Atnaujinta: 2024-07-10
Rekomenduojama imtis atsargumo priemonių
Rekomenduojama imtis atsargumo priemonių keliaujant į Zimbabvę dėl aukšto nusikalstamumo ir galimų neramumų. Rekomenduojama išlikti budriems ir vengti protestų, demonstracijų ar kitų didesnių žmonių susibūrimų, kurie gali virsti smurtiniais.
Atsidūrę šalia susibūrimų, jokiu būdu jų nefotografuokite. Šalyje prasidėjus masinėms demonstracijoms ir neramumams, juos malšina policija ir kareiviai. Galimos papildomos saugumo priemonės stabilizuoti padėtį šalyje.
Zimbabvėje padaugėjo ginkluotų apiplėšimų, užpuolimų, vietos policijai trūksta išteklių veiksmingai reaguoti į rimtus nusikaltimus. Pasienyje su Mozambiku ir Zambija vis dar yra neišminuotų ir nepažymėtų teritorijų. Draudžiama vykti į Marangę deimantų kasyklos teritoriją. Vežant brangakmenius, privaloma turėti tai pagrindžiančius dokumentus.
Neturint Zimbabvės informacijos ministerijos išduoto leidimo draudžiama fotografuoti policininkus, kariškius bei kitus valstybės tarnautojus, taip pat oro uostus, karinius pastatus, oficialias rezidencijas, ambasadas ir kitus valstybinius objektus. Miestų centruose paplitęs plėšikavimas, kišenvagystės, brangenybių vagystės. Dėl vagysčių pavojaus rekomenduojama atsargiai elgtis Hararės tarptautiniame oro uoste, degalinėse, išeinant iš bankų, valiutos keityklų ar bankomatų.
Zimbabvės ekonominė padėtis blogėja. Vietinė teisėta valiuta – „Zimbabvės doleris“, tačiau tam tikrose vietose galima atsiskaityti ir JAV doleriais. Pastarosiomis dienomis įvestos naujos ekonominės priemonės vietinei valiutai sustiprinti. Pastebimi ribojimai grynųjų pinigų išėmime iš bankomatų dėl grynųjų pinigų stokos rinkoje. Tam tikros kainos būna nurodytos JAV arba Zimbabvės doleriais, todėl prieš atsiskaitydami pasitikslinkite, kokia valiuta nurodytos kainos. Rekomenduojama pasitikrinti valiutų kursą ir pasirūpinti grynaisiais pinigais prieš kelionę. Verta atkreipti dėmesį, jog iš šalies draudžiama išvežti daugiau nei 2000 JAV dolerių ir kad tarptautinės banko kortelės priimamos ne visur bei veikia ne visada.
Zimbabvėje dažnai dingsta elektra, gali sutrikti vandens tiekimas. Sutrikimai gali įvykti be įspėjimo ir gali turėti įtakos telekomunikacijų tinklams.
Rekomenduojama su savimi visada turėti pasą ar jo kopiją bei kelionės dokumentus.
Keliaujant automobiliu verta atkreipti dėmesį, kad aprūpinimas degalais yra nepastovus, ne visuomet galima atsiskaityti banko kortele. Kelių būklė prasta, neveikia šviesoforai, keliai neapšviesti, vairavimas vyksta kairiąja kelio puse. Rekomenduojama būti atsargiems dėl vagysčių iš transporto priemonių pagrindinėse sankryžose, važiuojant maršrutu Hararės oro uostas – Masvingo-Beitbridge keliu. Tęsti vairavimą atvykstant prezidento automobilių kortežui laikoma nusikaltimu.
Dėl eismo taisyklių nesilaikymo, prastos kelių ir automobilių techninės būklės šalyje įvyksta daug kelių eismo įvykių, ypač naktį, o skubi medicinos pagalba dažnai nėra užtikrinama. Viešasis transportas yra nepatikimas ir nesaugus. Juo naudotis nerekomenduojama. Geležinkelių sistema nėra pakankamai išvystyta ir prastai prižiūrima, todėl įvyksta daug avarijų. Rekomenduojama vengti naudotis geležinkelio paslaugomis. Taksi yra patikimi ir geros būklės, tačiau patariama naudotis patikimomis taksi įmonėmis arba užsisakyti taksi paslaugas per viešbutį, kuriame apsistojote.
Rekomenduojama būti dėmesingais vairuojant automobilį: laikytis policijos nurodymų, sustoti kelių patikros punktuose ir pateikti dokumentus, laikyti langus uždarytus, o duris užrakintas, vengti sustoti pakelėse, nepalikti automobilio nesaugomose vietose, priparkavus nepalikti jame vertingų daiktų. Stengtis nevaikščioti/nevažiuoti tamsiu paros metu, kadangi kelių būklė yra prasta, dauguma jų yra neapšviesti, laukiniai gyvūnai gali išbėgti į pagrindinį kelią, šviesoforai dažnai būna sugedę. Viešasis transportas nepatikimas, prastai prižiūrimas.
Atkreiptinas dėmesys į tai, kad kiekviename gamtos rezervate taisyklės gali skirtis, todėl rekomenduojama atidžiai pasirinkti kompetentingus gidus ir nepažeidinėti vietos taisyklių. Uždrausta medžioti saugomų rūšių gyvūnus, pirkti ar parduoti juos ir jų dalis (pavyzdžiui, dramblio kaulus). Nusižengus draudimui, gresia laisvės atėmimo bausmė. Gamtoje rekomenduojama visada išlaikyti saugų atstumą nuo gyvūnų.
Liūčių sezonų metu, nuo lapkričio iki balandžio mėnesio, kai kurie keliai ir tiltai gali būti nepravažiuojami.
Siūlome atkreipti dėmesį į oro linijų Zimbabvėje patikimumą. Pavyzdžiui, aviakompanija Air Zimbabwe yra įtraukta į oro transporto bendrovių, kurioms draudžiama vykdyti veiklą Europos Sąjungoje, sąrašą.
Zimbabvėje homoseksualūs santykiai yra nelegalūs. Diskriminacija dėl seksualinės orientacijos nėra draudžiama, dėl to paplitęs priekabiavimas ir smurtas.
Griežtai draudžiama laikyti, platinti ir vartoti narkotines medžiagas. Šalyje galioja įstatymas civiliams draudžiantis dėvėti bet kokio tipo kamufliažinius drabužius.
Rizika susirgti maliarija egzistuoja visoje šalyje, todėl siūloma vartoti vaistus nuo maliarijos. Ligoninėse trūksta vaistų ir apmokytų medicinos darbuotojų. Rekomenduojama turėti sveikatos draudimą bei pasirūpinti naudojamais vaistais prieš kelionę, kadangi šalyje itin trūksta receptinių vaistų.
Prieš keliaujant siūloma pasitikrinti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro rekomendacijas dėl skiepų. Jungtinių Tautų skaičiavimais apie 1 300 000 žmonių Zimbabvėje serga žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), todėl rekomenduojama imtis atsargos priemonių. Taip pat dėl vandenyje plintančių ligų rekomenduojama neplaukioti ežeruose ir upėse.
2023 m. lapkričio 17 d. dėl choleros protrūkio Zimbabvės sostinėje Hararėje paskelbta nepaprastoji padėtis. Baiminamasi dėl protrūkio išplitimo į kaimynines valstybes, todėl taikomas padidintas saugumo patikrinimas sienų kirtimo punktuose. 2024 m. gegužės mėnesį buvo pranešama apie atvejų skaičiaus mažėjimą. Rekomenduojama imtis atsargos priemonių (plauti rankas su muilu, švariu vandeniu, gerti tik virintą vandenį, pastebėjus simptomus – kreiptis į gydymo įstaigą), sekti naujausią informaciją apie situaciją šalyje, vykdyti vietos valdžios nurodymus. Naujausią informaciją, susijusią su užkrečiamosiomis ligomis ir reikalavimais atvykstant, rekomenduojama sekti Zimbabvės Sveikatos ir vaikų priežiūros ministerijos puslapyje.
Pasirūpinkite sveikatos draudimu, apimančiu bet kokio gydymo užsienyje išlaidas. Prieš vykstant į šalį susipažinkite su į šalį atvykstant taikomais reikalavimais, pasikonsultuokite su kelionės organizatoriais.
Planuojantiems kelionę Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susipažinti su kelionės rekomendacijomis bei atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis, galinčiomis turėti įtakos keliaujančiųjų planams ir kelionės saugumui.
Pažymėtina, jog sąlygos ir saugumo situacija užsienio valstybėse bet kuriuo metu gali radikaliai pasikeisti, todėl patariame užsiregistruoti Užsienio reikalų ministerijos kelionių registracijos sistemoje bei, jei informaciją sekate tik kompiuteryje, parsisiųsti programėlę Keliauk saugiai ir gauti aktualią konsulinę informaciją, ministerijos pranešimus apie padėtį užsienio šalyje: iOS, Android, bendra nuoroda.
Keliaujant rekomenduojame įsigyti Jūsų poreikius atitinkantį draudimą. Pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikatos, turto bei dokumentų draudimu kelionės metu.
Lietuvos piliečiai pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos atstovybių ne darbo laiku gali gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444 ir el. paštu [email protected].
Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai
- Lietuvos Respublikos pasas
Vizos reikia
Pastaba
Kelionės dokumento galiojimas
Vykstant į Zimbabvę, Lietuvos Respublikos pasas turi galioti mažiausiai 6 mėnesius nuo atvykimo į šalį dienos.
Lietuvos Respublikos piliečiai Zimbabvės vizą gali gauti šalies pasienio punktuose: informacija apie Zimbabvės vizas.
Detalesnė informacija apie kelionės dokumentų galiojimą ir vizų išdavimo tvarką skelbiama šioje interneto svetainėje.
Skiepai
Šalyje Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės nėra
Artimiausia Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė yra
8.00-17.00
8.00-15.45
12.00-12.45
Kitų valstybių diplomatinės atstovybės, atstovaujančios Lietuvos Respublikai:
Konsulinė pagalba Lietuvos Respublikos piliečiams
Kiekvienas Europos Sąjungos pilietis Europos Sąjungai nepriklausančioje šalyje, kurioje jo šalis neturi atstovybės, dėl konsulinės pagalbos turi teisę kreiptis į bet kurios kitos Europos Sąjungos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą pagal Europos Tarybos direktyvą 2015/637.
Europos Sąjungos valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų sąrašas.
Atstovauja Lietuvos Respublikai išduodant Šengeno vizas
- Portugalijos ambasada Zimbabvėje
Adresas: 5 Wadham Lane Borrowdale Harare
Telefonas: +263 772 318 441
El. paštas: [email protected], [email protected]