teroristinių išpuolių grėsmė bei padidėjęs nusikalstamumas. Primygtinai rekomenduojama vengti visų politinių demonstracijų ir viešų susibūrimų, nevykti į pasienio teritorijas.
Prastai veikia telekomunikacijos paslaugos (telefono, interneto ryšys).
Kelių infrastruktūra prasta, daugumoje kelių nėra apšvietimo tamsiu paros metu bei pačios transporto priemonės dažnai neturi šviesų, dėl to sunku išvengti nelaimingų atsitikimų kelyje. Viešasis transportas yra ribotas. Dėl kuro trūkumo visoje šalyje gali būti sunku rasti ir nusipirkti degalų.
Sudane taikoma šarijos (islamo) teisė. Homoseksualūs santykiai yra nelegalūs. Draudžiama įvežti ir vartoti alkoholinius gėrimus tiek viešoje vietoje, tiek privačioje aplinkoje.
Sveikatos paslaugos yra ribotos, šalyje trūksta medikamentų, medicinos darbuotojų. Veikia ne visos ligoninės, nes nemaža jų dalis buvo suniokotos karinių susirėmimų metu. Dėl tebesitęsiančio konflikto daugelis ligoninių yra uždarytos.
Rekomenduojama pasirūpinti sveikatos draudimu, apimančiu bet kokio gydymo užsienyje išlaidas.
Planuojantiems kelionę Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susipažinti su kelionės rekomendacijomis bei atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis, galinčiomis turėti įtakos keliaujančiųjų planams ir kelionės saugumui.
Rekomendacijos skelbiamos vadovaujantis užsienio šalies kompetentingų institucijų pateikta oficialia informacija. Užsienio reikalų ministerija neteikia išaiškinimų dėl šalies nustatytų reikalavimų. Dėl papildomos informacijos rekomenduojame kreiptis į tos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą.
Pažymėtina, jog sąlygos ir saugumo situacija užsienio valstybėse bet kuriuo metu gali radikaliai pasikeisti, todėl patariame užsiregistruoti Užsienio reikalų ministerijos kelionių registracijos sistemoje bei, jei informaciją sekate tik kompiuteryje, parsisiųsti programėlę Keliauk saugiai ir gauti aktualią konsulinę informaciją, ministerijos pranešimus apie padėtį užsienio šalyje: iOS, Android, bendra nuoroda.
Lietuvos piliečiai pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos atstovybių ne darbo laiku gali gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444 ir el. paštu [email protected].
Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai
- Lietuvos Respublikos pasas
Vizos reikia
Skiepai
Šalyje Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės nėra.
Artimiausia Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė yra:

Kitų valstybių diplomatinės atstovybės, atstovaujančios Lietuvos Respublikai:
Konsulinė pagalba Lietuvos Respublikos piliečiams
Kiekvienas Europos Sąjungos pilietis Europos Sąjungai nepriklausančioje šalyje, kurioje jo šalis neturi atstovybės, dėl konsulinės pagalbos turi teisę kreiptis į bet kurios kitos Europos Sąjungos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą pagal Europos Tarybos direktyvą 2015/637.
Europos Sąjungos valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų sąrašas.