Pirminė konsultacija skubios konsulinės pagalbos Konsuline pagalba nelaimės atveju tel nr visa parą
BDAR
Spausdinti
Zimbabvė (Zimbabwe) Zimbabvė
Aktualu: 2024-06-13
Atnaujinta: 2024-01-10
Skubios pagalbos telefono numeris: 999
Valstybė yra šalių, į kurias vykstant rekomenduojama atkreipti dėmesį į kelionės saugumą, sąraše. Visi šiame puslapyje pateikti patarimai yra tik rekomendacinio pobūdžio. Ar vykti į konkrečią valstybę, keliautojas turi nuspręsti pats.

Rekomenduojama imtis atsargumo priemonių

2023 m. lapkričio 17 d. dėl choleros protrūkio Zimbabvės sostinėje Hararėje paskelbta nepaprastoji padėtis. Baiminamasi dėl protrūkio išplitimo į kaimynines valstybes, todėl taikomas padidintas saugumo patikrinimas sienų kirtimo punktuose. Papildomai gali būti įvesta daugiau saugumo priemonių protrūkiui suvaldyti. Rekomenduojama imtis atsargos priemonių (plauti rankas su muilu, švariu vandeniu, gerti tik virintą vandenį, pastebėjus simptomus – kreiptis į gydymo įstaigą), sekti naujausią informaciją apie situaciją šalyje, vykdyti vietos valdžios nurodymus.

2023 m. rugpjūčio 23 d. įvyko prezidento ir parlamento rinkimai. Dabartinis prezidentas buvo perrinktas, tačiau opozicija teigė, kad rinkimai nebuvo skaidrūs, rezultatai – suklastoti. Paskelbus rinkimų rezultatus šalyje dėl galimų neramumų bei perrinktam prezidentui paskyrus savo sūnų finansų viceministru, rekomenduojama išlikti budriems ir vengti protestų, demonstracijų ar kitų didesnių žmonių susibūrimų, kurie gali virsti smurtiniais. Dėl galimo papildomų saugumo priemonių įvedimo rekomenduojame sekti vietinę žiniasklaidą.

Atsidūrę šalia susibūrimų, jokiu būdu jų nefotografuokite. Šalyje prasidėjus masinėms demonstracijoms ir neramumams, juos malšina policija ir kareiviai. Galimas platesnis ginkluotų pajėgų dislokavimas.

Zimbabvėje padaugėjo ginkluotų apiplėšimų, užpuolimų, vietos policijai trūksta išteklių veiksmingai reaguoti į rimtus nusikaltimus. Pasienyje su Mozambiku ir Zambija vis dar yra neišminuotų ir nepažymėtų teritorijų. Draudžiama vykti į Marangę deimantų kasyklos teritoriją. Vežant brangakmenius, privaloma turėti tai pagrindžiančius dokumentus.

Neturint Zimbabvės informacijos ministerijos išduoto leidimo draudžiama fotografuoti policininkus, kariškius bei kitus valstybės tarnautojus, taip pat oro uostus, karinius pastatus, oficialias rezidencijas, ambasadas ir kitus valstybinius objektus. Miestų centruose paplitęs plėšikavimas, kišenvagystės, brangenybių vagystės. Dėl vagysčių pavojaus rekomenduojama atsargiai elgtis Hararės tarptautiniame oro uoste, degalinėse, išeinant iš bankų, valiutos keityklų ar bankomatų.

Zimbabvės ekonominė padėtis blogėja. Vietinė teisėta valiuta – „Zimbabvės doleris“, tačiau tam tikrose vietose galima atsiskaityti ir JAV doleriais. Pastarosiomis dienomis įvestos naujos ekonominės priemonės vietinei valiutai sustiprinti. Pastebimi ribojimai grynųjų pinigų išėmime iš bankomatų dėl grynųjų pinigų stokos rinkoje. Tam tikros kainos būna nurodytos JAV arba Zimbabvės doleriais, todėl prieš atsiskaitydami pasitikslinkite, kokia valiuta nurodytos kainos. Rekomenduojama pasitikrinti valiutų kursą ir pasirūpinti grynaisiais pinigais prieš kelionę. Verta atkreipti dėmesį, jog iš šalies draudžiama išvežti daugiau nei 2000 JAV dolerių ir kad tarptautinės banko kortelės priimamos ne visur bei veikia ne visada.

Zimbabvėje dažnai dingsta elektra, gali sutrikti vandens tiekimas. Sutrikimai gali įvykti be įspėjimo ir gali turėti įtakos telekomunikacijų tinklams.

Rekomenduojama su savimi visada turėti pasą ar jo kopiją bei kelionės dokumentus.

Keliaujant automobiliu verta atkreipti dėmesį, kad aprūpinimas degalais yra nepastovus, ne visuomet galima atsiskaityti banko kortele. Kelių būklė prasta, neveikia šviesoforai, keliai neapšviesti, vairavimas vyksta kairiąja kelio puse. Rekomenduojama būti atsargiems dėl vagysčių iš transporto priemonių pagrindinėse sankryžose, važiuojant maršrutu Hararės oro uostas – Masvingo-Beitbridge keliu. Tęsti vairavimą atvykstant prezidento automobilių kortežui laikoma nusikaltimu.

Dėl eismo taisyklių nesilaikymo, prastos kelių ir automobilių techninės būklės šalyje įvyksta daug kelių eismo įvykių, ypač naktį, o skubi medicinos pagalba dažnai nėra užtikrinama. Viešasis transportas yra nepatikimas ir nesaugus. Juo naudotis nerekomenduojama. Geležinkelių sistema nėra pakankamai išvystyta ir prastai prižiūrima, todėl įvyksta daug avarijų. Rekomenduojama vengti naudotis geležinkelio paslaugomis. Taksi yra patikimi ir geros būklės, tačiau patariama naudotis patikimomis taksi įmonėmis arba užsisakyti taksi paslaugas per viešbutį, kuriame apsistojote.

Rekomenduojama būti dėmesingais vairuojant automobilį: laikytis policijos nurodymų, sustoti kelių patikros punktuose ir pateikti dokumentus, laikyti langus uždarytus, o duris užrakintas, vengti sustoti pakelėse, nepalikti automobilio nesaugomose vietose, priparkavus nepalikti jame vertingų daiktų. Stengtis nevaikščioti/nevažiuoti tamsiu paros metu, kadangi kelių būklė yra prasta, dauguma jų yra neapšviesti, laukiniai gyvūnai gali išbėgti į pagrindinį kelią, šviesoforai dažnai būna sugedę. Viešasis transportas nepatikimas, prastai prižiūrimas.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad kiekviename gamtos rezervate taisyklės gali skirtis, todėl rekomenduojama atidžiai pasirinkti kompetentingus gidus ir nepažeidinėti vietos taisyklių. Uždrausta medžioti saugomų rūšių gyvūnus, pirkti ar parduoti juos ir jų dalis (pavyzdžiui, dramblio kaulus). Nusižengus draudimui, gresia laisvės atėmimo bausmė. Gamtoje rekomenduojama visada išlaikyti saugų atstumą nuo gyvūnų.

Liūčių sezonų metu, nuo lapkričio iki balandžio mėnesio, kai kurie keliai ir tiltai gali būti nepravažiuojami.

Siūlome atkreipti dėmesį į oro linijų Zimbabvėje patikimumą. Pavyzdžiui, aviakompanija Air Zimbabwe yra įtraukta į oro transporto bendrovių, kurioms draudžiama vykdyti veiklą Europos Sąjungoje, sąrašą.

Zimbabvėje homoseksualūs santykiai yra nelegalūs. Diskriminacija dėl seksualinės orientacijos nėra draudžiama, dėl to paplitęs priekabiavimas ir smurtas.

Griežtai draudžiama laikyti, platinti ir vartoti narkotines medžiagas. Šalyje galioja įstatymas civiliams draudžiantis dėvėti bet kokio tipo kamufliažinius drabužius. 

Rizika susirgti maliarija egzistuoja visoje šalyje, todėl siūloma vartoti vaistus nuo maliarijos. Ligoninėse trūksta vaistų ir apmokytų medicinos darbuotojų. Rekomenduojama turėti sveikatos draudimą bei pasirūpinti naudojamais vaistais prieš kelionę, kadangi šalyje itin trūksta receptinių vaistų.

Prieš keliaujant siūloma pasitikrinti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro rekomendacijas dėl skiepų. Jungtinių Tautų skaičiavimais apie 1 300 000 žmonių Zimbabvėje serga žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), todėl rekomenduojama imtis atsargos priemonių. Taip pat dėl vandenyje plintančių ligų rekomenduojama neplaukioti ežeruose ir upėse.

Naujausią informaciją, susijusią su užkrečiamosiomis ligomis ir reikalavimais atvykstant, rekomenduojama sekti Zimbabvės Sveikatos ir vaikų priežiūros ministerijos puslapyje.

Pasirūpinkite sveikatos draudimu, apimančiu bet kokio gydymo užsienyje išlaidas. Prieš vykstant į šalį susipažinkite su į šalį atvykstant taikomais reikalavimais, pasikonsultuokite su kelionės organizatoriais.


Planuojantiems kelionę Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susipažinti su kelionės rekomendacijomis bei atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis, galinčiomis turėti įtakos keliaujančiųjų planams ir kelionės saugumui.

Pažymėtina, jog sąlygos ir saugumo situacija užsienio valstybėse bet kuriuo metu gali radikaliai pasikeisti, todėl patariame užsiregistruoti Užsienio reikalų ministerijos kelionių registracijos sistemoje bei, jei informaciją sekate tik kompiuteryje, parsisiųsti programėlę Keliauk saugiai ir gauti aktualią konsulinę informaciją, ministerijos pranešimus apie padėtį užsienio šalyje: iOS, Android, bendra nuoroda.

Keliaujant rekomenduojame įsigyti Jūsų poreikius atitinkantį draudimą. Pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikatos, turto bei dokumentų draudimu kelionės metu. 

Lietuvos piliečiai pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos atstovybių ne darbo laiku gali gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444 ir el. paštu pilieciai@urm.lt.

Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai

  • Lietuvos Respublikos pasas

Vizos reikia

Lietuvos Respublikos piliečiams vizos reikia. Informacijos dėl vizų ir įvažiavimo sąlygų rekomenduojame teirautis artimiausioje šalies atstovybėje ar kompetentingose institucijose.

Pastaba

Kelionės dokumento galiojimas

Vykstant į Zimbabvę, Lietuvos Respublikos pasas turi galioti mažiausiai 6 mėnesius nuo atvykimo į šalį dienos.

Lietuvos Respublikos piliečiai Zimbabvės vizą gali gauti šalies pasienio punktuose: informacija apie Zimbabvės vizas.

Detalesnė informacija apie kelionės dokumentų galiojimą ir vizų išdavimo tvarką skelbiama šioje interneto svetainėje.

Skiepai

Informacija apie reikalingus skiepus – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pateiktose
rekomendacijose dėl užkrečiamųjų ligų profilaktikos keliaujant į užsienio šalis.


Kitų valstybių diplomatinės atstovybės, atstovaujančios Lietuvos Respublikai:

Konsulinė pagalba Lietuvos Respublikos piliečiams

Kiekvienas Europos Sąjungos pilietis Europos Sąjungai nepriklausančioje šalyje, kurioje jo šalis neturi atstovybės, dėl konsulinės pagalbos turi teisę kreiptis į bet kurios kitos Europos Sąjungos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą pagal Europos Tarybos direktyvą 2015/637.

Europos Sąjungos valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų sąrašas.


Atstovauja Lietuvos Respublikai išduodant Šengeno vizas

  • Portugalijos ambasada Zimbabvėje

Adresas: 5 Wadham Lane Borrowdale Harare 

Telefonas: +263 772 318 441

El. paštas: harare@mne.pt, sconsular.harare@mne.pt  

Šalies diplomatinės atstovybės, akredituotos Lietuvos Respublikai:

Pasirinkite šalį ar teritoriją
Afganistanas Afganistanas
Airija Airija
Albanija Albanija
Alžyras Alžyras
Andora Andora
Angilija Angilija
Angola Angola
Antigva ir Barbuda Antigva ir Barbuda
Argentina Argentina
Armėnija Armėnija
Aruba Aruba
Australija Australija
Austrija Austrija
Azerbaidžanas Azerbaidžanas
Bahamos Bahamos
Bahreinas Bahreinas
Baltarusija Baltarusija
Bangladešas Bangladešas
Barbadosas Barbadosas
Belgija Belgija
Belizas Belizas
Beninas Beninas
Bermuda Bermuda
Bisau Gvinėja Bisau Gvinėja
Bolivija Bolivija
Bosnija ir Hercegovina Bosnija ir Hercegovina
Botsvana Botsvana
Brazilija Brazilija
Brunėjus Brunėjus
Bulgarija Bulgarija
Burkina Fasas Burkina Fasas
Burundis Burundis
Butanas Butanas
Čadas Čadas
Čekija Čekija
Centrinės Afrikos Respublika Centrinės Afrikos Respublika
Čilė Čilė
Danija Danija
Dominika Dominika
Dominikos Respublika Dominikos Respublika
Dramblio Kaulo Krantas Dramblio Kaulo Krantas
Džersis Džersis
Džibutis Džibutis
Egiptas Egiptas
Ekvadoras Ekvadoras
Eritrėja Eritrėja
Estija Estija
Esvatinis Esvatinis
Etiopija Etiopija
Farerų Salos Farerų Salos
Fidžis Fidžis
Filipinai Filipinai
Folklando salos Folklando salos
Gabonas Gabonas
Gajana Gajana
Gambija Gambija
Gana Gana
Gernsis Gernsis
Gibraltaras Gibraltaras
Graikija Graikija
Grenada Grenada
Grenlandija Grenlandija
Gvatemala Gvatemala
Gvinėja Gvinėja
Haitis Haitis
Hondūras Hondūras
Honkongas Honkongas
Indija Indija
Indonezija Indonezija
Irakas Irakas
Iranas Iranas
Islandija Islandija
Ispanija Ispanija
Italija Italija
Izraelis Izraelis
Jamaika Jamaika
Japonija Japonija
Jemenas Jemenas
Jordanija Jordanija
Jungtinė Karalystė Jungtinė Karalystė
Jungtinės Amerikos Valstijos Jungtinės Amerikos Valstijos
Jungtiniai Arabų Emyratai Jungtiniai Arabų Emyratai
Juodkalnija Juodkalnija
Kambodža Kambodža
Kamerūnas Kamerūnas
Kanada Kanada
Kataras Kataras
Kazachstanas Kazachstanas
Kenija Kenija
Kinija Kinija
Kipras Kipras
Kirgizija Kirgizija
Kiribatis Kiribatis
Kiurasao Kiurasao
Kolumbija Kolumbija
Komorai Komorai
Kongo Demokratinė Respublika Kongo Demokratinė Respublika
Kongo Respublika Kongo Respublika
Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika (Šiaurės Korėja) Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika (Šiaurės Korėja)
Korėjos Respublika (Pietų Korėja) Korėjos Respublika (Pietų Korėja)
Kosovas Kosovas
Kosta Rika Kosta Rika
Kroatija Kroatija
Kuba Kuba
Kuveitas Kuveitas
Laosas Laosas
Latvija Latvija
Lenkija Lenkija
Lesotas Lesotas
Libanas Libanas
Liberija Liberija
Libija Libija
Lichtenšteinas Lichtenšteinas
Liuksemburgas Liuksemburgas
Madagaskaras Madagaskaras
Makao Makao
Malaizija Malaizija
Malavis Malavis
Maldyvai Maldyvai
Malis Malis
Malta Malta
Marokas Marokas
Maršalo salos Maršalo salos
Martinika Martinika
Mauricijus Mauricijus
Mauritanija Mauritanija
Meksika Meksika
Meno sala Meno sala
Mergelių Salos (Didžiosios Britanijos) Mergelių Salos (Didžiosios Britanijos)
Mianmaras Mianmaras
Mikronezija Mikronezija
Moldova Moldova
Monakas Monakas
Mongolija Mongolija
Mozambikas Mozambikas
Namibija Namibija
Naujoji Kaledonija Naujoji Kaledonija
Naujoji Zelandija Naujoji Zelandija
Nauru Nauru
Nepalas Nepalas
Nigerija Nigerija
Nigeris Nigeris
Nikaragva Nikaragva
Norvegija Norvegija
Nyderlandai Nyderlandai
Omanas Omanas
Pakistanas Pakistanas
Palau Palau
Palestina Palestina
Panama Panama
Papua Naujoji Gvinėja Papua Naujoji Gvinėja
Paragvajus Paragvajus
Peru Peru
Pietų Afrikos Respublika Pietų Afrikos Respublika
Pietų Sudanas Pietų Sudanas
Portugalija Portugalija
Prancūzija Prancūzija
Prancūzijos Gviana Prancūzijos Gviana
Prancūzijos Polinezija Prancūzijos Polinezija
Puerto Rikas Puerto Rikas
Pusiaujo Gvinėja Pusiaujo Gvinėja
Ruanda Ruanda
Rumunija Rumunija
Rusija Rusija
Rytų Timoras Rytų Timoras
Sakartvelas Sakartvelas
Saliamono Salos Saliamono Salos
Salvadoras Salvadoras
Samoa Samoa
San Marinas San Marinas
San Tomė ir Prinsipė San Tomė ir Prinsipė
Saudo Arabija Saudo Arabija
Seišeliai Seišeliai
Sen Martenas Sen Martenas
Sen Pjeras ir Mikelonas Sen Pjeras ir Mikelonas
Senegalas Senegalas
Sent Kitsas ir Nevis Sent Kitsas ir Nevis
Sent Lusija Sent Lusija
Sent Vinsentas ir Grenadinai Sent Vinsentas ir Grenadinai
Serbija Serbija
Šiaurės Makedonija Šiaurės Makedonija
Siera Leonė Siera Leonė
Singapūras Singapūras
Sint Martenas Sint Martenas
Sirija Sirija
Slovakija Slovakija
Slovėnija Slovėnija
Somalis Somalis
Šri Lanka Šri Lanka
Sudanas Sudanas
Suomija Suomija
Surinamas Surinamas
Švedija Švedija
Šveicarija Šveicarija
Šventasis Sostas Šventasis Sostas
Tadžikistanas Tadžikistanas
Tailandas Tailandas
Taivanas Taivanas
Tanzanija Tanzanija
Togas Togas
Tokelau Tokelau
Tonga Tonga
Trinidadas ir Tobagas Trinidadas ir Tobagas
Tunisas Tunisas
Turkija Turkija
Turkmėnistanas Turkmėnistanas
Tuvalu Tuvalu
Uganda Uganda
Ukraina Ukraina
Urugvajus Urugvajus
Uzbekistanas Uzbekistanas
Vanuatu Vanuatu
Venesuela Venesuela
Vengrija Vengrija
Vietnamas Vietnamas
Vokietija Vokietija
Žaliasis Kyšulys Žaliasis Kyšulys
Zambija Zambija
Zimbabvė Zimbabvė
Pasirinkite šalį ar teritoriją *
Neteisingas