Atnaujinta: 2024-08-22
Rekomenduojama nevykti į šalį
Lietuvos Respublikos ambasada Kinijos Liaudies Respublikoje laikinai veikia nuotoliu ir ribota apimtimi iš Vilniaus, todėl konsulinės paslaugos Kinijoje neteikiamos.
Praradus kelionės dokumentą ar pasibaigus jo galiojimo laikui, dėl laikino kelionės dokumento (angl. Emergency Travel Document) išdavimo Lietuvos piliečiai gali kreiptis į bet kurią Kinijoje esančią ES valstybės narės diplomatinę atstovybę.
Lietuvos piliečiams teikti bet kokią kitą konsulinę pagalbą, kuriai reikalingas bendradarbiavimas su Kinijos institucijomis, ES valstybės narės Kinijoje neturi realių praktinių galimybių.
Dėl kitų konsulinių paslaugų gavimo Lietuvos Respublikos piliečiams rekomenduojame kreiptis į bet kurią Lietuvos atstovybę.
Įvažiavimo reikalavimai
Norėdami atvykti į Kiniją, turite turėti galiojantį pasą, kurio galiojimo data turi būti bent šeši mėnesiai pasibaigus numatytam buvimo laikotarpiui. Su savimi patartina pasiimti keletą paso kopijų, o telefone laikyti paso, asmens tapatybės kortelės ir puslapio su Kinijos viza nuotraukas. Rekomenduojama pasą visada turėti su savimi. Jei prarasite pasą būdami Kinijoje, turite kreiptis į vietos policiją įvykiui užfiksuoti ir į bet kurios kitos ES šalies narės ambasadą dėl laikino dokumento išdavimo. Lietuvos ambasada Kinijoje negali pagelbėti dėl Kinijos vizų išdavimo, pratęsimo ar keitimo.
Patarimai saugiai kelionei
Įsigykite bendrą kelionių draudimą, apimantį visas numatytas veiklas kelionės metu. Įsitikinkite, kad turite pakankamai pinigų, kad išlaikytumėte save, ir galimybę prireikus gauti skubios pagalbos lėšas iš artimųjų. Kinijoje 14 metų ir vyresniems asmenims yra taikomi pilnamečių įstatymai.
Pinigai, kortelių naudojimas, valiutos keitimas
Kinijos vietos valiuta yra Kinijos ženminbi juanis. Būtina informuoti Lietuvoje veikiantį banką, kad lietuviška bankinė kortele bus naudojamasi Kinijoje, nes neinformavus bankas gali blokuoti naudojimąsi kortele. Atkreiptinas dėmesys, kad pandemijos metu Kinijoje beveik visuotinai nustojo veikti tarptautinės banko kortelės, taigi gali kilti problemų atsiskaityti Lietuvos bankų išduotomis mokėjimų kortelėmis, kurios galimai veikia tik kai kuriuose (aukščiausios klasės) viešbučiuose, bei išsiimti grynų pinigų bankomatuose. Bet visur veikia Wechat programėlė, taip pat priimami grynieji pinigai. Valiutos keitimas bankuose dažniausiai užtrunka ilgiau ir yra komplikuotas palyginus su pinigų gryninimu bankomatuose. Rekomenduojama būti atsargiems keičiantis pinigus ne bankuose, o valiutos keitimo punktuose, nes dažnai pasitaiko padirbtų 100 RMB banknotų.
Automobilių nuoma
Nuomojantis automobilį Kinijoje reikalaujama palikti didelį užstatą, kuris neretai nėra grąžinamas dėl neva naudojimosi metu padarytų nuostolių automobiliui, nepaisant įsigyto draudimo. Viešojo transporto tinklas miestuose gerai išvystytas – veikia metro, autobusai, taksi. Vykstant taksi, būtina turėti adresą į kurį vykstate kinų kalba, labai retas taksi vairuotojas supranta anglų kalbą. Mokama taksi vairuotojui grynaisiais. Taip pat patogu naudotis mobilia taksi programėle DiDi.
Interneto paslaugos
Norint naudotis Facebook, Instagram, Google programomis, kurios kaip ir daugelis kitų, blokuojamos Kinijoje, patartina prieš kelionę instaliuoti telefonuose ir kompiuteriuose VPN programas, kurių pagalba galėsite prisijungti prie užsienio serverių ir naudotis norimomis programomis Kinijoje. Kinijos viešbučiai ir kai kurie restoranai ir kavinės dažniausiai sutiekia WiFi paslaugas, tačiau interneto sklaida ir greitis yra ženkliai lėtesni nei Europoje.
Narkotinės medžiagos
Narkotinių medžiagų vartojimas (nesvarbu, koks narkotikas) yra griežtai baudžiamas, įskaitant baudas ir ilgą kalėjimo terminą ar net mirties bausmę, neatsižvelgiant į kilmės šalį. Kinijos policija reguliariai vykdo barų ir klubų reidus, kad patikrintų, ar nėra nelegalių medžiagų, taip pat yra žinoma, kad atliekami privačių rezidencijų patikrinimai.
Skubi pagalba
Policija 110
Priešgaisrinė tarnyba 119
Greitosios pagalbos tarnyba 120.
Pasienio zona
Atkreipiant dėmesį į regiono politinę situacija, nerekomenduojama kirsti sienos tarp Kinijos ir Afganistano, Mianmaro ir Pakistano. Pasienis su Pakistanu ir Afganistanu yra nepilnai stebimas, taigi itin pavojingas. Būtinas maksimalus atsargumo lygis. Taip pat patariama vengti pasienio zonų su Kazachstanu, Kirgizija ir Tadžikistanu. Kinijoje dar yra vietovių, į kurias draudžiama patekti užsienio turistams, todėl vykstant per šias vietoves vietos policija gali sulaikyti, skirti nuobaudas arba deportuoti. Svarbu keliaujant į atokesnes vietas pasiteirauti savo kelionės agentūros arba Kinijos Tarptautinių kelionių paslaugų tarnybos (tel. 0086-10-85228139), ar tokios vietovės nėra uždraustos. Reikėtų turėti omenyje, kad Kinijos vyriausybė gali be perspėjimo apriboti tam tikrų vietovių prieinamumą.
Tibetas
Kinijos viza nesuteikia galimybės aplankyti Tibeto – tam reikia specialaus leidimo, kuris išduodamas tam tikroms agentūroms, organizuojančioms grupių apsilankymus regione. Neautorizuotas bandymas patekti į Tibetą gali grėsti sulaikymu. Užsieniečiai gali apsistoti tik tam tikruose leistinuose viešbučiuose. Vietovės aukštingumas gali sukelti fizinių sutrikimų pagyvenusiems ar širdies, plaučių problemų turintiems asmenims.
Bendrieji patarimai
Atkreipiame dėmesį, kad šiuo metu cirkuliuoja padirbti 100 RMB banknotai. Rekomenduojama vengti senų ir įplyšusių RMB banknotų ir būti dėmesingiems atsiskaitant 100 RMB kupiūromis, kurias pardavėjai gali bandyti apkeisti padirbtomis ir, grasindami iškviesti policiją, reikalauti naujo mokėjimo. Rekomenduojama būti atsargiems ir budriems turistų lankomose vietose, ypač tose, kur yra dideli susibūrimai (turgūs, naktinių pasilinksminimų vietos, t.t.). Patariama visuomet laikytis pagarbaus elgesio ir vietos įstatymų, kurių pažeidimas gali grėsti bausmėmis.
Keliaujant taksi patartina įsitikinti, kad įjungiamas taksometras (šiuo metu minimalus mokestis - 13 juanių) ir prieš atsiskaitant nusifotografuoti ar kitaip paženklinti savo banknotą.
Rekomenduojama neišsiimti pinigų oro uostų banko automatuose, nes yra pasitaikę atvejų, kad juose yra netikrų banknotų.
Terorizmo grėsmė
Padėtis šalyje yra stabili ir saugi, tačiau išlieka terorizmo grėsmė, pasitaiko smurto atvejų. Teroro aktai nėra nukreipti prieš užsieniečius, tačiau išpuolių gali įvykti įvairiose turistų lankomose vietose, todėl rekomenduojama būti atsargiems, ypač Sindziango autonominiame regione (Xinjiang Autonomous Region).
Transiberinė traukinio linija
Kinijos ir Rusijos pasienio zonoje, kur vyksta kontrabandinė veikla, traukiniuose pasitaiko vagysčių ir smurto protrūkių, todėl keliaujantiems rekomenduojama būti itin budriems.
Potvyniai
Vasaros laikotarpiu gausūs lietūs upių baseinų kaimo vietovėse gali sukelti potvynius, ypač tai aktualu Jangzės (Pietų ir Centrinės Kinijos dalyje) ir Geltonosios (Šiaurės Kinijos dalyje) upių baseinuose. Musonų laikotarpiu (birželio-rugsėjo mėnesiais) Kinijos pietryčių pakrantės vietovėse galimi intensyvūs taifūnai. Patartina, ypač keliaujant rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais, pasidomėti meteorologinėmis sąlygomis.
Žemės drebėjimai
Kinijoje yra nemažai seisminių zonų: Heilongdziango, Lidziango, Sičuanio, Hebei ir Pekino regionuose.
Smulkus nusikalstamumas
Smulkus nusikalstamumas neišvengiamai atsiliepia keliautojams, jis labiausiai pasireiškia vagystėmis, įskaitant asmens dokumentų vagystes.
Kadangi daugėja apgavysčių atvejų, patartina prieš vykstant į Kiniją atsargiai vertinti kinų agentūrų arba tarptautinių neaiškios kilmės agentūrų darbo/stažuotės ar komercinius pasiūlymus, ypač rastus internete. Siūloma kreiptis į vietos kompetentingas institucijas arba tiesiogiai į ambasadą su prašymu patikrinti tokias įmones ir jų veiklą. Asmeniui tapus apgavystės auka rekomenduojama kreiptis į policijos įstaigas arba/ir, pagal nuožiūrą, į advokatus. Ambasada negali teikti teisinių ar vertėjavimo paslaugų.
“Arbatos ceremonijos”
Dažnos vadinamosios “arbatos ceremonijos” apgavystės. Rekomenduojame nesivelti į pokalbius su labai draugiškais kinais - dažniausiai 3-4 žmonių grupele, apsimetančia vietiniais turistais, kurie prieina prie vakariečių turistų, draugiškai bendrauja, pasisiūlo nufotografuoti, pakviečia į arbatos ceremoniją ir už tai galiausiai reikia labai brangiai sumokėti (nuo 650 iki 2000 RMB). Sumokėtą didelę sumą labai sunku atgauti.
Prostitucija
Vertimasis ir naudojimasis prostitucija yra draudžiami Kinijos įstatymų. Įstatymų nesilaikymas gali grėsti baudomis ir sulaikymu. Reikia būti atsargiems sulaukus neoficialaus kvietimo į masažo salonus ar kitokias pasilinksminimo vietas, kur galimi ir reketo atvejai.
Viešoji tvarka
Draudžiamos visos viešos demonstracijos, kurios nėra autorizuotos kompetentingų institucijų. Galimas areštas, sulaikymas ar deportacija. Draudžiamos tam tikros religinės veiklos, taip pat religinis judėjimas Falun Gong. Nerekomenduojama dalyvauti neformalių krikščionių judėjimų sambūriuose. Teisėsaugos organai gali perimti užsienio piliečio (net to, kuris yra patrauktas tik civilinei atsakomybei) pasą ir jo neatiduoti iki kol nebus išspręstas ginčas. Būtina turėti omenyje, kad viešosios saugos institucijos griežtai taiko taisykles, susijusias su viešosios tvarkos laikymusi ir Kinijos, ir užsienio piliečių atžvilgiu. Atvejais, kai tenka bendrauti su policijos pareigūnais, kurie retai kalba angliškai, patariama išlaikyti santūrumą ir ramų elgesį, o nesusipratimų atvejais kreiptis į Lietuvos Respublikos ambasadą Pekine.
Ligos
Tuberkuliozė, hepatitas A ir hepatitas B, taip pat lytiniu keliu plintančios ligos plačiai paplitusios Kinijoje. Būta keleto Japoniško encefalito susirgimo atvejų. Kiekvienais metais pasitaiko pasiutligės atvejų, todėl patartina vengti kontakto su benamiais gyvūnais. Nors privalomų skiepų sąrašo nėra, prieš vykstant į kelionę į Kiniją, patartina konsultacija su gydytoju dėl konkrečių skiepų poreikio ir higienos rekomendacijų. Daugėja Dengės karštinės atvejų, ypač tam tikrose Kinijos vietovėse, pavyzdžiui, Guangdonge. Apie Dengės karštinę informaciją galite rasti čia.
Buvo stebimas paukščių gripo viruso A (H7N9) atvejų padaugėjimas ypač Guangdongo ir Džediango provincijose.
Oro užterštumas
Planuojantiems keliauti į Kiniją, siūlome sekti oro užterštumo rodmenis oro užterštumo žemėlapyje, kur nurodomas smulkiųjų dalelių kiekis ir oro kokybės indeksas. Dėl nusistovėjusių karštų orų ir nepalankaus oro masių judėjimo Pekine gali būti protarpiais fiksuojamas didelis užterštumas ir sveikatai kenksmingi smulkiųjų oro taršos dalelių kiekiai.
Planuojantiems kelionę Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susipažinti su kelionės rekomendacijomis bei atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis, galinčiomis turėti įtakos keliaujančiųjų planams ir kelionės saugumui.
Pažymėtina, jog sąlygos ir saugumo situacija užsienio valstybėse bet kuriuo metu gali radikaliai pasikeisti, todėl patariame užsiregistruoti Užsienio reikalų ministerijos kelionių registracijos sistemoje bei, jei informaciją sekate tik kompiuteryje, parsisiųsti programėlę Keliauk saugiai ir gauti aktualią konsulinę informaciją, ministerijos pranešimus apie padėtį užsienio šalyje: iOS, Android, bendra nuoroda.
Keliaujant rekomenduojame įsigyti Jūsų poreikius atitinkantį draudimą. Pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikatos, turto bei dokumentų draudimu kelionės metu.
Lietuvos piliečiai pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos atstovybių ne darbo laiku gali gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444 ir el. paštu [email protected].
Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai
- Lietuvos Respublikos pasas
Vizos reikia
Kita informacija
Gyvenamoji vieta Kinijoje turi būti deklaruota/ užregistruota vietos viešojo saugumo biure (Public Security Bureau). Dėl detalesnės informacijos rekomenduojama kreiptis į vietinį viešojo saugumo biurą.
Skiepai
Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos:
Kitų valstybių diplomatinės atstovybės, atstovaujančios Lietuvos Respublikai:
Konsulinė pagalba Lietuvos Respublikos piliečiams
Kiekvienas Europos Sąjungos pilietis Europos Sąjungai nepriklausančioje šalyje, kurioje jo šalis neturi atstovybės, dėl konsulinės pagalbos turi teisę kreiptis į bet kurios kitos Europos Sąjungos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą pagal Europos Tarybos direktyvą 2015/637.
Europos Sąjungos valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų sąrašas.
Atstovauja Lietuvos Respublikai išduodant Šengeno vizas
-
Vengrijos generalinis konsulatas Čiongčinge (ATSTOVAVIMAS LAIKINAI SUSTABDYTAS)
Adresas: HNA & Poly International Center 36-A, Minsheng Road 235, Yuzhong District, Čiongčingas, Kinija
Telefonas: +86 23 6399 7099
Faksas: +86 23 6160 9605
El. paštas: [email protected]
Svetainė: Kezdőlap | Magyarország Főkonzulátusa Csungking (gov.hu)
-
Nyderlandų Karalystės generalinis konsulatas Guangdžou (ATSTOVAVIMAS LAIKINAI SUSTABDYTAS)
Adresas: Teem Tower floor 34, 208 Tianhe Road, 510620 Guangzhou, Kinija
Telefonas: +86 20 3813 2200
Faksas: +86 20 3813 2299
El. paštas: [email protected]
Svetainė: Netherlands consulate-general in Guangzhou, China (netherlandsworldwide.nl)
-
Slovakijos Respublikos generalinis konsulatas Šanchajuje (ATSTOVAVIMAS LAIKINAI SUSTABDYTAS)
Adresas: 1375 Huaihai Central Road, 200031 Shanghai, Kinija
Telefonas: +86 21 6431 4205
Faksas: +86 21 6471 3604
El. paštas: [email protected]
Svetainė: Consulate General of the Slovak Republic in Shanghai (mzv.sk)
Lietuvos Respublikos garbės konsulai:
Honkongo ir Makao specialieji administraciniai regionai
Garbės konsulas