Pirminė konsultacija skubios konsulinės pagalbos Konsuline pagalba nelaimės atveju tel nr visa parą
BDAR

Informacija keliautojams apie choleros plitimą pasaulyje

sukurta: 2017.06.16 / atnaujinta: 2020-10-16 17:20 Šalis ar teritorija: Dramblio Kaulo Krantas,Etiopija,Gana,Haitis,Jemenas,Kenija,Kongo Demokratinė Respublika,Liberija,Pietų Sudanas,Siera Leonė,Somalis
Image
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, remdamasis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, informuoja ketinančius keliauti apie šiuo metu Lotynų Amerikoje, Afrikoje ir Azijoje plintančius choleros atvejus ir protrūkius:

Lotynų Amerika. Haityje nuo šių metų pradžios iki birželio 3 d. buvo nustatyta daugiau nei 7 tūkst. choleros atvejų.
 
Afrika. Somalyje nuo šių metų pradžios užregistruota per 45 tūkst. choleros atvejų, Etiopijoje – daugiau nei 33 tūkst. ūmios diarėjos atvejų, Kenijoje - 90 choleros atvejų. Susirgimai užregistruoti Kakuma pabėgėlių stovykloje ir Kalobeyei gyvenvietėje. Šiais metais  susirgimai cholera užregistruoti Pietų Sudane (7735 atvejai), Kongo Demokratinėje Respublikoje (11 119 atvejai), Liberijoje (118), Nigerijoje (80), Kamerūne (18), Dramblio Kaulo Kranto Respublikoje (16), Ganoje (10), Siera Leonėje (4).
 
Azija. Nuo 2016 m. spalio iki 2017 m. birželio Jemene užregistruoti 124 tūkst. choleros atvejų 268 regionuose.
 
Cholera – tai ūminė žarnyno infekcija, kurią sukelia toksiną gaminančios bakterijos Vibrio cholerae, priklausančios O1 ir 0139 grupėms.
Cholera užsikrečiama fekaliniu-oraliniu būdu, dažniausiai per užterštą maistą ir vandenį.
Pagrindinė choleros profilaktikos priemonė keliautojams – vartoti saugų maistą ir vandenį bei laikytis tinkamos rankų higienos.
 
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai asmenims, vykstantiems į endemines choleros šalis, rekomenduoja:
  • gerti tik virintą (ne mažiau kaip 1 min.) vandenį arba fasuotus buteliuose ar pakeliuose gėrimus
  • nevartoti ledo gabaliukų, pagamintų iš nežinomos kokybės geriamojo vandens
  • valgyti gerai termiškai apdorotą maistą
  • vengti termiškai neapdorotų jūros gėrybių (žuvų, vėžiagyvių)
  • gerti tik pasterizuotą ar virintą pieną
  • kuo dažniau plauti rankas su muilu ir vandeniu, pvz., visada, kai jos yra nešvarios, prieš valgio ruošimą ir po jo, prieš valgymą, pasinaudojus tualetu ir kt. Nesant galimybės plauti rankų gali būti naudojami alkoholiniai odos antiseptikai (skysčiai, servetėlės). Odos antiseptikai naudojami tik akivaizdžiai švarių rankų įtrynimui.
  • Grįžus iš kelionės ir 2 - 5 dienų laikotarpyje pradėjus vemti ir/ar viduriuoti, nedelsiant kreiptis pagalbos.
 
Vakcinacija nuo choleros rekomenduojama tik tiems asmenims, kuriems yra ypač didelė rizika užsikrėsti endeminėse šalyse (pvz., teikiant humanitarinę pagalbą, pabėgėlių stovyklose ir kt.). Rekomenduojama geriamoji vakcina nuo choleros. Šios vakcinos efektyvumas po dviejų vakcinos dozių yra trumpalaikis (tik pirmuosius 6 mėn. jis siekia 85-90%), todėl net ir pasiskiepijus būtina vengti nesaugaus maisto ir vandens bei rūpintis rankų higiena.
 
Daugiau apie cholerą skaitykite čia.
 
Daugiau informacijos:
Zigmantas Nagys 
tel. (8 5) 230 0124, mob. tel. 8 684 33174
el. paštas: zigmas.nagys@ulac.lt