Atnaujinta: 2024-11-12
Rekomenduojama imtis atsargumo priemonių
- Gvatemaloje smurtinis nusikalstamumas vienas didžiausių Lotynų Amerikoje. Nors didžioji dalis sunkių nusikaltimų yra susiję su vietinių gaujų tarpusavio nesutarimais, pasitaiko, kad ir turistai nukenčia.
- Patariame vengti dėvėti brangius papuošalus, nesinešiokite vertingų daiktų ar didelių pinigų sumų, geriau juos palikite viešbučio seife. Naudokitės tik bankomatais, esančiais bankuose, prekybos centruose, viešbučiuose.
- Gvatemalos sostinėje irgi įvykdoma nusikaltimų, įskaitant turistų ir užsieniečių pamėgtame 10-ame rajone (Zona Viva) ir pirmajame rajone (istoriniame centre, Zona 1), kur pigesni viešbučiai ir baigiasi kelių autobusų maršrutai.
- Stenkitės keliauti šviesiu paros metu ir grupėmis. Vis dėlto galite būti užpulti bet kur ir bet kada, netgi tapti greitųjų pagrobimų, kai asmuo sulaikomas ir priverčiamas ištuštinti savo sąskaitą, aukomis ar patirti seksualinę prievartą. Nusikaltėliai kartais būna ginkluoti ir apsimeta policininkais. Gvatemaloje tokių nusikaltimų vykdytojai retai kada būna sugaunami ir nuteisiami, o užpuolikams besipriešinančios aukos gali būti nužudytos ar sužalotos.
- Automobiliai neretai užgrobiami, o žmonės užlaikomi grasinant ginklu ir pagrindiniame kelyje, kuriuo vykstama iš sostinės į pasienį su Salvadoru. Fraijanes, San Jose Pinula ir Las Luces kelių sankirtos taip pat yra populiarios greitųjų pagrobimų vietos.
- Būna ginkluotų išpuolių prieš turistus, keliaujančius į populiarias turizmo vietas – Antigua, Tikal, Petén ir Atitlan ežeras – ir iš jų. Skelbiama, kad susisiekimas laivais tarp miestelių, įsikūrusių ant Atitlan ežero kranto, gali būti saugi alternatyva.
- Patariama vengti Godinez aplinkinio kelio, jungiančio sostinę ir Panajachel. Į Sololá važiuokite Pan American greitkeliu. Derėtų vengti kelio tarp Cocales (Suchitepequez) ir San Lucas Toliman (Atitlan).
- Pagrindiniai keliai prižiūrėti ir tvarkingi, tačiau provincijų ir antrinės svarbos kelių būklė prastesnė, jie menkai apšviesti. Labiau tikėtina, kad pastaruosiuose galite būti užpulti.
- Patariame naudotis patikimų taksi kompanijų (vadinamųjų „radijo taksi“ arba viešbučiuose siūlomų) ar įteisintų pavežėjų paslaugomis, nestabdyti atsitiktinių taksi automobilių gatvėse.
- Raginama vengti važiuoti viešaisiais autobusais.
- Rekomenduojama nešiotis paso, taip pat kitų kelionės dokumentų kopijas, bet svarbu pasidomėti konkretaus regiono taisyklėmis – kai kuriose vietose dokumentų kopijos nepripažįstamos, ten būtina pateikti dokumentų originalus.
- Sieną rekomenduojama kirsti tik per oficialius sienos perėjimo punktus šviesiu paros metu. Pasienio su Belizu, Hondūru, Salvadoru zonose reikia būti ypač atidiems, iš viso nerekomenduojama vykti į pasienio su Meksika ruožą nuo Ramiojo vandenyno pakrantės iki
- Dėl galimų smurto protrūkių rekomenduojama vengti demonstracijų ir masinio susibūrimo vietų. Gvatemalos teisės aktai draudžia užsieniečiams užsiimti politine veikla. Jei dalyvausite protesto akcijose, jus gali suimti ar/ir išsiųsti iš šalies. Patariama sekti vietos valdžios ir žiniasklaidos pranešimus apie planuojamus susibūrimus.
- Be sutikimo nefotografuokite vietinių žmonių, ypač vaikų. Tai ypač aktualu atokesnėse šalies provincijose, nes galite būti apkaltinti, kad ketinate pagrobti vaikus siekiant juos įvaikinti ar prekiauti organais.
- Už prekybą narkotikais ir jų vartojimą skiriamos griežtos bausmės. Gvatemalos kalėjimai perpildyti, juose smurtaujama.
- Vandenį patariama gerti tik išpilstytą buteliuose, ne iš čiaupo. Rekomenduojama visuomet su savimi turėti sveikatos draudimo įrodymą, nes be jo ligoninės Gvatemaloje dažnai atsisako suteikti medicinos paslaugas turistams.
- Homoseksualumas Gvatemaloje nėra neteisėtas, tačiau įstatymų, saugančių nuo diskriminacijos dėl seksualinės orientacijos, nėra. Gvatemaloje tos pačios lyties asmenų santuokos nepripažįstamos. Viešoje vietoje rodydamos jausmus vienalytės poros gali patirti žodinių ir fizinių išpuolių, priekabiavimą ir diskriminaciją.
- Per liūčių ir uraganų sezoną, kuris trunka nuo birželio iki lapkričio mėnesio, kyla potvynių ir nuošliaužų pavojus, nukenčia tiltai ir keliai.
- Gvatemaloje dažni žemės drebėjimai ir išsiveržia ugnikalniai. Prieš kopiant į pastaruosius derėtų apsilankyti Gvatemalos meteorologijos biuro INSIVUMEH ir nacionalinės nelaimių kontrolės koordinatorės CONRED interneto svetainėse. Rekomenduojama pasidomėti vietos valdžios patarimais, nes kai kurie ugnikalniai yra dideliame aukštyje, o naktį temperatūra minusinė. Kalnuose neveikia gelbėtojų tarnyba.
- Iš Gvatemalos keliaujant į kitas Lotynų Amerikos ir Karibų šalis arba iš jų keliaujant į Gvatemalą, gali prireikti skiepų. Prieš kelionę rekomenduojama pasidomėti reikalingais skiepais ir tarptautiniais jų pažymėjimais, net jei jie nėra privalomi keliaujant iš Lietuvos.
- Gvatemalos turizmo agentūroje INGUAT teikiama pagalbos turistams paslauga PROATUR, dėl kurios galima kreiptis paskambinus telefonu +502 2290 2810 arba 1500 (jau būnant Gvatemaloje). Ugniagesių ir greitosios medicinos pagalbos telefonas 122 arba 123, policijos 110.
Kadangi Lietuva neturi diplomatinės atstovybės Gvatemaloje, šios kelionių rekomendacijos informacijos šaltinis – Jungtinės Karalystės Vyriausybės patarimai keliautojams.
Planuojantiems kelionę Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja susipažinti su kelionės rekomendacijomis bei atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis, galinčiomis turėti įtakos keliaujančiųjų planams ir kelionės saugumui.
Pažymėtina, jog sąlygos ir saugumo situacija užsienio valstybėse bet kuriuo metu gali radikaliai pasikeisti, todėl patariame užsiregistruoti Užsienio reikalų ministerijos kelionių registracijos sistemoje bei, jei informaciją sekate tik kompiuteryje, parsisiųsti programėlę Keliauk saugiai ir gauti aktualią konsulinę informaciją, ministerijos pranešimus apie padėtį užsienio šalyje: iOS, Android, bendra nuoroda.
Keliaujant rekomenduojame įsigyti Jūsų poreikius atitinkantį draudimą. Pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikatos, turto bei dokumentų draudimu kelionės metu.
Lietuvos piliečiai pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos atstovybių ne darbo laiku gali gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444 ir el. paštu [email protected].
Kelionėms į šią šalį tinkami dokumentai
- Lietuvos Respublikos pasas
Vizos nereikia
Pastaba
Kelionės dokumento galiojimas
Vykstant į Gvatemalą, Lietuvos Respublikos pasas turi galioti ne mažiau nei 6 mėnesius nuo planuojamo išvykimo iš šalies dienos.
Detalesnė informacija skelbiama šioje interneto svetainėje.
Lietuvos Respublikos piliečiai šalyje be vizų gali būti ne ilgiau kaip 90 dienų per 180 dienų laikotarpį.
Remiantis Centrinės Amerikos sienų kontrolės susitarimu CA-4, asmenys gali keliauti keturių valstybių - Salvadoro, Gvatemalos, Hondūro ir Nikaragvos - teritorijoje be vizų iki 90 dienų.
90 dienų periodas pradedamas skaičiuoti nuo atvykimo į bet kurios iš nurodytų keturių valstybių teritoriją momento ir skaičiuojamas toliau keliaujant į bet kurią CA-4 susitarimui priklausančią valstybę. Jeigu asmuo turi draudimą atvykti į vieną iš CA-4 susitarimui priklausančių valstybių, šis draudimas galioja likusiose trijose šalyse.
Skiepai
Šalyje Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės nėra
Artimiausia Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė yra
8.30-16.30
8.30-16.30
Kitų valstybių diplomatinės atstovybės, atstovaujančios Lietuvos Respublikai:
Konsulinė pagalba Lietuvos Respublikos piliečiams
Kiekvienas Europos Sąjungos pilietis Europos Sąjungai nepriklausančioje šalyje, kurioje jo šalis neturi atstovybės, dėl konsulinės pagalbos turi teisę kreiptis į bet kurios kitos Europos Sąjungos šalies diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą pagal Europos Tarybos direktyvą 2015/637.
Europos Sąjungos valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų sąrašas.
Atstovauja Lietuvos Respublikai išduodant Šengeno vizas
-
Švedijos ambasada Gvatemaloje
Adresas: Avenida La Reforma 9-55, zona 10, Edificio Reforma 10, Nivel 11, Gvatemala
Telefonas: +502 2384 7300, +502 2384 7304
El. paštas: [email protected]
Lietuvos Respublikos garbės konsulai:
Visa Gvatemalos Respublikos teritorija
Garbės konsulė