Atnaujinta: 2024-10-16
Rekomenduojama nevykti į šalį
Rekomenduojama į šalį nevykti dėl 2023 m. balandžio 15 d. Sudane prasidėjusio karinio konflikto tarp Sudano kariuomenės ir sukarintų pajėgų (RFS), o esantiems Sudane – nedelsiant išvykti. 2024 m. spalio mėn. duomenimis per tebevykstantį konfliktą žuvo apie 20 tūkstančių gyventojų, daugiau kaip 10 mln. žmonių buvo priversti palikti namus. Atkreipiame dėmesį į tai, kad dėl labai sudėtingos situacijos šalyje konsulinė pagalba Lietuvos piliečiams gali būti teikiama tik itin ribota apimtimi arba visai neteikiama.
Rugpjūčio 19 d. Sveikatos ministerija paskelbė choleros epidemiją šalyje. Daugiausiai atvejų pranešama Kassala, Gedaref valstijose. Sveikatos paslaugos yra ribotos, šalyje trūksta medikamentų, medicinos darbuotojų. Dėl tebesitęsiančio konflikto didžioji dalis (apie 80 procentų) ligoninių yra uždarytos, prasidėjo ligų tokių, kaip cholera, tymai, maliarija, protrūkiai. 65 procentai populiacijos neturi prieigos prie sveikatos paslaugų.
Kariniai veiksmai vyksta visoje šalyje. Padėtis labai nenuspėjama ir nepastovi, ypač sostinėje ir West Darfur regione. Prieiga prie pagrindinių paslaugų labai ribota. Galimi elektros ir ryšio sutrikimai, įskaitant interneto paslaugas. Sostinėje daugelis ligoninių neveikia, trūksta medikamentų, humanitarinė padėtis šalyje itin prasta ir kasdien blogėjanti. Jungtinės Tautos numato, kad 2024 m. 25 milijonams Sudano gyventojų bus reikalinga humanitarinė pagalba, kadangi konfliktas gilina bado krizę. Dėl aktyvių karo veiksmų gyventojai priversti palikti namus, ieškoti saugios vietos. Sudanas šiuo metu yra daugiausiai perkeltų asmenų turinti valstybė pasaulyje.
Visi oro uostai yra uždaryti komerciniams skrydžiams, o kelionės sausuma yra labai pavojingos.
Sudano gyventojai ieško prieglobsčio kaimyninėse šalyse, ypač dideli žmonių srautai vyksta į kaimynines šalis (Čadą, Egiptą, Pietų Sudaną). 1,8 milijono gyventojų paliko šalį, 7,1 milijonas gyventojų perkelti šalies viduje. Pasienyje situacija itin sudėtinga, galimi smurto proveržiai. Didelė konflikto eskalavimosi rizika į kaimynines valstybes. Kaimyninės valstybės gali be įspėjimo uždaryti sienos kirtimo punktus, todėl rekomenduojama sekti vietinę žiniasklaidą.
Sudane didelė ginkluotų apiplėšimų, pagrobimų rizika, dėl itin išaugusių maisto, transporto kainų padidėjo nusikalstamumas. Galimi smurtiniai susirėmimai pasienio teritorijose, besiribojančiose su Čadu, Pietų Sudanu, Egiptu. Konflikte žuvo mažiausiai 21 humanitarinės pagalbos darbuotojas. Užsienio šalių ambasados ir atstovybės laikinai sustabdė veiklą šalyje, evakavo savo piliečius iš Sudano. Saugumo situacija regione yra itin trapi. Rekomenduojama įdėmiai sekti situaciją, kuri be įspėjimo gali eskaluotis. Sudane kovojančios pusės nesilaiko ugnies nutraukimo susitarimų, humanitariniai koridoriai nėra užtikrinami.
Prastai veikia telekomunikacijos paslaugos (telefono, interneto ryšys), atokiose vietose gali nebūti ryšio.
Kelių infrastruktūra prasta, daugumoje kelių nėra apšvietimo tamsiu paros metu bei pačios transporto priemonės dažnai neturi šviesų, dėl to sunku išvengti nelaimingų atsitikimų kelyje. Viešasis transportas yra ribotas. Dėl kuro trūkumo visoje šalyje gali būti sunku rasti ir nusipirkti degalų.
Sudane taikoma šarijos (islamo) teisė. Homoseksualūs santykiai yra nelegalūs. Draudžiama įvežti ir vartoti alkoholinius gėrimus tiek viešoje vietoje, tiek privačioje aplinkoje.
Planuojantiems kelionę Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susipažinti su kelionės rekomendacijomis bei atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis, galinčiomis turėti įtakos keliaujančiųjų planams ir kelionės saugumui.
Pažymėtina, jog sąlygos ir saugumo situacija užsienio valstybėse bet kuriuo metu gali radikaliai pasikeisti, todėl patariame užsiregistruoti Užsienio reikalų ministerijos kelionių registracijos sistemoje bei, jei informaciją sekate tik kompiuteryje, parsisiųsti programėlę Keliauk saugiai ir gauti aktualią konsulinę informaciją, ministerijos pranešimus apie padėtį užsienio šalyje: iOS, Android, bendra nuoroda.
Keliaujant rekomenduojame įsigyti Jūsų poreikius atitinkantį draudimą. Pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikatos, turto bei dokumentų draudimu kelionės metu.
Lietuvos piliečiai pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos atstovybių ne darbo laiku gali gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444 ir el. paštu [email protected].
Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai
- Lietuvos Respublikos pasas
Vizos reikia
Skiepai
Šalyje Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės nėra
Artimiausia Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė yra
8.00-16.30 (VII: 8.00-16.30)
Nedirba
12.00-12.30
Kitų valstybių diplomatinės atstovybės, atstovaujančios Lietuvos Respublikai:
Konsulinė pagalba Lietuvos Respublikos piliečiams
Kiekvienas Europos Sąjungos pilietis Europos Sąjungai nepriklausančioje šalyje, kurioje jo šalis neturi atstovybės, dėl konsulinės pagalbos turi teisę kreiptis į bet kurios kitos Europos Sąjungos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą pagal Europos Tarybos direktyvą 2015/637.
Europos Sąjungos valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų sąrašas.